24 Մարտ 2010 - 14:52 AMT
Վարչապետը բարձր է գնահատել Միջազգային ֆինանսական կորպորացիայի ներգրավվածությունը Հայաստանում իրականացվող ներդրումային ծրագրերում
Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանն ընդունել է Միջազգային ֆինանսական կորպորացիայի (ՄՖԿ) Կենտրոնական եւ Արեւելյան Եվրոպայի տարածաշրջանային տնօրեն Սնեժանա Ստոյկովիչի գլխավորած պատվիրակությունը, հաղորդում է կառավարության մամլո ծառայությունը:
Ողջունելով հյուրերին` վարչապետըբարձր է գնահատել Միջազգային ֆինանսական կորպորացիայի ներգրավվածությունը Հայաստանում իրականացվող ներդրումային ծրագրերում: Կառավարության ղեկավարը հանդիպումը որակել է կատարված աշխատանքներն ամփոփելու ու նոր ծրագրեր նախանշելու լավ հնարավորություն: Կողմերն անհրաժեշտ են համարել նոր նախաձեռնությունների իրականացումը` ուղղված համաշխարհային տնտեսական ճգնաժամի հետեւանքների հաղթահարմանը:
Հանդիպման ընթացքումքննարկվելեն գործարարության եւ տեսչական ոլորտներում բարեփոխումների իրականացման մանրամասներ, որոնք գործարարության մասով նախատեսում է նաեւ ՀՀ կառավարության գործարար միջավայրի բարելավման միջոցառումների ծրագիրը: Վարչապետը կարեւորել է միջազգային առաջատար փորձի ներդրումը համապատասխան խորհրդատվության տրամադրման միջոցով:
Որպես փոխգործակցության առաջնայինուղղություն` Տիգրան Սարգսյանն առանձնացրել է Միջազգային ֆինանսական կորպորացիայի մասնակցությունը բարձր եւ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտի ֆինանսավորման, ինչպես նաեւ կորպորատիվ կառավարման մշակույթի ներդրման, մասնավորապես, անկախ տնօրենների ինստիտուտի կայացման գործում:
Կառավարության ղեկավարը հեռանկարային է համարել Հայաստանում ձեւավորվող վենչուրային հիմնադրամներում Միջազգային ֆինանսական կորպորացիայի ներգրավվումը` ընդգծելով մասնակցության ձեւերի մշակման անհրաժեշտությունը:
Զրուցակիցներն անդրադարձելեն նաեւ էներգետիկայի, գյուղատնտեսականարտադրանքի վերամշակման, ազատ տնտեսականգոտիների ստեղծման, Համահայկական բանկում մասնավոր կապիտալի լայն ներգրավման ու մի շարք այլ խնդիրների:
Փոխադարձաբար կարեւորվել էհամագործակցության ընդլայնումըտարբեր ոլորտների ներուժը բացահայտելու նպատակով:

24 Март 2010 - 14:52 AMT
Глава армянского правительства высоко оценил вовлеченность МФК в инвестиционные программы, осуществляемые в Армении
Премьер-министр Армении Тигран Саркисян принял делегацию во главе с региональным директором Международной финансовой корпорации (МФК) по странам Центральной и Восточной Европы Снежаной Стойкович, сообщает пресс-служба правительства.
Премьер высоко оценил вовлеченность МФК в инвестиционные программы, осуществляемые в Армении. Стороны сочли необходимым осуществление новых инициатив, направленных на преодоление последствий мирового экономического кризиса.
В ходе встречи были обсуждены детали реализации реформ в деловой и инспекционной сферах, которые по части бизнеса предусмотрены и в программе мероприятий правительства РА по улучшению бизнес-среды.
Премьер-министр отметил важность внедрения передового международного опыта посредством предоставления соответствующих консультаций. В качестве приоритетного направления сотрудничества Тигран Саркисян выделил участие МФК в финансировании сферы высоких и информационных технологий, а также в деле внедрения культуры корпоративного управления, в частности, становления института независимых директоров.
Саркисян счел перспективным вовлечение МФК в формируемые в Армении венчурные фонды, подчеркнув необходимость разработки форм участия.
Стороны также коснулись энергетики, переработки сельхозпродуктов, создания свободных экономических зон, широкого вовлечения частного капитала во Всеармянский банк, а также ряда других вопросов. Они также подчеркнули важность расширения сотрудничества с целью выявления потенциала различных сфер.