Մարտի 20-ին ՀՀ փոխվարչապետ, տարածքային կառավարման նախարար Արմեն Գեւորգյանի ղեկավարությամբ տեղի ունեցավ «Հյուսիս-հարավ» միջազգային միջանցքի կառուցման խնդիրների միջգերատեսչական հանձնաժողովի նիստ, հաղորդում է նախարարության հասարակայնության հետ կապերի բաժինը:
Փոխվարչապետին տեղեկատվություն ներկայացվեց մայրուղու կառուցման հատվածներում իրականացվող գույքագրման աշխատանքների ընթացքի վերաբերյալ: Մասնավորապես արձանագրվեց, որ առաջիկա տասն օրվա ընթացում մայրուղու` Կոտայքի, Արագածոտնի, Շիրակի, Արարատի, Վայոց Ձորի մարզերով անցնող հատվածների գույքային միավորների մասով կլինի ամբողջական ճշգրտված տեղեկատվություն:
Պայմանավորվածություն ձեռք բերվեց, որ առաջիկա օրերի ընթացքում գույքագրման աշխատանքները կմեկնարկեն Սյունիքի մարզում` ՀՀ տրանսպորտի եւ կապի նախարարության փոխանցած տեղեկատվության հիման վրա:
Հանձնարարվեց ՀՀ տրանսպորտի եւ կապի, արդարադատության նախարարությունների, ԿԱ անշարժ գույքի կադաստրի պետական կոմիտեի ներկայացուցիչների եւ համապատասխան մարզպետների մասնակցությամբ ձեւավորել աշխատանքային խումբ` այդ հատվածներում գույքագրված շենք-շինությունների եւ տարածքների հետագա կարգավիճակը որոշելու ուղղությամբ իրավական հիմքեր նախապատրաստելու նպատակով:

20 марта под председательством вице-премьера, министра территориального управления Армении Армена Геворкяна состоялось межведомственное заседание по строительству транспортного коридора «Север-Юг», сообщает пресс-служба министерства.
Вице-премьеру был представлен отчет об инвентаризации участков земель строительства автомагистрали, в частности, было отмечено, что в течение 10 дней будут представлены уточненные данные относительно всех единиц инвентаризации участков земель областей Котайска, Арагацотна, Ширака, Арарата, Вайоц Дзора, по которым будет проходить автомагистраль.
По результатам заседания была достигнута договоренность, начать инвентаризацию земель с Сюникской области на основе подготовленной Министерством транспорта и связи Армении информации.