Մինչեւ տարեվերջ «Յունիբանկ» ՓԲԸ-ննախատեսում է իր վարկային պորտֆելը հասցնել մինչեւ 90 մլրդ դրամի` ապահովելով վարկային ներդրումների 35 տոկոսի աճ: Այս տարվա փետրվարի վերջի դրությամբ բանկի վարկային պորտֆելը կազմել է մոտ 66,5 մլրդ դրամ, որից 39 մլրդ 871 մլն դրամը` բիզնես-վարկերը:
2010-ին«Յունիբանկ»-ը մեծուշադրությունկդարձնի ֆիզիկական անձանց վարկավորմանը` առաջարկելով նոր, շահավետ պայմաններով գարնանային ակցիաներ ինչպես հիփոթեքի, այնպես էլ ավտովարկավորման ոլորտներում: «Յունիբանկ»-ի հիփոթեքային վարկավորման ծավալները հաշվետու ժամանակահատվածում կազմել են մոտ 12 մլրդ, իսկ ավտովարկավորմանը` 8 մլրդ դրամ:
Նախորդ տարվանույն ժամանակահատվածի համեմատ գրեթե կրկնակի անգամ ավելացել են բանկի պլաստիկ քարտերով վարկավորման ծավալները` փետրվարի վերջի դրությամբ կազմելով 2,2 մլրդ դրամ:

Unibank CJSC plans to increase loan portfolio to AMD 90 billion, providing 35% growth of credit investments, the bank’s press service reported.
As of February 2010, Unibank loan portfolio comprised AMD 66,5 billion, including AMD 39 bln. 87 mln. of business credits.
In 2010, the bank intends to put special emphasis on crediting of physical persons, offering beneficial mortgage and auto crediting actions. During reporting period, the bank’s mortgage and auto- crediting volumes comprised AMD 12 and 8 billion respectively.
The volume of loans provided through plastic credit cars increased twice, compared to 2009 results, amounting to AMD 2.2 by the end of February.
Ripatonso Holdings Ltd. is a 100 per cent shareholder of “Unibank” founded in October 2001. The Bank is a member of IFAD, participant of the ABN AMRO international bank to manage risks, as well as a participant of the National Center to promote the development of small and medium businesses.
The Bank is a member of the “ArCa” and Visa International payment systems. To date, the “Unibank” network has 34 branches.