24 Մարտ 2010 - 08:00 AMT
Նյու Յորքում ՄԱԿ-ի կենտրոնակայանում Գլխավոր վեհաժողովի 64-րդ նստաշրջանի ժամանակ բացվել է բարձր մակարդակով չորրորդ երկխոսությունը ֆինանսական զարգացման մասին: Դիմելով նրա մասնակիցներին` գլխավոր քարտուղար Պան Գի Մունը կոչ արեց բարեփոխել համաշխարհային տնտեսությունը եւ օգնել աղքատ երկրներին հաղթահարելու ֆինանսատնտեսական ճգնաժամի հետեւանքները: Այդ մասին ասվում է ՄԱԿ հաղորդագրությունում:
Նա նշեց, որ համաշխարհային տնտեսությունը վերականգնման նշաններ է ցուցաբերում, սակայն ճգնածամի հետեւանքները դեռ չեն հաղթահարվել: Աշխարհում նախկինի նման տիրում է գործազրկության բարձր մակարդակ, իսկ տնտեսական ցնցումների հետեւանքները զգում են աշխարհի բոլոր կողմերում:
«Չնայած այդ բոլոր մարտահրավերներին` դոնոր-երկրները պետք է կատարեն իրենց պարտավորությունները զարգացման նպատակով պաշտոնական օգնություն տրամադրելիս, ապահովեն, որպեսզի սեփական տնտեսությունը փրկելու նրանց ջանքերը չվնասեն մյուս պետություններին»,- հայտարարել է ՄԱԿ գլխավոր քարտուղարը:
Դրա հետ կապված` նա ընդգծեց, որ աղքատ երկրներն այսօր լրացուցիչ օգնության կարիք ունեն, այդ թվում տնտեսական վերածննդի միջոցների եւ բնակչության խոցելի շերտերին օգնելու: Նա ավելացրեց, որ կարեւոր դեր կարող են խաղալ միջազգային ֆինանսական հաստատությունները: Բայց նրանք էլ վերանորոգման կարիք ունեն:
«Մենք պետք է բարեփոխենք միջազգային ֆինանսական համակարգը եւ փոխենք նրա կառուցվածքը»,- հայտարարել է Պան Գի Մունը: Նա ավելացրեց, որ Բրետտոնվուդյան համակարգի բարեփոխումը պետք է հանգեցնի զարգացող երկրների դերի մեծացմանը կարեւոր միջազգային որոշումներ ընդունելիս:
Նա ընդգծեց, որ զարգացման նպատակով գործընկերության կարելի է հասնել ներդրումների, առեւտրի, օգնություն ցուցաբերելու, արտաքին պարտքերի կրճատման ոլորտում քաղաքականությունը համակցելու ճանապարհով: Նա նշեց, որ զարգացման նպատակով գործընկերության ամրապնդումը հազարամյակի զարգացման 8 նպատակներից է: Դրանց ձեռք բերման ընթացքի ամփոփումը տեղի է ունենալու գագաթնաժողովի ժամանակ սեպտեմբերին Նյու Յորքում:

В штаб-квартире ООН в Нью-Йорке в рамках 64-й сессии Генеральной Ассамблеи открылся четвертый диалог на высоком уровне по вопросу о финансировании развития. Обращаясь к его участникам, Генеральный секретарь Пан Ги Мун призвал реформировать мировую финансовую систему и помочь бедным странам справиться с последствиями финансово–экономического кризиса. Об этом говорится в сообщении ООН, размещенном на официальном сайте.
Он отметил, что мировая экономика проявляет признаки восстановления, однако последствия кризиса еще не преодолены. В мире по-прежнему царит высокая безработица, а последствия экономических потрясений пожинают во всех регионах мира.
«Несмотря на эти вызовы, страны-доноры должны выполнять свои обязательств по предоставлению официальной помощи на цели развития и обеспечить, чтобы их меры по спасению собственной экономики не принесли вреда другим государствам», — заявил генсек ООН.
В связи с этим Пан Ги Мун подчеркнул, что бедные страны сегодня нуждаются в дополнительной поддержке, в том числе мерах по стимулированию экономического возрождения и оказанию помощи наиболее уязвимым слоям населения. Глава ООН добавил, что важную роль тут могут сыграть международные финансовые учреждения. Но они, по его словам, сами нуждаются в реформировании.
«Мы должны реформировать международную финансовую систему и изменить ее архитектуру», — заявил Генеральный секретарь ООН. Он добавил, что реформа Бреттонвудской системы должна привести к расширению роли развивающихся государств в деле принятия важных международных решений.
Пан Ги Мун подчеркнул, что партнерства в интересах развития можно достичь путем комбинации политики в области инвестиций, торговли, оказания помощи, сокращения внешних долгов и глобальной реформы управления мировой экономикой. Он напомнил, что укрепление партнерства в интересах развития — одна из восьми целей развития тысячелетия. Обзор хода их достижения состоится на саммите в Нью-Йорке в сентябре.