Մարտի 18-ին ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը եւ Ռուսաստանի հայերի միության նախագահ, Համաշխարհային հայկական կոնգրեսի նախագահ Արա Աբրահամյանը ստորագրել են համագործակցության համաձայնագիր:
«Համաձայնագրի ստորագրումը պատմաքաղաքական իրադարձություն է, որի հիմքում հայության պահպանման հարցն է դրված: Հայերի միությունն արդեն 10 տարի գործում է Հայաստանում, եւ մենք շատ համատեղ ծրագրեր ունենք, որոնք իրականացման ընթացքի մեջ են», – համաձայնությունը ստորագրելիս ասել է սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը:
Նրա խոսքերի համաձայն, համատեղ ծրագրերի շրջանակներում կազմակերպվելու են սեմինարներ` հայոց լեզվի ուսուցիչների համար, իսկ Ռուսաստանի հայ ուսանողները նաեւ Հայաստանում սովորելու հնարավորություն կստանան, իրականացվելու է նաեւ Ռուսաստանում եւ ԱՊՀ երկրներում հայկական հուշարձանների պահպանման ծրագիրը:
«Մի շարք ծրագրեր են իրականացվելու Հայաստանի եւ ԼՂՀ անկախության հռչակման 20-ամյակին նվիրված, բացի այդ Հայոց ցեղասպանության 95-րդ տարելիցին կազմակերպվելու է «Մշակութային ցեղասպանություն» խորագրով գիտական համաժողով եւ հայ նկարիչների գործերի ցուցահանդես», – ավարտել է իր խոսքը նախարարը:
Արա Աբրահամյանն, իր հերթին, ընդգծելով միջոցառումների կարեւորությունը եւ շնորհակալություն հայտնելով սփյուռքի նախարարին` արդյունավետ աշխատանքի համար, ասել է. «Սփյուռքի նախարարության գործառույթը հայկական իրականությունում շատ կարեւոր է: Մենք հիմնարկություն ունենք, որն զբաղվում է սփյուռքի հարցերով, այսինքն` սփյուռքի ներկայացուցիչները կարող են դիմել այդ նախարարությանը եւ իրականացնել տարբեր նախագծեր»:
Համատեղ ծրագրերի վերաբերյալ նա նշեց «Վերածնունդ» այգու ստեղծման կարեւորությունը, որտեղ տնկվելու է 1,5 մլն ծառ` Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին: «Հանրապետության ողջ տարածքում ծառեր են տնկվելու, իսկ այգում յուրաքանչյուր հայի համար տեղ է լինելու, որպեսզի ամեն մեկը գոնե մեկ ծառ տնկի», – բացատրել է Արա Աբրահամյանը:

18 Март 2010 - 11:24 AMT
18-го марта министр диаспоры РА Грануш Акопян и президент Союза армян России, председатель Всемирного армянского конгресса Ара Абрамян подписали соглашение о сотрудничестве.
“Подписание соглашения – историко-политическое событие, в основе которого лежит вопрос сохранения армянства. Союз армян уже 10 лет действует в Армении, и у нас много совместных программ, которые находятся в процессе осуществления”,- в ходе подписания соглашения отметила министр диаспоры РА Грануш Акопян.
По ее словам, в рамках совместных программ будут организованы семинары для учителей армянского языка, а армянские студенты в России получат возможность также учиться в Армении, будет осуществлена программа сохранения армянских памятников в странах СНГ и России.
“Ряд мероприятий будет посвящен 20-летию независимости Армении и НКР, кроме того к 95-летию Геноцида армян будет организована научная конференция “Культурный геноцид” и выставка картин армянских художников, посвященных Геноциду”,- заключила министр.
Ара Абрамян, в свою очередь, подчеркнув важность проводимых мероприятий, и поблагодарив Министерство диаспоры за продуктивную работу, сказал: “Функция министерства диаспоры в армянской реальности очень важна. У нас есть учреждение, которое занимается вопросами диаспоры, то есть представители диаспоры смогут обращаться в это министерство и осуществлять различные проекты”.
Насчет совместных программ, он отметил важность создания парка “Возрождения” где будут посажены 1.5 миллионов деревьев в память жертв Геноцида армян. “По всей территории республики будут посажены деревья, а в парке должно быть место для каждого армянина, чтобы посадить хотя бы одно дерево”,- пояснил Ара Абрамян.