22 Մարտ 2010 - 13:42 AMT
Այսօր տեղի ունեցած Հայաստանի եւ Բելառուսի խորհրդարանների միջեւ համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովների չորրորդ նստաշրջանում քննարկվեցին գիտության, տեխնիկայի, էներգետիկայի, առեւտրի եւ տնտեսության բնագավառներում երկկողմանի համագործակցության ու երկու երկրների խորհրդարանների հետագա համագործակցության հեռանկարները: Այս մասին հայտարարել է Հայաստանի եւ Բելառուսի խորհրդարանների միջեւ համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի համանախագահ Հրայր Կարապետյանը` ՀՀ ԱԺ-ում տեղի ունեցած բելառուսական կողմի համանախագահ Վալերի Իվանովի հետ համատեղ մամլո ասուլիսի ժամանակ:
Հ. Կարապետյանի խոսքերի համաձայն, Հայաստանի եւ Բելառուսի խորհրդարանների միջեւ համագործակցության հանձնաժողովի նիստը տեղի է ունենում տարվա մեջ երկու անգամ, ինչը երկկողմանի հարցերի քննարկման համար լավ հարթություն է:
Վալերի Իվանովն իր հերթին, նշել է, որ միջխորհրդարանական համագործակցության հանձնաժողովն աշխատում է Հայաստանի եւ Բելառուսի օրենսդրական դաշտերի միասնականացման ուղղությամբ: Ճշգրտելով տնտեսության բնագավառում ձեռք բերված պայմանավորվածությունները, նկատեց, որ Բելառուսը հետաքրքրված է հայկական շուկայով եւ մտադիր է զարգացնել գյուղատնտեսության, մեքենաշինության եւ թեթեւ արդյունաբերության բնագավառներում Հայաստանի հետ առեւտուրը:
«Մենք ցանկանում ենք նաեւ խորացնել համագործակցությունը ատոմային էներգիայի բնագավառում, քանի որ Բելառուսը մտադիր է 10 տարվա ընթացքում կառուցել իր սեփական ատոմային էլեկտրակայանը, որտեղ շատ է պետք գալու Հայաստանի փորձը», – ասել է Վալերի Իվանովը:
Վ. Իվանովը նաեւ նշել է, որ երկու երկրների միջեւ առեւտրատնտեսական կապի զարգացման համար խորհրդարանական հանձնաժողովը պետք է աշխատի այդ ոլորտի օրենսդրական դաշտում ուղղումներ անել:
Հրայր Կարապետյանը ավելացրել է, որ 2009 թ. ընթացքում Հայաստանի եւ Բելառուսի միջեւ ապրանքաշրջանառությունն աճել է 103 տոկոսով, հասնելով 30 մլն դոլարի:
«Մենք կարեւորություն ենք տալիս նաեւ Հայաստանի եւ Բելառուսի տարածաշրջանների միջեւ հարաբերությունների խորացմանը, ինչը նույնպես քննարկվել է այս նստաշրջանի ընթացքում», – ասել է նա:
Կարապետյանը հայտնել է, որ այսօր կայացել է նաեւ աշխատանքային հանդիպում Հայաստանի խորհրդարանի խոսնակ Հովիկ Աբրահամյանի հետ, որի ընթացքում քննարկվել են ՀՀ ԱԺ նախագահի Բելառուս կատարելիք այցի մոտավոր ժամկետները», – ասել է նա:

На состоявшемся сегодня четвертом заседании межпарламентской комиссии по сотрудничеству между парламентами Армении и Беларусь были обсуждены вопросы, касающиеся углублению двустороннего сотрудничества в сферах науки, техники, энергетики, торговли и экономики и перспективы дальнейшего сотрудничества между парламентами двух стран. Об этом заявил сопредседатель межпарламентской комиссии по сотрудничеству между парламентами Армении и Беларусь Грайр Карапетян на совместной пресс-конференции в НС РА с сопредседателем с белорусской стороны Валерием Ивановым.
По словам Карапетяна, заседания комиссии по сотрудничеству между парламентами Армении и Беларусь проводится два раза в год, что является хорошей плоскостью для обсуждения двусторонних вопросов.
В свою очередь белорусский сопредседатель Валерий Иванов заметил, что комиссия по сотрудничеству между парламентами двух стран работает над унификацией законодательного поля Армении и Белоруссии. Уточняя приобретенные договоренности в сфере экономики, он заметил, что Беларусь заинтересована в армянском рынке и намерена развивать торговлю с Арменией в сферах сельского хозяйства, машиностроения и легкой промышленности. “Мы также желаем углубить сотрудничество в сфере атомной энергетики, так как в течение последующих 10 лет Беларусь намерена построить собственную атомную электростанцию, где очень понадобится опыт Армении”, – заметил Валерий Иванов.
Иванов также заметил, для развития торгово-экономических связей между двумя сторонами парламентская комиссия должна работать над законодательным полем этой сферы.
Грайр Карапетян также добавил, что в течение 2009 года товарооборот меду Арменией и Беларусью вырос на 103%, достигнув 30 млн. долларов. “Мы также придаем важность углублению отношений между регионами Армении и Беларусь, что также обсуждался в ходе этого заседания”, – заметил он.
Карапетян сообщил, что сегодня состоялась также рабочая встреча комиссии со спикером армянского парламента Овиком Абрамяном, в ходе которой было предварительное обсуждение сроков предстоящего визита спикера НС РА в Беларусь”, – заметил он.