23 Մարտ 2010 - 09:43 AMT
ԱՊՀ երկրների թվում սղաճի ցուցանիշը Հայաստանում միշտ ցածր է եղել, իսկ 2010թ. ավարտին սղաճը Հայաստանում տարեկան կտրվածքով կվերադառնա 4 տոկոսի (1,5 տոկոսի տատանումով) մակարդակին, ինչն ամրագրված է բյուջեում: Այդ մասին Երեւանում լրագրողներին է ասել Հայաստանի ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի խորհրդարանական հանձնաժողովի նախագահ Գագիկ Մինասյանը: «Չնայած նրան, որ, երկու ամիսների արդյունքում սղաճի 2 տոկոս աճ է գրանցվել, 12 ամիսների արդյունքում այդ ցուցանիշը կազմել է 8,8 տոկոս, իսկ 2010թ. ավարտին այն կվերադառնա պետբյուջեով նախատեսված մակարդակին»,-ասել է նա:
Այս համատեքստում Գագիկ Մինասյանը նշել է, որ երկրի կառավարությունը հստակ մշակված մեխանիզմներ ունի սղաճի դեմ պայքարում, մասնավորապես, առաջիկայում հանդես կգա բնակչության անապահով շերտերի սոցիալական ճնշման մեղմացման նախաձեռնությամբ, ինչը կապված է գազի ակնկալվող գնաճի հետ:

Среди стран СНГ показатель инфляции в Армении всегда был низким, а по итогам 2010 года инфляция в стране вернется к уровню, заложенному в госбюджете, – 4±1,5%. Об этом журналистам на пресс-конференции в Ереване заявил председатель парламентской комиссии по финансово-кредитным и бюджетным вопросам Армении Гагик Минасян. «Несмотря на то, что по итогам двух месяцев зафиксирован рост инфляции на уровне 2%, а по итогам 12 месяцев этот показатель составил 8,8%, инфляция в Армении по итогам 2010 года вернется к запланированному госбюджетом уровню», – сказал он.
В этом контексте Гагик Минасян отметил, что у правительства страны имеются четко отработанные механизмы по борьбе с инфляционными давлениями, в частности, в ближайшие время оно выступит с инициативой по смягчению социального давления на необеспеченные слои населения в связи с ожидаемым повышением цен на газ.