24 Մարտ 2010 - 12:10 AMT
«Երիտասարդ ընտանիքին` մատչելի բնակարան» ծրագրով արդեն երկու վարկ է տրամադրվել 21 մլն դրամ ընդհանուր գումարով
«Երիտասարդ ընտանիքին` մատչելի բնակարան» ծրագրի շրջանակներում արդեն երկու վարկ է տրամադրվել 21 մլն դրամ ընդհանուր գումարով, որոնք վերաֆինանսավորվել են կազմակերպության կողմից, PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին է հաղորդել «Բնակարան երիտասարդներին» ՈՒՎԿ գործադիր տնօրեն Մհեր Եդիգարյանը:
Նրա խոսքով, «Երիտասարդ ընտանիքին` մատչելի բնակարան» նպատակային պետական ծրագիրն իրականացվում է բանկերի եւ վարկային կազմակերպությունների կողմից: «Ներկա պահին ծրագրին մասնակցում են հինգ բանկեր եւ երկու վարկային կազմակերպություններ` Հայբիզնեսբանկը, Հայէկոնոմբանկը, Արարատբանկը, Ինեկոբանկը, ՎՏԲ Բանկ (Հայաստան), «Առաջին հիփոթեքային ընկերություն» ՈՒՎԿ-ն եւ «Վաշինգտոն կապիտալ» ՈՒՎԿ-ն»,- ասել է նա:
2010 թվականի փետրվարի 16-ին Հայաստանի Կենտրոնական բանկը գրանցեց եւ լիցենզիա տվեց «Բնակարան երիտասարդներին» ՈՒՎԿ-ին:
«Բնակարան երիտասարդներին» ՈՒՎԿ հիմնադիրը Հայաստանի Կենտրոնական բանկն է, իսկ ընկերության կանոնադրական կապիտալը կազմում է 3 մլրդ դրամ: Վարկերը տրամադրվելու են տարեկան 8,5-9-ական տոկոսով, հիփոթեքի կանխավճարը կկազմի 30%, մարման ժամկետը` մինչեւ 15 տարի: Ծրագրի համաձայն վարկի չափը կազմում է 16 մլն դրամ Երեւանի համար եւ մոտ 10 մլն դրամ երկրի մարզերում բնակարան ձեռք բերելու համար:
Վարկ ստանալու ցանկություն հայտնած ընտանիքներին որոշակի պայմաններ են առաջադրվելու` ընտանիքի համախառն եկամուտը պետք է կազմի մոտ 300-350 հազ. դրամ, որի մեջ ներառվում են ընտանիքի ոչ միայն երիտասարդ անդամների, այլեւ ազգականների եկամուտները: Բացի դրանից, ծրագրի պահանջների համաձայն, երիտասարդ է համարվում այն ընտանիքը, որում ամուսինների գումարային տարիքը չի գերազանցում 60-ը, եւ որում ամուսիններից ոչ մեկը 35 տարեկանից բարձր չէ: Երիտասարդ է համարվում նաեւ այն ընտանիքը, որում միակ ծնողի տարիքը չի գերազանցում 30-ը:

В рамках программы «Доступное жилье молодым семьям» уже было выдано два кредита общей стоимостью около 21 млн. драмов, которые рефинансировались со стороны организации, сообщил корреспонденту PanARMENIAN.Net исполнительный директор УКО «Квартиры молодым» Мгер Едигарян.
По его словам, целевая государственная программа «Доступное жилье молодым семьям» реализуется банками и кредитными организациями. «На данный момент пять банков и две кредитные организации участвуют в программе: Армбизнесбанк, Армэкономбанк, Араратбанк, Инекобанк, ВТБ банк (Армения), УКО «Первая ипотечная компания» и УКО «Вашингтон капитал», – сказал он.
Центральный банк Армении 16 февраля 2010 года зарегистрировал и выдал лицензию УКО «Квартиры молодым».
Учредителем УКО «Квартиры молодым» является Центральный банк Армении, а уставной капитал компании составляет 3 млрд. драмов. Кредиты будут выдаваться по 8,5-9% годовых, предоплата по ипотечному кредиту составит 30%, срок погашения – до 15 лет. Размер кредита по программе составляет 16 млн. драмов для Еревана и порядка 10 млн. драмов для приобретения жилья в областях страны.
К семьям, желающим получить кредит, будут предъявляться определенные условия: валовые доходы семьи должны составлять порядка 300-350 тыс. драмов, куда включаются на только доходы непосредственно молодых членов семьи, но и родственников. Помимо этого, согласно требованиям программы, молодой семьей считается семья, в которой суммарный возраст супругов не превышает 60 лет и в которой ни один из супругов не старше 35 лет включительно. Также молодой семьей считается семья, в которой возраст единственного родителя не превышает 30 лет.