25 Մարտ 2010 - 09:26 AMT
Աշնանը Երեւանում տեղի կունենա կոնգրես` փախստականների բնակեցման հիմնախնդիրների լուծմանը միջազգային դոնոր հանրության միջոցները ներգրավելու նպատակով
Հայաստանի Կոտայքի մարզում կայացած հանդիպման ընթացքում քննարկվեցին փախստականների բնակեցման հիմնախնդիրների լուծմանը միջազգային դոնոր հանրության միջոցները ներգրավելու նպատակով աշնանը Երեւանում կազմակերպվելիք համաժողովի նախապատրաստական հարցեր, հաղորդում է ՀՀ տարածքային կառավարման նախարարությունը: Քննարկումը տեղի ունեցավ Քասախ համայնքում, ուր այցելել էին ՀՀ փոխվարչապետ, տարածքային կառավարման նախարար Արմեն Գեւորգյանը, ՄԱԿ-ի Փախստականների հարցերով գերագույն հանձնակատարի (ՓԳՀ) հայաստանյան գրասենյակի ներկայացուցիչ Բուշրա Հալեպոտայի, ՏԿՆ միգրացիայի պետական ծառայության պետ Գագիկ Եգանյանի, ՀՀ արտգործնախարարության պատասխանատուների ուղեկցությամբ:
Կարեւորվեց, որ համաժողովի պոտենցիալ մասնակիցները նախապես իրազեկված լինեն Հայաստանում փախստականների խնդիրներին, նշվեց, որ այս հարցում ակնկալվում է նաեւ ՓԳՀ հայաստանյան գրասենյակի ներկայացուցչի աջակացությունը: Համաժողովի պատշաճ կազմակերպման նպատակով նախատեսվում է ստեղծել նաեւ միջգերատեսչական աշխատանքային խումբ: Ներկայումս շուրջ 1300 առավել կարիքավոր փախստական ընտանիքներ, որոնցից 950-ը` Երեւանում, ընդգրկված են կառավարության կողմից իրականացվող ծրագրերում, եւ նրանց հիմնախնդիների լուծման համար պահանջվում է ավելի քան 45 մլն ԱՄՆ դոլար:
Համայնքի վարչական տարածքում գտնվող նախկին գործարանի արտադրական մասնաշենքը Ճապոնիայի կառավարության ֆինանսավորմամբ վերակառուցվում է որպես բազմաբնակարան սոցիալական տուն` փախստականներին, ներքին տեղահանված անձանց բնակարաններով ապահովելու նպատակով: Նախատեսվում է, որ 20 բնակարան ունեցող սոցիալական տունը շահագործման կհանձնվի այս տարվա մայիսին: Բացի այդ, ստեղծվում են նաեւ փախստականների համար գործարարությամբ զբաղվելու հնարավորություններ (կարի արտադրամաս, առեւտրային ձեռնարկություն եւ այլն), կլինի նաեւ համայնքային նշանակության հանդիսասրահ:

25 Март 2010 - 09:26 AMT
Конгресс по привлечению средств от международных доноров для решения проблем беженцев пройдет осенью в Ереване
Вопрос подготовки предстоящего осенью в Ереване конгресса, созываемого с целью привлечения средств от международных доноров для решения проблем беженцев, был обсужден в Котайской области Армении, сообщает пресс-служба Министерства территориального управления РА. Обсуждение данного вопроса состоялось в общине Касах, которую посетили вице-премьер, министр территориального управления РА Армен Геворкян в сопровождении представителя армянского офиса Управления Верховного Комиссара по делам беженцев ООН Б. Халепоты, начальника государственной миграционной службы министерства ТУ Гагака Еганяна, ответственных лиц МИД РА.
Была отмечена важность того, чтобы потенциальные участники конгресса были заранее осведомлены о проблемах беженцев в Армении, в этом вопросе ожидается также содействие представителя армянского офиса Управления Верховного Комиссара по делам беженцев ООН. С целью организации конгресса на должном уровне создана межведомственная рабочая группа. В настоящее время около 1300 особо нуждающихся семей беженцев, в том числе 950 – в Ереване, включены в программы, осуществляемые правительством, и для разрешения их проблем необходимо более 45 млн. долларов США.
Делегация во главе с вице-премьером ознакомилась с ходом работ по реконструкции многоквартирного социального дома в общине Касах. Находящийся в административном ведении общины производственный корпус бывшего завода при финансовом содействии правительства Японии реконструируется в многоквартирный социальный дом с целью обеспечения квартирами беженцев, лиц, подвергшихся внутреннему переселению. Предполагается, что имеющий 20 квартир социальный дом будет сдан в эксплуатацию в мае нынешнего года. Кроме этого для беженцев создаются условия для предпринимательской деятельности (швейный цех, торговое предприятие и т.д), будет построен также актовый зал общинного значения.