24 Մարտ 2010 - 13:08 AMT
ՀՀտրանսպորտի եւ կապի նախարար Մանուկ Վարդանյանը մարտի 23-ին ընդունել է Համաշխարհային բանկի (ՀԲ) հայաստանյան գրասենյակի տնօրեն Արիստոմոնե Վարուդակիսին, Հարավային Կովկասում տրանսպորտի ծրագրերի պատասխանատու Օլիվեր Լը Բերին եւ բանկի այլ ներկայացուցիչներին:
Ինչպես հայտնում են ՀՀ կապի եւ տրանսպորտի նախարարության մամլո ծառայությունից, նախարարը ողջունելով հյուրերին նշել է, որ Համաշխարհային բանկի կողմից իրականացվող «Կենսական նշանակության ճանապարհների բարելավման» ծրագիրը կարեւոր նշանակություն ունի մեր երկրի զարգացման եւ բնակչության կենսամակարդակի բարձրացման համար: Մ.Վարդանյանը կարեւորել է նաեւ ճանապարհաշինարարության ոլորտում երկու`Համաշխարհային բանկի եւ Ասիական զարգացման բանկի կողմից իրականացվող ծրագրերի համագործակցված աշխատանքը: Ըստ նախարարի, իրականացվող ծրագրերը պետք է փոխլրացնեն միմյանց, որպեսզի կատարված աշխատանքն ավելի արդյունավետ լինի:
Ա.Վարուդակիսը մանրամասն ներկայացրել է ՀԲ-ի կողմից իրականացվող ճանապարհաշինարարական ծրագրերի ընթացքը: Մասնավորապես նշվել է, որ անցած տարի սկսվել եւ այս տարի կավարտվի «Կենսական նշանակության ճանապարհների բարելավման» ծրագիրը, որի սկզբնական ֆինանսավորումը կազմել է 25 մլն ԱՄՆ դոլար, այնուհետեւ ստացել լրացուցիչ` 36,6 մլն ԱՄՆ դոլարի ֆինանսավորում: Ա.Վարուդակիսը տեղեկացրել է, որ այդ ծրագրով նախատեսվում է վերանորոգել ընդհանուր առմամբ 240 կմ ճանապարհահատվածներ` հանրապետության մի շարք համայնքներում: ՀԲ-ի ներկայացուցչի գնահատմամբ, ծրագիրը բավականին արդյունավետ է, քանի որ այն գյուղական համայնքի ճանապարհը կապում է հարակից գլխավոր մայրուղիների հետ, ինչպես նաեւ համայնքների բնակչությանն ապահովում լրացուցիչ աշխատատեղերով:
Ա.Վարուդակիսը անդրադարձելէնաեւ առաջիկայում բանկիկողմից նախատեսվող ճանապարհաշինարարական նործրագրերի իրականացմանը: Նշվել է, որ ՀԲ-ննախատեսում էմինչեւ տարեվերջ տրամադրելմոտ35-40 մլն ԱՄՆ դոլարի վարկ` «Հազարամյակի մարտահրավերներ հիմանդրամի» կողմից դադարեցված ընդհանուր առմամբ 171 կմ ճանապարհահատվածների, ինչպես նաեւ միջպետական ճանապարհի խաչմերուկից մինչեւ Հալիձոր գյուղ տանող հատվածի կառուցման եւ վերանորոգման նպատակով: Վերջինի վերանորոգման աշխատանքները նախատեսվում է ավարտել այս տարվա հոկտեմբերին:
Հանդիպման վերջում Ա.Վարուդակիսը նախարար Մ.Վարդանյանին հրավիրել է Թբիլիսի, որտեղ մայիսի 12-ին կկայանա ՀԲ-ի կողմից կազմակերպած` տրանսպորտի ոլորտին նվիրված միջազգային դոնոր կազմակերպությունների ղեկավարների համաժողով, որին կմասնակցեն Հայաստանի, Վրաստանի եւ Ադրբեջանի տրանսպորտի նախարարների գլխավորած պատվիրակությունները:
Համաշխարհային բանկը միջազգային ֆինանսական կազմակերպություն է, որը ստեղծվել է զարգացող երկրներին ֆինանսական եւ տեխնիկական օգնությունը կազմակերպելու նպատակով:

24 Март 2010 - 13:08 AMT
Всемирный банк (ВБ) планирует до конца текущего года предоставить Армении кредит в размере $35-40 млн. для реализации работ дорожного строительства общей протяженностью в 171 км. Кредитные средства будут направлены на завершение приостановленной ранее программы американской корпорации «Вызовы тысячелетия», а также строительства отрезка дороги от перекрестка межгосударственной магистрали до села Алидзор, работы по восстановлению которого планируется завершить в октябре текущего года.
Как сообщила пресс-служба Министерства транспорта и связи Армении, об этом сообщил глава ереванского офиса Всемирного банка Аристомене Варудакис в ходе встречи с министром транспорта и связи РА Мануком Варданяном, в которой также принимали участие ответственный за программы транспорта на Южном Кавказе Оливер Ле Бери и другие представители ВБ.
Кроме того, Варудакис подробно представил процесс реализации со стороны ВБ программ дорожного строительства в Армении. В частности, он отметил, что в прошлом году была начата и в этом году будет завершена программа «Улучшение дорог, имеющих жизненно важное значение», начальное финансирование которой составило $25 млн., после чего были выделены дополнительное финансирование в размере $36,6 млн. В рамках этой программы планируется восстановить дороги в ряде армянских общин общей протяженностью 240 км. По оценкам представителя ВБ, программа достаточно продуктивная, поскольку связывает сельские общины с близлежащей основной магистралью, а также обеспечивает местное население дополнительными рабочими местами.
Манук Варданян придал важность скоординированной работе программ Всемирного банка и Азиатского банка развития в сфере дорожного строительства. По его словам, осуществляемые программы должны взаимодополнять друг друга, чтобы проделанная работа была более продуктивной.
По итогам встречи Варудакис пригласил Варданяна в Тбилиси, где 12 мая состоится организованная ВБ конференция международных организаций-доноров, посвященная сфере транспорта. В конференции будут участвовать делегации Армении, Грузии и Азербайджана во главе с министрами транспорта.