24 Մարտ 2010 - 14:20 AMT
Հայաստանում հարցման ենթարկված բնակչության 56 տոկոսը գտնում է, որ կոռուպցիան երկրի համար լուրջ հիմնախնդիր է: Այս մասին PanARMENIAN.Net -ի թղթակցի հետ զրույցի ընթացքում հայտնել է Հետազոտական ռեսուրսների կովկասյան կենտրոնի տնօրեն Հեղինե Մանասյանը` Երեւանում տեղի ունեցած կոռուպցիայի դեմ պայքարին վերաբերող համաժողովի շրջանակներում:
Նրա խոսքերի համաձայն, հարցվածների 36 տոկոսը գտնում է, որ Հայաստանում կոռուպցիան լուրջ հիմնախնդիր է, 6 տոկոսը գտնում է, որ երկրում կոռուպցիայի խնդիրն այնքան էլ կարեւոր չէ, 1 տոկոսը համարում է, որ այդպիսի խնդիր ընդհանրապես չկա:
2009 թ. սեպտեմբեր-հոկտեմբեր ամիսներին հարցման են ենթարկվել 1515 տնային տնտեսություններ, ինչպես նաեւ 2010 թ. սկզբին` 400 գործարար-առաջնորդներ:
Հեղինե Մանասյանն ասել է, որ երկու հետազոտությունների ուսումնասիրությունը վկայում է այն մասին, որ գործարար-առաջնորդների շրջանում ավելի շատ են տեղեկացված երկրի կառավարության իրականացվող հակակոռուպցիոն ծրագրի մասին, մասնավորապես, յուրաքանչյուր 2-րդ գործարարը բավականաչափ տեղեկացված է: Չնայած այս ամենին, Հայաստանում կոռումպացվածության մակարդակը մնում է նախկին մակարդակում, իսկ ամենակոռումպացվածը դատական համակարգն է, պետական սեկտորը, առողջապահության, կրթության եւ այլ բնագավառները:
«Հատկանշականն այն է, որ «կոռուպցիայի դեմ պայքարի համար դուք ինչ կանեիք» հարցին մեծամասնությունը պատասխանում է` ոչինչ, իսկ հարցվածների մյուս մասը պատասխանել է, որ ընդամենը ձեռնպահ կմնար կաշառք վերցնելուց», – ավելացրել է տնօրենը:
Մարտի 24-ին Երեւանում տեղի ունեցավ «Մասնավոր կորպորատիվ համակարգի ամրապնդում» թեմայով համաժողով, որը կազմակերպել էր USAID-ի Հակակոռուպցիոն գործունեության հավաքագրման ծրագիրը` Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարարության եւ USAID-ի «Հայաստանի մրցունակ մասնավոր սեկտորի» հետ համատեղ:
Դրանում մասնակցում են տեղական եւ արտասահմանյան ձեռնարկությունների, միջազգային բանկերի եւ առեւտրային գործակալությունների, ինչպես նաեւ կառավարության եւ քաղաքացիական միությունների ավելի քան 200 ներկայացուցիչներ:

24 Март 2010 - 14:20 AMT
56% опрошенного население Армении считает, что коррупция – очень серьезная проблема для страны. Об этом в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net сообщила директор Кавказского центра исследовательских ресурсов (CRRC) Эгине Манасян в рамках проходящей в Ереване конференции по борьбе с коррупцией.
При этом, по ее словам, 36% опрошенных считают, что коррупция в Армении является достаточно серьезной проблемой, 6% опрошенных придерживается мнения, что проблема коррупции в стране – не столь важна, 1% ответил, что такой проблемы вообще нет.
Опрос был проведен среди 1515 домохозяйств в сентябре-октябре 2009 года, а также среди 400 бизнес – лидеров в начале 2010 года.
Эгине Манасян сказала, что сравнительный анализ двух исследований свидетельствует о том, что информированность среди бизнес-лидеров относительно реализуемых правительством страны антикоррупционных программ значительно выше, в частности, каждый 2 бизнес-лидер достаточно информирован.
Несмотря на это, уровень коррумпированности в Армении остался на прежнем уровне, а наиболее коррумпированными являются судебная система, госсектор, сфера здравоохранения, образования и другие.
«Самым примечательным является то, что на вопрос, что вы сделали бы для борьбы с коррупцией, большинство отвечает – ничего, а остальная часть опрошенных ответила, что они просто могут воздержаться от взятки», – добавила директор CRRC.
24 марта в Ереване прошла конференция «Укрепление честной корпоративной системы» которая была организована программой мобилизации антикоррупционной деятельности USAID совместно с Министерством экономики Армении и программой USAID «Конкурентоспособный частный сектор Армении» (CAPS). В ней принимают участие более 200 представителей местных и зарубежных предприятий, международных банков и коммерческих агентств, а также правительства и гражданского общества.