23 Մարտ 2010 - 11:31 AMT
Հայաստանի պարենային անվտանգության մակարդակի բարձրացումը երկրի իշխանությունների ուշադրության կենտրոնում է: Այս մասին Երեւանում տեղի ունեցած մամլո ասուլիսի ժամանակ ասել է ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերով խորհրդարանական մշտական հանձնաժողովի նախագահ Գագիկ Մինասյանը:
Նրա խոսքերի համաձայն, երկրի իշխանությունները հատուկ ուշադրություն են դարձնելու պահեստավորված սննդամթերքին` դրանց պահպանմանն ու թարմացմանը, արտադրանքի ցանկի ընդարձակմանը եւ այս համատեքստում պետք է հատուկ ուշադրություն դարձվի տեղական գյուղատնտեսական արտադրանքին: «Տնտեսական աճի հետ միաժամանակ անհրաժեշտ է մշակել տեղական արտադրանքի խթանման համապատասխան մեխանիզմներ», – ասել է նա: Այս ամենի հետ կապված, խորհրդարանական հանձնաժողովի նախագահը նշել է, որ ինչպես բոլոր երկրներում, այնպես էլ Հայաստանում պետությունը օժանդակում է գյուղատնտեսությանը, մասնավորապես գյուղացին 1 հա հող մշակելու համար ստանում է 30.000 դրամի չափով օժանդակություն:
Գագիկ Մինասյանի հաղորդման համաձայն, տարածաշրջանային անվտանգության հիմնախնդիրները քննարկվել են Սեւծովյան տնտեսական համագործակցություն կազմակերպության խորհրդարանական վեհաժողովի տնտեսական, առեւտրային, տեխնոլոգիական եւ էկոլոգիական հարցերով հանձնաժողովի նիստի ժամանակ: «Նիստի մասնակիցները պարզություն մտցրեցին աղքատության սահմանները որոշելու հարցում, որը Հայաստանում գերազանցել է 3 տոկոս ցուցանիշը: Սա նոր մարտահրավեր է երկրի ղեկավարությանը», – նշել է նա:
Մարտի 17-ին Քիշնեւում տեղի ունեցավ Սեւծովյան տնտեսական համագործակցություն կազմակերպության խորհրդարանական վեհաժողովի տնտեսական, առեւտրային, տեխնոլոգիական եւ էկոլոգիական հարցերով հանձնաժողովի 34-րդ նստաշրջանը, որի օրակարգում էր ՍԾՏՀ անդամ-երկրներում պարենամթերքի անվտանգության հիմնախնդիրները եւ այդ բնագավառում երաշխիքների ընդունումը:
Սեւծովյան տնտեսական համագործակցությունը միջկառավարական կազմակերպություն է, որն ընդգրկում է Մերձսեւծովյան եւ Հարավային բալկանների 12 պետություն: Այն հիմնադրվել է 1999 թ. մայիսի 1-ին` 1992 թ. հունիսի 25-ին Սեւծովյան տնտեսական համագործակցության պայմանագրի հիման վրա: Կազմակերպության կենտրոնական նստավայրը գտնվում է Ստամբուլում:

23 Март 2010 - 11:31 AMT
Повышение уровня продовольственной безопасности Армении находятся в центре внимания властей страны. Об этом журналистам на пресс-конференции в Ереване заявил председатель парламентской комиссии по финансово-кредитным и бюджетным вопросам Армении Гагик Минасян. По его словам, власти страны будут уделять особое внимание продовольственным резервам: их сохранению и обновлению, расширению перечня продукции, ив этом контексте особое внимание будет уделяться стимулированию местного сельхозпроизводства. «Одновременно с экономическим ростом необходимо разработать соответствующие механизмы стимулирования местного производства», – сказал он. В связи с этим председатель парламентской комиссии отметил, что, как и во многих странах, в Армении государство субсидирует сельское хозяйство, в частности, сельский житель для обработки 1 га земли получает субсидирование в размере 30000 драмов.
Как сообщил Гагик Минасян, проблемы региональной безопасности были обсуждены на заседании Комитета по экономическим, торговым, технологическим и экологическим вопросам Парламентской ассамблеи организации Черноморского экономического сотрудничества (ПАЧЭС). «Участники заседания внесли ясность в определения границы бедности, которая в Армении превысила 3% – ый показатель, и это новый вызов, стоящий перед правительством страны», – отметил он.
17 марта в Кишиневе прошло 34-е заседание Комитета по экономическим, торговым, технологическим и экологическим вопросам Парламентской ассамблеи организации Черноморского экономического сотрудничества (ПАЧЭС), в повестке дня которого были проблемы продовольственной безопасности в государствах-членах ОЧЭС и принятие рекомендаций в этой области.