«ՀՀ կառավարությունը գյուղատնտեսությունը հռչակել է 2010 թ. տնտեսության զարգացման գերակա ուղղություն, սակայն այդ ուղղությամբ կառավարության ձեռնարկած քայլերը բավարար չեն: Այս տարի կառավարությունը 1 մլն 80 հազ. դրամ ավելի քիչ դրամական միջոցներ է հատկացրել գյուղատնտեսությանը, քան անցյալ տարի», – մարտի 24-ին Երեւանում տեղի ունեցած «Չինվան» ձեռնարկության տնօրեն Սամվել Նաջարյանի հետ համատեղ մամլո ասուլիսի ժամանակ ասել է ՀՅԴ խորհրդարանական խմբակցության պատգամավոր, ՀՀ ԱԺ բնապահպանության եւ գյուղատնտեսության հարցերով մշտական հանձնաժողովի անդամ Բագրատ Սարգսյանը:
Նրա խոսքերի համաձայն, կառավարությունը պետք է կարգավորի լրավճարները, կազմակերպի գյուղատնտեսական մթերքների մթերման վերահսկողությունը եւ ֆինանսավորումը, պետք է իրականացնի հարկային եւ մաքսային քաղաքականություն, պետք է սահմանի գյուղմթերքի նվազագույն եւ առավելագույն գին:
«Ներկայում մենք իրականացնում ենք «Մեքենատրակտորային կայանների» ծրագիր, որն արդեն գործում է Հայաստանի 3 շրջաններում` Լոռիում, Շիրակում եւ Սյունիքում: Ինչ վերաբերում է ոռոգմանը, ապա կարող եմ նշել, որ մյուս խնդիրների համեմատ ոռոգման համակարգը նորմալ վիճակում է, չնայած, որ ոռոգման ջուրը 2 դրամ թանկացել է: Տոննաներով հաշվելիս այն բավական մեծ գումար է կազմում: Կառավարությունն արդեն հատկացրել է 583 մլն դրամ` ոռոգման համակարգի կատարելագործման սուբսիդավորման համար», – խոսքն ավարտել է Բագրատ Սարգսյանը:
Գյուղատնտեսական տեխնիկայի արտադրության «Չինվան» ձեռնարկության տնօրեն Սամվել Նաջարյանը նույն մամլո ասուլիսի ընթացքում ասել է. «Կառավարությունը բնակիչներին պետք է ապահովի գյուղատնտեսական տեխնիկայով: «Չինվան» ընկերությունն աշխատում է 2003 թ.-ից: Մինչ օրս այն վաճառել է 250 տրակտորներ: Բացի այդ, կառավարությունը տրակտորներ է ներմուծում»:
Նա նաեւ հայտնել է, որ մոտական 15 օրերի ընթացքում նոր սարքավորում են ստանալու, որի օգնությամբ կարող են պայքարել ցրտահարման դեմ: Այն գործելու է 5 հա հողի վրա:

“Правительство РА объявило одной из приоритетных направлений развития 2010 года сферу сельского хозяйства. Однако предприняло недостаточно соответствующих мер для ее развития. В этом году правительство выдало на 1 миллион 80 тысяч драмов меньше денежных средств на сельское хозяйство, чем в прошлом”,- 24-го марта в ходе совместной пресс-конференции в Ереване отметил депутат фракции “АРФ дашнакцутюн” НС РА, член постоянной комиссии по вопросам сельского хозяйства и экологии НС РА Баграт Саркисян.
По его словам, правительство должно урегулировать субсидии, контроль и финансирование заготовки сельскохозяйственных продуктов, вести налоговую и таможенную политику и политику цен на продукты, т.е. установить минимальные и максимальные цены для продуктов.
“На данный момент мы осуществляем пилотную программу “Машинотракторных станций”, которая уже действует в 3 областях Армении, в том числе в Лори, Шираке и Сюнике. Что касается орошения, то могу отметить, что по сравнению с остальными проблемами, оросительная система в нормальном состоянии, не смотря на то, что вода для орошения подражала на 2 драма. В тоннах это составляет довольно большую сумму для потребителя. Правительство уже предоставило субсидии в размере 583 миллионов др. на усовершенствование оросительной системы”,- заключил Баграт Саркисян.
Директор компании по производству сельхоз техники “Чинван” Самвел Наджарян в ходе той же пресс-конференции в свою очередь отметил: “Правительство должно обеспечить жителей сельскохозяйственной техникой. Компания “Чинван” работает с 2003 года. До сих пор она продала только 250 тракторов, которые при необходимости могут пройти ремонт. Между тем правительство при помощи грантовых программ импортирует тракторы, которые не подлежат ремонту, так как в Армении нет подходящих запчастей”.
Он также сообщил, что в ближайшие 15 дней компания представит также новый аппарат для борьбы против обморожения, который будет действовать на 5 гектарах земли.