Վերակառուցման եւ զարգացման եվրոպական բանկը (ՎԶԵԲ) շարունակում է խթանել ֆինանսավորման մատչելիությունը Հայաստանի արդյունաբերության ոլորտի համար` Ամերիաբանկին տրամադրելով 10 մլն ԱՄՆ դոլարի նոր վարկային գիծ մասնավոր փոքր եւ միջին բիզնեսի (ՓՄՁ) հետագա վարկավորման համար, հաղորդում է բանկի մամլո ծառայությունը:
ՎԶԵԲ-ի վարկային գիծը հնարավորություն կտա Ամերիաբանկին շարունակել զարգացնել ՓՄՁ-ների վարկավորման գործունեությունը եւ բավարարել ֆինսավորման սահմանափակումներ ունեցող տեղական ընկերությունների վարկավորման բարձր պահանջարկը:
«ՓՄՁ-ների աճին աջակցելը Հայաստանում ՎԶԵԲ-ի գլխավոր առաջնահերթություններից մեկն է: Ամերիաբանկին տրամադրվող այս նոր վարկը տեղական ընկերություններին հնարավորություն կտա օգտվել նրանց այդքան անհրաժեշտ ֆինանսավորումից», – ասաց ՎԶԵԲ-ի Նախագահ Թոմաս Միրոուն:
«Մենք բավականությամբ շարունակում ենք համագործակցել ՎԶԵԲ-ի հետ: Ամերիաբանկին տրամադրված նոր ֆինանսավորումը կօգնի մեզ բավարարել Հայաստանի ՓՄՁ-ների վարկավորման աճող պահանջարկը, կնապստի երկրի տնտեսության հետագա զարգացմանը եւ կենսական նոր ուժ կտա», – ասաց Ամերիաբանկի Գլխավոր տնօրեն Արտակ Հանեսյանը:
Այս ամսվա սկզբին ՎԶԵԲ-ը Ամերիաբանկին տրամադրեց եւս 10 մլն ԱՄՆ դոլարի համաֆինանսավորում` աջակցելու միջին ձեռնարկությունների զարգացմանը:

Европейский банк реконструкции и развития (EBRD) продолжает стимулировать финансовую доступность для промышленной сферы Армении, предоставляя Америабанку новую кредитную линию для последующего кредитования малого и среднего бизнеса (МСБ) в размере $10 млн., сообщила пресс-служба банка.
В сообщении отмечается, что кредитная линия EBRD даст возможность Америабанку продолжать развивать деятельность по кредитованию МСБ и удовлетворить высокий спрос кредитования местных компаний, имеющих финансовые ограничения.
«Способствование росту МСБ – один из главных приоритетов деятельности EBRD в Армении. Этот новый кредит, предоставляемый Америабанку, даст возможность местным компаниям пользоваться таким необходимым для них финансированием», – сказал председатель EBRD Томас Мироу.
По словам председателя директората – генерального директора ЗАО «Америабанк» Артака Анесяна, банк с удовольствием продолжают сотрудничать с EBRD. «Новое финансирование, предоставленное Америабанку, поможет нам удовлетворить растущий спрос кредитования МСБ Армении и стимулировать последующее развитие экономики страны», – сказал он.
В начале текущего месяца EBRD уже предоставил Америабанку $10 млн. в рамках программы софинансирования для стимулирования развития среднего предпринимательства.
ЗАО «Америабанк» является инвестиционным банком, предлагающим корпоративные, инвестиционные иограниченные розничные услуги в виде комплексного пакета. Стратегическим партнером ЗАО «Америабанк» является группа компаний «Тройка Диалог» – одна из крупнейших инвестиционно-банковских компаний в России.