Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանն այսօր ընդունել է Սլովակիայի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Միրոսլավ Լայչակին, հաղորդում է կառավարության մամլո ծառայությունը:
Ողջունելով հյուրին` վարչապետը գոհունակությամբ նշել է, որ Հայաստանի եւ Սլովակիայի միջեւ համագործակցության ինտենսիվության ներկայիս մակարդակը նպաստավոր նախադրյալներ է ստեղծում այն խորացնելու համար:
Շնորհակալություն հայտնելովընդունելության համար` Սլովակիայի արտաքինգործերինախարարն իր հերթին նշել է, որ իրեն ուղեկցում է գործարարների եւ ներդրողների պատվիրակություն, ովքեր ուսումնասիրում են Հայաստանում ներդրումներ իրականացնելու հնարավորությունները:
Զրուցակիցներն անդրադարձելեն ԵվրոպականՄիության «Արեւելյան գործընկերություն»ծրագրի շրջանակներումՀայաստան-Սլովակիա համագործակցության ընդլայնմանը: Տիգրան Սարգսյանը բարձր է գնահատել Սլովակիայի ակտիվ մասնակցությունն այդ ծրագրի իրագործմանը: Փոխադարձաբար ընդգծվել է, որ Սլովակիայի փորձը կարող է օգտակար լինել Հայաստանի համար:
Միրոսլավ Լայչակը նշել է, որ 2010 թվականին իրենց հանրապետությունն ստանձնելու է «Վիշեգրադի քառյակի» նախագահությունը եւ նախատեսում է հանդիպում կազմակերպել այդ խմբի եւ «Արեւելյան գործընկերություն» ծրագրի մասնակից երկրների միջեւ:
Կողմերը կարեւորել են տնտեսական հարաբերություններում առկա ներուժի լիարժեք օգտագործումը: Այդ համատեքստում բարձր է գնահատվել այսօր` մարտի 18-ին, Երեւանում հայ-սլովակյան առաջին գործարար ֆորումի անցկացումը: Զրուցակիցները հույս են հայտնել, որ այն կնպաստի երկու երկրների ձեռնարկատերերի միջեւ կապերի սերտացմանը եւ ներդրումների խթանմանը:
Վարչապետը նշել է, որ հանձնարարական է տվել «Զարգացման հայկական գործակալությանը»` մշակելու ներդրումները խթանող կոնկրետ նախագիծ: Հեռանկարային էհամարվել երկկողմանի համագործակցության ընդլայնումը էներգետիկայի, քիմիական արդյունաբերության, գյուղատնտեսության եւ շրջակա միջավայրի պաշտպանության ոլորտներում:
Երկուստեք ընդգծվել է Հայաստանի եւ Սլովակիայի միջեւ իրավապայմանագրային դաշտի ընդլայնման եւ կատարելագործման անհրաժեշտությունը:
Սլովակիայի արտաքինգործերինախարարը վերահաստատել է ՀՀ վարչապետին ուղղված Սլովակիա այցելելու հրավերը:
Հյուրի խնդրանքովվարչապետըներկայացրել է ՀՀ կառավարության կողմից իրականացված հակաճգնաժամային միջոցառումները: Զրուցակիցներն անդրադարձելեն նաեւ տարածաշրջանային հիմնախնդիրներին:

18 Март 2010 - 12:39 AMT
Премьер-министр Тигран Саркисян принял министра иностранных дел Словакии Мирослава Лайчака, сообщает пресс-служба правительства.
Приветствуя гостя, глава правительства отметил, что нынешний уровень интенсивности сотрудничества между Арменией и Словакией создает благоприятные предпосылки для его углубления.
В свою очередь министр иностранных дел Словакии сообщил, что его сопровождает делегация бизнесменов и инвесторов, которые изучают возможности осуществления инвестиций в Армении.
Собеседники коснулись расширения сотрудничества Армения-Словакия в рамках программы Европейского Союза «Восточное партнерство». Тигран Саркисян высоко оценил активное участие Словакии в реализации этой программы. Стороны подчеркнули, что опыт Словакии может быть полезен для Армении.
Мирослав Лайчак отметил, что в этом году Словакия примет председательство в «Вышеградской четверке» и планирует организовать встречу между странами-участницами этой группы и «Восточного партнерства».
Стороны отметили важность полноценного использования имеющегося потенциала в экономических отношениях. В этом контексте высокую оценку получило проведение 18 марта в Ереване первого армяно-словацкого бизнес-форума. Собеседники выразили надежду, что он будет способствовать углублению связей между предпринимателями двух стран и стимулированию инвестиций.
Премьер-министр отметил, что поручил Армянскому агентству развития разработать конкретный проект, стимулирующий инвестиции. В качестве перспективных с точки зрения расширения двустороннего сотрудничества были отмечены сферы энергетики, химической промышленности, сельского хозяйства и охраны окружающей среды.
Стороны подчеркнули необходимость расширения и совершенствования договорно-правовой базы между Арменией и Словакией.
Министр иностранных дел Словакии подтвердил направленное премьер-министру РА приглашение посетить Словакию.
По просьбе гостя премьер-министр представил осуществленные правительством РА антикризисные мероприятия. Собеседники также коснулись региональных проблем.