19 Մարտ 2010 - 09:11 AMT
Cbonds-ը 2010-ի հուլիսի 1-2-ը Երեւանում անցկացնելու է «ԱՊՀ եւ Բալթիայի երկրների բաժնետոմսային վեհաժողով»
Cbonds գործակալությունը նախատեսում է 2010-ի հուլիսի 1-2-ը Երեւանում անցկացնել 7-րդ ԱՊՀ եւ Բալթիայի երկրների բաժնետոմսային վեհաժողովը: Ծրագրի ձեւավորման ժամանակ ուշադրություն է դարձվում երկրի արժեթղթերին, որտեղ անցկացվելու է համագումարը. դա երկրի ներդրումային հնարավորությունների, ենթակառուցվածքի, խոշորագույն մասնակիցների յուրահատուկ «շնորհանդես» է: Երեւանի ընտրությունը վեհաժողովի անցկացման գործում արտացոլում է արժեթղթերի նշանակության աճը, եւ մասնավորապես բաժնետոմսերի շուկան Հայաստանի տնտեսության համար: Վեհաժողովը բացահայտում է հանրապետության արժեթղթերի շուկային նվիրված հատվածը, մասնավորապես բաժնետոմսերի շուկան, որի շրջանակներում նախատեսվում են պետական իշխանության մարմինների ներկայացուցիչների, բանկերի եւ ներդրումային ընկերությունների զեկույցներ: Վեհաժողովը տեղի է ունենում NASDAQ OMX ARMENIA-ի աջակցությամբ:
Ինչպես հայտնել են PanARMENIAN.Net-ին NASDAQ OMX ARMENIA-ի հասարակության հետ կապերի եւ մարկետինգի բաժնից, բանակցություններ են վարվում վեհաժողովի կազմակերպիչների եւ մասնակիցների հետ: «Բանակցությունները սկզբանական փուլում են. մենք արդեն գիտենք անցկացման ամսաթիվը, ինչի մասին հայտնվելու է մոտ ժամանակները»,- ասել են մարկետինգի բաժնից:
Համաժողովին մասնակցելու է շուրջ 250 մարդ, որոնք ներկայացնում են Ռուսաստանը, Հայաստանը, ինչպես նաեւ ԱՊՀ եւ Բալթիայի երկրները, Մեծ Բրիտանիան եւ այլն: Համաժողովին մասնակցում են բանկերի, ներդրումային եւ կառավարող ընկերությունների, վարկանիշային գործակալությունների եւ այլ ինստիտուտների ներկայացուցիչները:
ԱՊՀ երկրների եւ Բալթիայի բաժնետոմսային վեհաժողովն անցկացվում է 2004-ից, եւ ամեն տարի հավաքում է ԱՊՀ եւ մի շարք արտասահմանյան երկրների արժեթղթերի շուկաների պրոֆեսիոնալներին: Համաժողովն ավանդաբար ծառայում է Ռուսաստանի, Ուկրաինայի, Ղազախստանի, Բելոռուսի եւ ԱՊՀ այլ երկրների բաժնետոմսերի ներքին շուկայի զարգացման քննարկումներին, ինչպես նաեւ եվրոբաժնետոմսերի զարգացող շուկաներին:
NASDAQ OMX-ը աշխարհի ամենախոշոր բորսայական ընկերությունն է: Այն բորսայական ծառայություններ է մատուցում – առաջատար տեխնոլոգիաներ ներդնում վեց մայրցամաքներում գտնվող երկրներում, – ունենալով իր հարթակներում ցուցակված ավելի քան 3,900 ընկերություններ` առաջինն է նա- ցուցակված ընկերությունների թվով: NASDAQ OMX-ի տեխնոլոգիաները ներդրված են ավելի քան 50 երկրների 60 բորսաներում, քլիրինգային կազմակերպություններում – կենտրոնական դեպոզիտարիաներում:

Агентство Cbonds планирует 1-2 июля 2010 года провести VII Облигационный конгресс стран СНГ и Балтии в городе Ереван. При формировании программы наиболее подробное внимание уделяется рынку ценных бумаг страны, в которой проводится конференция – это своеобразная «презентация» инвестиционных возможностей страны, инфраструктуры, крупнейших участников. Выбор Еревана в качестве места проведения конференции отражает рост значимости рынка ценных бумаг, и в частности рынка облигаций, для экономики Армении. Конференцию открывает расширенная секция, посвященная рынку ценных бумаг республики, в рамках которой предусмотрены доклады представителей органов государственной власти, банков и инвестиционных компаний. Конференция проходит при поддержке NASDAQ OMX Armenia.
Как сообщили корреспонденту PanARMENIAN.Net в отделе маркетинга и связей с общественностью NASDAQ OMX Armenia, ведутся переговоры с организаторами и участниками предстоящего конгресса. «Переговоры находятся на начальной стадии, мы уже определились с датой его проведения, о чем будет сообщено в ближайшие сроки», – сказали в отделе маркетинга.
В работе конференции, по ожиданиям организаторов, примет участие около 250 человек – представителей России, Армении, а также других стран СНГ и Балтии, Великобритании и континентальной Европы. В конференции традиционно принимают участие представители банков, инвестиционных и управляющих компаний, эмитентов ценных бумаг, рейтинговых агентств и других институтов.
Облигационный Конгресс стран СНГ и Балтии проводится с 2004 года, и ежегодно собирает профессионалов рынка ценных бумаг из стран СНГ и ряда зарубежных стран. Местом проведения конференции становится один из финансовых центров стран бывшего СССР. Конференция традиционно служит для обсуждения вопросов развития внутренних рынков облигаций в России, Украине, Казахстане, Белоруссии и других странах СНГ, а также развивающихся рынков еврооблигаций.