23 Մարտ 2010 - 10:52 AMT
Տնտեսական աճը, որն արձանագրվել է Հայաստանի Ազգային վիճակագրական ծառայության կողմից, ընթացիկ տարվա առաջին երկու ամիսների արդյունքում 3,1 տոկոս մակարդակում է: Սա խոսում է այն մասին, որ բարձրանում է դիվեսիֆիկացիայի մակարդակը: Երեւանում մամլո ասուլիսի ժամանակ այդպիսի կարծիք է հայտնել Հայաստանի ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերով խորհրդարանական հանձնաժողովի նախագահ Գագիկ Մինասյանը: «3,1 տոկոսը լավ ցուցանիշ է, իսկ շինարարության ոլորտում անկումը կազմել է 3 տոկոս: Սա խոսում է այն մասին, որ մեր տնտեսությունն ավելի դիվերսիֆիկացված է դառնում»,- ասել է նա:
Բացի դրանից, խորհրդարանական հանձնաժողովի նախագահի խոսքերով դրական միտումներ են նկատվել նաեւ հարկերի գանձման ոլորտում: «Օրերս մենք ամփոփել ենք պետբյուջե մտնող հարկերի արդյունքները, եւ դրանք նույնպես վկայում են այդ մասին»,- ավելացրել է նա:
Խոսելով խնդիրների մասին, որոնք հատուկ են երկրի տնտեսությանը, Մինասյանը նշեց դրանցից երեքը. թույլ դիվեսիֆիկացիա, տնտեսվարող սուբյեկտների համար անհավասար մրցակցային պայմաններ, ինչպես նաեւ փակ սահմաններ: «Եթե մեզ հաջողվի լուծել այդ խնդիրները, ապա Հայաստանի տնտեսությունը կզարգանա ավելի ակտիվ տեմպերով»,- նշել է Գագիկ Մինասյանը:
2009-ին տնտեսական անկումը Հայաստանում կազմել է 14,4 տոկոս, ընդ որում բյուջեով նախատեսված տնտեսական աճը նախատեսված է 1,2 տոկոս:

23 Март 2010 - 10:52 AMT
Экономический рост, который был зафиксирован Национальной статистической службой Армении, по итогам первых двух месяцев текущего года на уровне 3.1% говорит о том, что повышается уровень ее диверсификации. Такое мнение 23 марта на пресс-конференции в Ереване выразил председатель парламентской комиссии по финансово-кредитным и бюджетным вопросам Армении Гагик Минасян. «3.1% – это очень хороший показатель, при том, что был зафиксирован рост промпроизводства более 9%, а спад в сфере строительства составил 3%. Это говорит о том, что наша экономика становится более диверсифицированной», – подчеркнул он.
Помимо этого, по словам председатель парламентской комиссии, положительные тенденции отмечены и по линии собираемости налогов. «На днях мы подвели итоги налоговых поступлений в госбюджет, и они также свидетельствуют об этом», – добавил он.
Говоря о проблемах, которые присущи экономике страны, Гагик Минасян отметил три основные: слабая диверсификация, неравные конкурентные условия для деятельности хозяйствующих субъектов, а также замкнутость границ. «Если нам удастся решить эти проблемы, то экономика Армении будет развиваться более активными темпами», – отметил председатель парламентской комиссии по финансово-кредитным и бюджетным вопросам.
В 2009 году экономический спад в Армении составлял 14,4%, при этом заложенный в бюджете экономический рост запланирован на уровне 1,2%.