20 Մարտ 2010 - 14:21 AMT
TAIEX-ը ծրագիրը ապրիլի 19-23-ը ամփոփելու է Հայաստանի փոստային ծառայության գոյություն ունեցող օրենսդրական, ինստիտուցիոնալ եւ կարգավորիչ պայմանները, որպեսզի դրանք համապատասխանեցնի ԵՄ օրենսդրությանը:
TAIEX-ի պաշտոնական կայքէջում տեղադրված հաղորդագրության մեջ ասվում է, որ հանձնարարականների մշակումը ուղղված է լինելու ԵՄ նորմերին համապատասխան փոստային հաղորդակցության բարեփոխումներին, այդ բնագավառը կարգավորելուն` հիմնվելով եվրոպական երկրների առաջավոր փորձի վրա: Քննարկմանը մասնակցելու են ՀՀ տրանսպորտի եւ կապի նախարարության ներկայացուցիչները, ՀՀ հասարակական ծառայությունների կարգավորման հանձնաժողովները, ինչպես նաեւ «Հայփոստ» ՓԲԸ-ն:
TAIEX-ը Եվրոպական հանձնաժողովի տեղեկատվական եւ տեխնիկական աջակցության միջոց է: TAIEX ծրագրի մասնակիցները Եվրամիություն մուտք գործելու թեկնածու երկրներն են, ԵՄ հավանական անդամ թեկնածու երկրները, եւ այն երկրները, որոնք ներգրավված են Եվրոպայի բարիդրացիության քաղաքականության մեջ:

20 Март 2010 - 14:21 AMT
Программa TAIEX (Technical Assistance Information Exchange) с 19 по 23 апреля текущего года проведет обзор существующих законодательных, институциональных и регуляторных условий деятельности сектора Почтовой службы Армении для того, чтобы привести их в соответствие с законодательством ЕС.
Как говорится в сообщении, размещенном на официальном сайте TAIEX, разработка рекомендаций будет направлена на достижение прогресса в сфере реформ сферы почтовых коммуникаций и приведение законодательства, регулирующего эту сферу, в соответствие с законодательным нормами ЕС, основываясь на передовом опыте европейских стран. В обсуждении примут участие представители Министерства транспорта и связи РА, Комиссии по регулированию общественных услуг РА, а также ЗАО “Айпост” (Армянская почта).
TAIEX является инструментом технического содействия и информационного обмена Европейской Комиссии. Участники программы TAIEX – страны-кандидаты на вступление в Европейский Союз (ЕС), потенциальные страны-кандидаты на вступление в ЕС, страны, включенные в Европейскую политику добрососедства.