23 Մարտ 2010 - 06:12 AMT
Մոտ ժամանակները նախատեսվում է Երեւանում Զարգացման եվրասիական բանկի (ԶԵԱԲ) ներկայացուցչության պաշտոնական բացումը եւ ՀՀ տարածքում ԶԵԱԲ-ի ներկայության մասին Համաձայնության ստորագրումը: Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին հայտնել է Զարգացման եվրասիական բանկի կառավարման նախագահի տեղակալ Գենադի Ժուժլեւը: «Տվյալ պահին Համաձայնությունն ավարտական փուլում է, այդ թվում` շահագրգիռ նախարարությունների եւ գերատեսչությունների հետ»,-ասել է նա:
2010-ի մարտի 11-ին տեղի է ունեցել ՀՀ կառավարության նիստը, որում հաստատվել է ՀՀ տարածքում ԶԵԱԲ ներկայության մասին համաձայնությունը:
Նրա խոսքերով, ներկայացուցչության բացումը եւ Համաձայնության ստորագրումը թույլ կտա ԶԵԱԲ-ին ավարտել ձեւական պրոցեդուրաները` կապված ՀՀ տարածքում բանկի հավատարմագրման հետ: Դրա հետ կապված կառավարման նախագահը նշեց, որ անցյալ տարվա վերջից բանկը ակտիվ աշխատում է ներդրումային նախագծերի վրա, որոնք համապատասխանում են բանկի նպատակներին եւ առաքելությանը: «Ներկայացուցչության բացումից եւ աշխատակազմի ձեւավորումից հետո բանկը շարունակելու է աշխատանքն այդ ու ուրիշ նախագծերի վրա էներգետիկայի, տրանսպորտի, լեռնահանքային արդյունաբերության, ֆինանսային հատվածի, տնտեսության այլ բարձր տեխնոլոգիական ոլորտներում»,- ավելացրել է նա:

23 Март 2010 - 06:12 AMT
В ближайшее время планируется официальное открытие представительства Евразийского банка развития (ЕАБР) в г. Ереване и подписание Соглашения о пребывании ЕАБР на территории РА. Об этом корреспонденту PanARMENIAN.Net сообщил заместитель председателя правления Евразийского банка развития Геннадий Жужлев. «В данный момент Соглашение проходит завершающую стадию согласования, в том числе с заинтересованными министерствами и ведомствами», – сказал он.
11 марта 2010 года состоялось заседание правительства РА, на котором было одобрено Соглашение о пребывании ЕАБР на территории РА.
По его словам, открытие представительства и подписание Соглашения о пребывании банка на территории РА позволит ЕАБР завершить формальные процедуры, связанные с получением аккредитации банка на территории РА. В связи с этим председатель правления отметил, что с конца прошлого года банк ведет активную работу над инвестиционными проектами, отвечающими целям и миссии банка. «После открытия представительства и формирования штата сотрудников, банк будет продолжать работу над этими и другими проектами в области энергетики, транспорта, горнорудной промышленности, финансовом секторе, других высоко технологичных отраслях экономики», – добавил он.