23 Մարտ 2010 - 09:43 AMT
ԱՊՀ երկրների թվում սղաճի ցուցանիշը Հայաստանում միշտ ցածր է եղել, իսկ 2010թ. ավարտին սղաճը Հայաստանում տարեկան կտրվածքով կվերադառնա 4 տոկոսի (1,5 տոկոսի տատանումով) մակարդակին, ինչն ամրագրված է բյուջեում: Այդ մասին Երեւանում լրագրողներին է ասել Հայաստանի ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի խորհրդարանական հանձնաժողովի նախագահ Գագիկ Մինասյանը: «Չնայած նրան, որ, երկու ամիսների արդյունքում սղաճի 2 տոկոս աճ է գրանցվել, 12 ամիսների արդյունքում այդ ցուցանիշը կազմել է 8,8 տոկոս, իսկ 2010թ. ավարտին այն կվերադառնա պետբյուջեով նախատեսված մակարդակին»,-ասել է նա:
Այս համատեքստում Գագիկ Մինասյանը նշել է, որ երկրի կառավարությունը հստակ մշակված մեխանիզմներ ունի սղաճի դեմ պայքարում, մասնավորապես, առաջիկայում հանդես կգա բնակչության անապահով շերտերի սոցիալական ճնշման մեղմացման նախաձեռնությամբ, ինչը կապված է գազի ակնկալվող գնաճի հետ:

Among the CIS countries, the inflation rate in Armenia has always been low, and by the end of 2010 the inflation rate in the country would return to the level set by the state budget: – 4 ± 1.5%, said Gagik Minasyan, chairman of the RA NA Committee on Financial, Credit and Budgetary Affairs of Armenia.
"Despite the fact that over the past two months inflation rate reached 2%, and over the past 12 months the rate was 8.8%, the inflation rate in Armenia by the end of 2010 will return to the level projected by the state budget," he told a news conference in Yerevan.
According to Mr. Minasyan, the government has clearly worked out mechanisms to combat inflationary pressures, in particular, the government would take the initiative to alleviate the social pressure on the vulnerable strata of population in connection with the expected increase in gas prices.