16 Մարտ 2010 - 14:08 AMT
Ամբողջ աշխարհում մասնավոր ընկերությունների տնօրենների մոտ կեսից ավելին (56%), զգում են, որ իրենց լարվածության մակարդակը ավելացել է, ի տարբերություն նախորդ տարվա: Այդ մասին ասվում է Գրանթ Թորնթոն Ինթերնեյշնլ-ի Միջազգային գործարարական զեկույցում, որը տրամադրվել է PanARMENIAN.Net-ին Գրանթ Թորնթոն Ամիօթ-ի մամլո ծառայության կողմից:
Գրանթ Թորնթոնի Միջազգային գործարար զեկույցի (ՄԶԳ) հետազոտություններին մասնակցում են 36 երկրի ավելի քան 7400 ընկերություն: Չինաստանը, որտեղ գործատուների լարվածության մակարդակը նախորդ տարվանից աճել է 76%-ով, գլխավորում է այդ ցուցակը:Ցուցակի վերեւում հայտնված մյուս երկրներից են Մեքսիկան (74%), Թուրքիան (72%) եւ Հունաստանը (68%): Հայաստանի գործատուների լարվածության մակարդակը ի տարբերություն 2009- ի ավելացել է 58%- ով:
Զեկույցում նշվում է, որ գոյություն ունի կապ լարվածության մակարդակի եւ ՀՆԱ-ի միջեւ: Չինաստանի, Վիետնամի, Մեքսիկայի, Հնդկաստանի եւ Թուրքիայի գործատուները ունեն լարվածության ամենաբարձր մակարդակը, դրանք նաեւ այն երկրներն են, որտեղ ակնկալվում է ՀՆԱ-ի մեծ աճ: Լարվածությունը մեծ է ոչ միայն այդ երկրներում, այլեւ Իռլանդիայում, Իսպանիայում եւ Հունաստանում:
Գործատուներին հարց էր տրվել աշխատանքային լարվածության պատճառների մասին: 2009-ին հարցվողների 38% որպես ամենատարածված պատճառ նշել էին տնտեսական միջավայրը: Այլ կարեւոր պատճառներից էին դրամական հոսքերի վրա ճնշումը (26%) եւ մրցակիցների գործունեությունը (21%):
Գրանթ Թորնթոն Հայաստանի տնօրեն-բաժնետեր Գագիկ Գյուլբուդաղյանը նշում է, որ Հայաստանում գործատուները ճնշման տակ են մի քանի պատճառներով` տնտեսական միջավայրի փոփոխություններ (ճգնաժամ) 27%, աշխատանքի ծանրաբեռնվածություն (19%), մրցակիցների գործունեություն (17%) եւ դրամական հոսքերի խնդիրներ (14%): Դրանք հայկական ձեռնարկությունների ամենօրյա գործունեության գլխավոր խոչընդոտներն են: Վիճակագրությունն իրականում շատ պատկերավոր է եւեւ ճշգրիտ կերպով ներկայացնում է մեր գործատուների հոգսերը (ինչը բնորոշ է բոլոր երկրներին): «Հարկ է նշել, որ հայ գործատուները կարծում են, որ աշխատանքի գերծանրաբեռնվածությունը լարվածություն ստեղծող երկրորդ ամենամեծ պատճառն է իրենց առօրյա աշխատանքում»,- ասում է նա:
Զեկույցում նշվում է, որ կապը լարվածության մակարդակի եւ տարվա ընթացքում հատկացված արձակուրդային օրերի քանակի միջեւ: Այն երկրներում, որոնք գտնվում են ցուցակի սկզբում, սովորաբար գործատուները ավելի քիչ են հանգստանում: Օրինակ, Հայաստանում լարվածությունը ավելացել է 56%-ով անցյալ տարվա համեմատ եւ արձակուրդի առումով երկիրը գտնվում է միջին դիրքերում, որտեղ գործարարները տարեկան հանգստանում են միջինում 15 օր, որը գերազանցում է գլոբալ միջին 14 օր ցուցանիշը: Մինչդեռ Հյուսիսային Եվրոպաի Նիդերլանդդերի, Շվեցարիայի, Դանիայի եւ Ֆինլանդիայի ձեռներեցները վերցնում են ամենաշատ արձակուրդային օրերը (22-ից 24) եւ ունեն լարվածության ամենացածր մակարդակերը:

Больше половины руководителей частных компаний (56%) в мире чувствуют увеличение напряженности по сравнению с 2009 годом. Об этом говорится в Международном деловом докладе Grant Thornton International, предоставленном PanARMENIAN.Net пресс-службой Grant Thornton Amyot.
Проведенный среди 7400 компаний в 36 странах мира опрос показывает, что уровень напряженности в Китае, который возглавляет данный список, вырос по сравнению с 2009 годом на 76%. Среди других стран, оказавшихся в верхней части списка, числятся Мексика (74%), Турция (72%) и Греция (68%). При этом уровень напряженности армянских работодателей возрос по сравнению с 2009 годом на 58%.
В докладе также отмечается существующая связь между ВВП и уровнем напряженности. Например, работодатели Китая, Вьетнама, Мексики, Индии и Турции имеют наивысший показатель напряженности. Одновременно, указанные страны являются также теми странами, в которых прогнозируется наибольший рост ВВП. Напряжение велико также в Ирландии, Испании и Греции.
Работодателям также был задан вопрос о причинах рабочей напряженности: в 2009 году 38% респондентов в качестве самой распространенной причины указали экономическую среду. Среди других важных причин были давление на денежные потоки (26%) и деятельность конкурентов (21%).
По мнению директора-акционера Grant Thornton Armenia Гагика Гюлбудагяна, армянские работодатели находятся под давлением по нескольким причинам: изменение экономической среды (кризис) – 27%, перегруженность – 19%, деятельность конкурентов 17% и проблемы с денежным потоком -14%. Это главные препятствия повседневной деятельности армянских предприятий. «Стоит отметить, что армянские работодатели считают, что перегруженность работы является второй важнейшей причиной, создающей напряженность в их повседневной работе», – сказал он.
В докладе отмечается и связь между уровнем напряженности и числом отпускных дней, предоставленных в течение года. В тех странах, которые находятся в верхней части списка, работодатели обычно отдыхают меньше. В Армении уровень напряженности по сравнению с 2009 годом вырос на 56%, а в плане отпусков страна находится в середине списка, где работодатели отдыхают в среднем 15 дней в году, что выше глобального среднего показателя в 14 дней. Одновременно в странах Северной Европы, Нидерландах, Швейцарии, Дании и Финляндии предприниматели отдыхают больше всех (22-24 дня) и имеют самый низкий показатель напряженности.