24 Մարտ 2010 - 12:42 AMT
Վերակառուցման ու զարգացման եվրոպական բանկը (ՎԶԵԲ) ՀՀ օրենսդրության հիման վրա մշակել է կորպորատիվ կառավարման օրենսգիրքը, որը հանրության դատին կներկայացվի ընթացիկ տարվա ապրիլին: Այդ մասին մարտի 24-ին Երեւանում լրագրողներին է հայտնել ՎԶԵԲ-ի երեւանյան գրասենյակի ղեկավար Վալերիու Ռազլոգը: «Մենք չենք մշակել նոր օրենսդրություն, այլ ուղղակի համալրել ենք այն որոշակի դրությներով, որոնք ուղղված են լինելու հայկական ընկերություններում կորպորատիվ կառավարման բարելավմանը, ինչը թույլ կտա նրանց դուրս գալ միջազգային մակարդակ»,-ասել է նա «Զարգացման բանկերը որպես ազնիվ կորպորատիվ համակարգի ամրապնդմանն ուղղված բարեփոխումների աջակիցներ. հայաստանյան փորձ» թեմայով երկրորդ նիստի ավարտին, որը տեղի ունեցավ կոռուպցիայի դեմ պայքարին նվիրված համաժողովի շրջանակներում, որն անցնում է Երեւանում:
Այդ օրենսգիրքն, ըստ նրա, կկենտրոնանա ընկերությունների կորպորատիվ կառավարման վրա: «Կճշտվի նաեւ տնօրենների խորհրդի գործունեությունը, որպեսզի նրանք ոչ թե հենց այնպես հավաքվեն ու ինչ-որ բան քննարկեն, այլ որ նրանց որոշումները, կոնֆիդենցիալ որոշումներից բացի, հայտնի դառնան ընկերության բաժնետերերին եւ ընկերության հետ առնչվող անձանց:
Ինչպես տեղեկացրել է ՎԶԵԲ-ի երեւանյան գրասենյակի ղեկավարը, կորպորատիվ կառավարման օրենսդրությունն առաջին փուլում կկիրառվի պետկազմակերպությունների, առեւտրային բանկերի եւ ընկերությունների հանդեպ, որոնց ցուցակվել են ֆոնդային բորսայում, ինչը թույլ կտա հիմքեր ստեղծել նրա ճշտման եւ համալրման համար` հիմնվելով այդ ընկերութունների կարծիքի վրա: «Քանի որ մենք առաջին փուլում ենք, դա թույլ կտա կանոնակարգող մարմիններին զտել ընկերությունների գործունեությունը եւ համապատասխան փոփոխություններ կատարել ՀՀ օրենսդրության մեջ: Որից հետո, լրամշակված օրենսգիրքը կկիրառվի նաեւ այլ ընկերությունների հանդեպ»,-նշել է նա: Ընդ որում նա հավելել է, որ օրենսգիրքը կվերանայվի երկու տարին մեկ անգամ, իսկ կորպորատիվ կառավարման նորմերի ներմուծումը կամավոր բնույթ կկրի:
Վալերիու Ռազլոգը հայտնել է նաեւ, որ այս փուլում օրենսգիրքը թարգմանվում է հայերեն եւ մինչեւ ապրիլի ավարտը կզետեղվի ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության, ԿԲ եւ ՎԶԵԲ-ի պաշտոնական կայքերում, ինչպես նաեւ այն հասանելի կլինի Հայաստանի բոլոր ընկերությունների համար:
«Մասնավոր կորպորատիվ համակարգի ամրապնդում» խորագրով խորհրդաժողովը, որն անցել էր Երեւանում մարտի 24-ին, կազմակերպվել էր USAID-ի հակակոռուպցիոն գործունեության մոբիլիզացման ծրագրի կողմից` ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության եւ USAID-ի «Հայաստանի մրցունակ մասնավոր հատված» ծրագրի հետ համատեղ: Խորհրդաժողովին մասնակցում են տեղի եւ արտերկրի ձեռնարկությունների, միջազգային բանկերի ու առեւտրային գործակալությունների, ինչպես նաեւ կառավարության ու քաղաքացիական հանրության շուրջ 200 ներկայացուցիչներ:

24 Март 2010 - 12:42 AMT
Европейский банк реконструкции и развития (EBRD) разработал кодекс корпоративного управления на основе законодательства РА, который будет представлен общественности к концу апреля текущего года. Об этом журналистам 24 марта в Ереване сообщил глава ереванского офиса EBRD Валериоу Разлог. «Мы не разработали новое законодательство, а добавили определенные положения, которые будут направлены на улучшение корпоративного управления в армянских компаниях, что позволит им выйти на международный уровень», – сказал он по итогам второго заседания на тему «Банки развития – как сторонники реформ, направленных на укрепления честной корпоративной системы: на примере Армении» в рамках проходящего в Ереване форума, посвященного борьбе с коррупцией.
Данный кодекс, по его словам, будет фокусироваться на корпоративном управлении компаний, в частности, будет приниматься во внимание участие акционеров в годовом собрании, мнения и решения акционеров по управлению компанией, важное значение будет имеет также защита прав минаретарных акционеров, обеспечение прозрачности деятельности компании и обязательная публикация годового отчета ее деятельности. «Помимо этого, будет уточнена деятельность совета директоров, чтобы они не собирались и просто что-то обсуждали, а чтобы их решения, помимо конфиденциальных, становилось известными акционерам компании и другим сопричастным с компанией лицам.
Как проинформировал глава ереванского офиса EBRD, кодекс корпоративного управления на первом этапе будет применен к госорганизациям, комбанкам и компаниям, прошедшим листинг на фондовой бирже, что позволит создать основы для его корректировки и внесения соответствующих дополнений, основанных на мнениях этих компаний. «Поскольку мы находимся на первом этапе, то это позволит регулирующим органам отфильтровать деятельность компаний и внести соответствующие изменения в законодательство РА. После чего, доработанный кодекс будет применен и к остальным компаниям», – отметил он. При этом он добавил, что кодекс будет пересматриваться раз в два года, а внедрение норм корпоративного управления будет носить добровольный характер.
Валериоу Разлог также сообщил, что на данном этапе кодекс переводится на армянский язык и к концу апреля будет размещен на официальных сайтах Министерства экономике РА, Центрального банка РА и EBRD, а также будет обеспечена его доступность для всех компаний Армении.
Конференция «Укрепление честной корпоративной системы», проходящая в Ереване 24 марта, организована программой мобилизации антикоррупционной деятельности USAID совместно с Министерством экономики Армении и программой USAID «Конкурентоспособный частный сектор Армении» (CAPS). В ней принимают участие более 200 представителей местных и зарубежных предприятий, международных банков и коммерческих агентств, а также правительства и гражданского общества.