Մարտի 16-ին տեղի է ունեցել արտերկրում Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության մշտական ներկայացուցիչների հանդիպումը Արցախի ներդրումային հիմնադրամի տնօրեն Կարեն Եսայանի հետ, հաղորդում է ԼՂՀ ԱԳՆ մամլո ծառայությունը:
Կարեն Եսայանը ներկայացրել է հիմնադրամի գործունեության հիմնական ուղղությունները: Միաժամանակ նա նշել է, որ համաշխարհային ֆինանսատնտեսական ճգնաժամի պայմաններում, հիմնադրամին հաջողվել է ոչ միայն իրականացնել բոլոր նախանշված ծրագրերը, այլեւ սկսել նոր ծրագրերի իրականացումը: Կանգ առնելով առկա խնդիրների վրա, որոնք պայմանավորված են, մասնավորապես, միջազգային մակարդակով հանրապետության չճանաչվածությամբ, Կարեն Եսայանը կոչ է արել դիվանագետներին աջակցություն ցուցաբերել Արցախի տնտեսության տարբեր բնագավառներում օտարերկրյա ներդրումների ներգրավման գործընթացում:
ԼՂՀ մշտական ներկայացուցիչները պատրաստակամություն են հայտնել նստավայր երկրներում ուսումնասիրել Արցախում ներդրումներ իրականացնելու իրական հնարավորությունները, հանդես եկել կոնկրետ առաջարկություններով:
Հաղորդագրության համաձայն, հանդիպմանը ներկա են եղել ԼՂՀ արտաքին քաղաքական գերատեսչության մի շարք պատասխանատու աշխատակիցներ:

16 марта состоялась встреча постоянных представителей Нагорно-Карабахской Республики за рубежом с директором Арцахского инвестиционного фонда Кареном Есаяном, сообщает пресс-служба МИД НКР.
Карен Есаян представил основные направления деятельности фонда. При этом он отметил, что в условиях мирового финансово-экономического кризиса фонду не только удалось осуществить все намеченные планы, но и начать реализацию новых программ. Остановившись на существующих проблемах, обусловленных, в частности, непризнанностью республики на международном уровне, он призвал дипломатов оказать содействие в процессе привлечения иностранных инвестиций в различные отрасли экономики Арцаха.
Постоянные представители НКР выразили готовность изучить в странах пребывания реальные возможности вложения инвестиций в Арцах, выступили с конкретными предложениями.
Согласно сообщению, на встрече присутствовал ряд ответственных работников внешнеполитического ведомства НКР.