24 Մարտ 2010 - 13:22 AMT
Մանուկ Հերգնյան. Կոռուպցիան առաջինը չէ այն գործոնների թվում, որոնք խոչընդոտում են գործարարության զարգացմանը Հայաստանում
Ըստ «Տնտեսություն եւ արժեքներ» հետազոտական կենտրոնի հարցումների, կոռուպցիան առաջինը չէ այն գործոնների թվում, որոնք խոչընդոտում են գործարարության զարգացմանը Հայաստանում: Երեւանում ընթացող կոռուպցիայի դեմ պայքարին նվիրված խորհրդաժողովի շրջանակներում, PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին է ասել «Տնտեսություն եւ արժեքներ» հետազոտական կենտրոնի նախագահ Մանուկ Հերգնյանը: Ըստ նրա, երկրում այնպիսի «ավանդույթ» է ձեւավորվել, որ բոլոր խնդիրները բարդում են կոռուպցիայի վրա: «Չնայած նրան, որ կոռուպցիան տնտեսության ամենամեծ խնդիրներից մեկն է, այնուամենայնիվ, դա կապված է նաեւ բուն տնտեսության զարգացման հետ. որքան մեծ լինեն էկոնոմիկայի ծավալները, այնքան կնվազի կոռուպցիայի հավանականությունը»,-ասել է նա:
Ըստ Մանուկ Հերգնյանի, կոռուպցիայի հիմքում հասարակության սոցիալական արժեքների համակարգն է: «Ես չեմ կարծում, որ միայն տնտեսական միջոցներով հնարավոր է պայքարել կոռուպցիայի դեմ»,-ասել է նա: Այդ համատեքստում նա հավելել է, որ անհրաժեշտ սոցիալական արժեքների համակարգը պետք է ձեւավորվի կրտսեր հասակում, մասնավորապես, կրթության ոլորտում: Եթե կրթական համակարգը չի փոխանցում այն արժեքները, որոք հետագայում էլ կխոչընդոտեն մարդու ներգրավմանը կոռուպցիայի մեջ, ապա դրանից հետո բոլոր գործողություններն անիմաստ են, քանի որ մենք արդեն գործ ենք ունենում ախտանիշերի, ոչ թե կոռուպցիայի իրական պատճառների հետ»,-ասել է փորձագետը:
«Մասնավոր կորպորատիվ համակարգի ամրապնդում» խորագրով խորհրդաժողովը, որն անցել էր Երեւանում մարտի 24-ին, կազմակերպվել էր USAID-ի հակակոռուպցիոն գործունեության մոբիլիզացման ծրագրի կողմից` ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության եւ USAID-ի «Հայաստանի մրցունակ մասնավոր հատված» ծրագրի հետ համատեղ: Խորհրդաժողովին մասնակցում են տեղի եւ արտերկրի ձեռնարկությունների, միջազգային բանկերի ու առեւտրային գործակալությունների, ինչպես նաեւ կառավարության ու քաղաքացիական հանրության շուրջ 200 ներկայացուցիչներ:

24 Март 2010 - 13:22 AMT
Манук Ергнян: Коррупция не занимает первое место среди факторов, препятствующих развитию бизнеса в Армении
Согласно опросам исследовательского центра «Экономика и ценности», коррупция не занимает первое место среди факторов, препятствующих развитию бизнеса в Армении. Такое мнение в рамках проходящей в Ереване конференции, посвященной борьбе с коррупцией, в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net высказал председатель исследовательского центра «Экономика и ценности» Манук Ергнян. По его словам, в стране сложилась такая «традиция», что все проблемы сваливать на коррупцию. «Несмотря на то, что коррупция – одна из самых больших проблем в экономике, тем не менее это связано также с развитие самой экономики: насколько масштаб экономики будет большим, настолько будут уменьшаться возможности коррупции», – отметил он.
По мнению Манука Ергняна, в основе коррупции лежит набор социальных ценностей общества. «Я не думаю, что только экономическими методами можно бороться с коррупцией», – сказал он. В этом контексте он добавил, что набор необходимых социальных ценностей должен формироваться с малого возраста, в частности в сфере образования. Если образовательная система не передает те ценности, которые будут препятствовать в дальнейшем тому, что человек будет вовлечен в сферу коррупцию, то после этого какие-либо действия бессмысленны, поскольку мы будем иметь дело с симптомами, а не с реальными причинами коррупции», – подчеркнул эксперт.
Конференция «Укрепление честной корпоративной системы», проходящая в Ереване 24 марта, организована программой мобилизации антикоррупционной деятельности USAID совместно с Министерством экономики Армении и программой USAID «Конкурентоспособный частный сектор Армении» (CAPS). В ней принимают участие более 200 представителей местных и зарубежных предприятий, международных банков и коммерческих агентств, а также правительства и гражданского общества.