Երեւանում տեղի է ունենում ԱՄՆ Միջազգային համագործակցության գործակալության (USAID) «Հակակոռուպցիոն գործողության մոբիլիզացման ծրագրի» 7-րդ համաժողովը ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության եւ ԱՄՆ USAID «Մրցունակ մասնավոր հատված Հայաստանում» ծրագրի հետ համատեղ կազմակերպում է հակակոռուպցիոն համաժողով կոռուպցիայի դեմ պայքարի գործընթացում մասնավոր ոլորտի մասնակցության վերաբերյալ: Համաժողովի կենտրոնական թեման է` «Ազնիվ կորպորատիվ համակարգի ամրապնդում»:
ՀՀ էկոնոմիկայի փոխնախարար Մուշեղ Թումասյանն ասաց, որ կառավարության գործունեության ծրագրի առաջնային ուղղություններից է պետական եւ մասնավոր հատվածներում արդյունավետ կառավարումը:
«Գոյություն ունեն կառավարության ծրագրի մի քանի սկզբունքային բաղադրիչներ, որոնք պետական եւ մասնավոր հատվածների համակարգում հիմք կհանդիսանան»,- ասել է Թումասյանը: Ըստ նրա, առաջին բաղադրիչը պետական համակարգում կորպորատիվ եւ բիզնես-կառավարման սկզբունքների ներմուծումն է: Երկրորդը` էլեկտրոնային կառավարման ներմուծում կառավարման համակարգ եւ հասարակության տեղեկացվածության ընդլայնում:
«Կարեւոր է նաեւ պետական եւ մասնավոր հատվածների համագործակցությունը խոշոր պետական ծրագրեր իրականացնելիս: Մասնավոր հատվածի ընդգրկումն այս ծրագրերում թույլ կտա արելավել նախագծերի կառավարման որակը եւ մասնավոր կուտակումները կիրառել դրանց իրագործման համար»,- ասել է Թումասյանը:
Իր հերթին, Հայաստանում USAID առաքելության տնօրեն Ջատինդեր Չիման ասաց, որ երբ սկսվի ռեցեսիայից դուրս գալը, ներդրողներն ամբողջ աշխարհով սկսելու են շուկաներ որոնել, իսկ Հայաստանը պոտենցիալ ունի, որը բարձր տեխնոլոգիաների եւ ինտելեկտի մեջ է, նրանք առավել զգայուն են կոռուպցիայի նկատմամբ, իսկ ներդրողներն առավելությունը տալիս են ավելի քիչ կոռումպացված երկրներին:
Համաժողովին մասնակցում են 200 մասնակիցներ, որոնց մեծամասնությունը Հայաստանի մասնավոր հատվածի ներկայացուցիչներ են:

24 Март 2010 - 10:27 AMT
В Ереване проходит седьмой форум «Программы мобилизации коррупционных действий» Агентства международного сотрудничества США (USAID) совместно с Министерством экономики Армении и программой USAID «Конкурентоспособный частный сектор Армении» (CAPS), под названием «Укрепление честной корпоративной системы». С помощью форума делается попытка стимулировать предприятия бороться против коррупции, с помощью укрепления честной корпоративной системы.
Заместитель министра экономики Армении Мушег Тумасян, выступая на форуме, сказал, что одним из приоритетных направлений в программе деятельности правительства является эффективность управления, как в государственном, так и в частном секторах.
«Есть несколько принципиальных компонентов правительственной программы, которые станут основой для улучшения системы управления в государственном и частном секторах», – сказал замминистра экономики. По его словам, первый компонент – это внедрение принципов корпоративного и бизнес-управления в государственной системе. Второй – внедрение электронного управления в государственную систему и расширение информированного общества.
«Также важным направлением является сотрудничество государственного и частного секторов в деле реализации крупных государственных программ. Привлечение частного сектора в эти программы позволит улучшить качество управления проектами и привлечь частные накопления в их реализацию», – сказал Тумасян.
В свою очередь, директор миссии USAID в Армении, Джатиндер Чима сказала, что как только начнется выход из рецессии, инвесторы по всему миру будут искать новые рынки, и у Армении есть потенциал, который больше всего заключается в индустрии высоких технологий и интеллекта, они наиболее чувствительны по отношению к корупции, а инвесторы отдают предпочтение менее корумпированным странам.
На форуме присутствуют более 200 участников, большинство из которых представители частного сектора Армении.