Խոշոր հարկ վճարողների կողմից ներմուծման ծավալները այս տարվա հունվար ամսին նախորդ տարվա նույն ամսվա համեմատությամբ աճել են 67.6%-ով եւ կազմել է ընդամենը 58.8 մլրդ դրամ:Այս տվյալները ներկայացված են ՀՀ ԿԱ պետական եկամուտների կոմիտեի կողմից մշակված «Խոշոր հարկ վճարողների հարկային վճարումների մոնիտորինգի հրապարկման ենթակա 2010թ.-ի հունվար ամսվա ամփոփ ցուցանիշները» վերլուծության մեջ` համաձայն ՀՀ ԿԱ ՊԵԿ նախագահի հրամանով հաստատված Խոշոր հարկ վճարողների հարկային տեսչության կողմից 2010թ.-ի ընթացքում սպասարկվող 344 հարկ վճարողների ցանկի:
«Այս ցուցանիշի աճը հիմնականում պայմանավորված է ոչ միայն առեւտրային նպատակով ներմուծված ապրանքների ավելացմամբ, այլեւ արտադրական պահանջներից ելնելով կազմակերպությունների կողմից ՀՀ տարածք ներկրված թանկարժեք սարքավորումներից: Այս ցուցանիշի աճը ուղիղ համեմեատական կարգով իր անդրադարձն է ունեցել նաեւ ՀՀ սահմանին վճարված մաքսային վճարների վրա, որը 2010թ.-ի հունվար ամսին նախորդ տարվա նույն ամսվա համեմատությամբ ավելացել է 49.3%-ով եւ կազմել 10.9 մլրդ դրամ»,-ասվում է վերլուծության մեջ:
Արտահանման ծավալների ցուցանիշի առումով աստիճանաբար սկսվում է վերականգնվել ճգնաժամին նախորդող տարվա տեմպերը եւ բնականաբար 2010թ.-ի հունվարին նախորդ տարվա նույն ամսվա համեմատությամբ կազմակերպությունները ավելացրել են արտահանվող ապրանքների ծավալները: Այսպես, արտահանմամբ զբաղվող խոշորագույն ութ կազմակերպությունների («Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ», «Ռուսալ Արմենալ», «Արմենիան Քափըր Փրոգրամ», «Մաքուր երկաթի գործարան», «Արմենիան Մոլիբդեն Փրոդաքշն», «Երեւանի Արարատ կոնյակի-գինու-օղու կոմբինատ», «Պռոշյանի կոնյակի գործարան» եւ «Եվրոթերմ») կողմից արտահանման ծավալները 2010թ.-ի հունվար ամսին կազմել են 13.4 մլրդ դրամ նախորդ տարվա հունվար ամսվա 4.8 մլրդ. դրամի փոխարեն կամ ավել 8.6 մլրդ դրամով:

22 Март 2010 - 11:53 AMT
Объем импортируемых товаров и услуг со стороны 344 крупных налогоплательщиков Армении в январе 2010 года составил 58,8 млрд. драмов, что выше показателя 2009 года на 67,6%. Такие данные содержаться в «Анализе обобщенных показателей мониторинга крупных налогоплательщиков за январь 2010 года», опубликованном Госкомитетом по доходам при правительстве Армении. «Рост данного показателя в основном обусловлен не только увеличением импорта товаров в коммерческих целях, но также и ввозом на территорию Армении дорогого оборудования», – отмечается в Анализе. Этот показатель напрямую повлиял и на таможенные пошлины, выплаченные на границе Армении, которые в январе 2010 года по сравнению с январем 2009 года выросли на 49,3%, составив 10,9 млрд. драмов.
В январе 2010 года по сравнению с аналогичным периодом 2009 года увеличились объемы экспортируемой продукции и стали приближаться к докризисному уровню. За январь 2010 года объем экспорта только восьми крупных компаний Армении (“Зангезурский медно-молибденовый комбинат”, “Русал Арменал”, “Армениан Капр Программ”, “Завод чистого железа”,“Армениан Молибден Продакшн”, “Ереванский коньячно-винно-водочный комбинат Арарат”, “Прощанский коньячный завод”, “Евротерм”) по сравнению с аналогичным периодом 2009 года увеличился на 8,6 млрд. драмов и составил порядка 13,4 млрд. драмов.