Մարտի 25-ին Արտաշատ քաղաքում կայացած ՀՀ կառավարության արտագնա նիստում հաստատվել է Արարատի մարզի 2011-2014թթ. սոցիալ-տնտեսական ծրագիրը: Մարզի տնտեսության հիմքը գյուղատնտեսությունն է, որի տեսակարար կշիռը հանրապետության ընդհանուր ծավալում 16,6 տոկոս է: Զարգացած է նաեւ արդյունաբերությունը, 10-ից ավելի խոշոր գործարարների արտադրանքը երկրի արդյունաբերության ծավալի 8 տոկոսն է: Այդ մասին վկայում է 2009թ. սոցիալ-տնտեսական իրավիճակի եւ իրականացվող ծրագրերի վերաբերյալ մարզպետ Վարդգես Հովակիմյանի` Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանին ներկայացված հաշվետվությունը: Նա ներկայացրել է նաեւ մարզի առաջնահերթ լուծում պահանջող հիմնախնդիրները:
Աղքատության մակարդակը միջին հանրապետականից 10 տոկոսով ցածր է: Չափազանց հետաքրքիր է, որ մարզում արտագնա աշխատանքի ցուցանիշը նույնպես ամենացածրն է: «Ընդհանուր առմամբ, այլ մարզերի համեմատ սոցիալ-տնտեսական իրավիճակը բարվոք է: Պատճառը երեւի նաեւ այն է, որ բնակչության 85 տոկոսը իր ապագան կապում է մարզի հետ եւ չի պատրաստվում փոխել բնակավայրը: Սա ամենաբարձր ցուցանիշն է»,- նշել է կառավարության ղեկավարը:
Գործադիր իշխանության հանրապետական համապատասխան մարմիններին եւ մարզպետին հանձնարարվել է, հաշվի առնելով առկա տնտեսական միտումները եւ ելնելով մակրոտնտեսական ցուցանիշների փոփոխությունից, անհրաժեշտության դեպքում կառավարություն ներկայացնել առաջարկություն ծրագրում ճշտումներ կատարելու վերաբերյալ:

25 Март 2010 - 14:37 AMT
Правительство Армении на выездном заседании в г. Арташате 25 марта утвердило социально-экономическую программу Араратской области на 2011-2014 г.г. Основа экономики области – сельское хозяйство, удельный вес которого в общем объеме республики составляет 16,6%, развита также промышленность: произведенная продукции более 10 крупных предпринимателей области составляет 8% в общем объеме промышленного производства страны. Об этом свидетельствуют данные отчета о социально-экономическом состоянии области в 2009 году, представленные премьер-министру Армении Тиграну Саркисяну главой Араратской области Вардгезом Овакимяном.
Уровень бедности в области на 10% ниже средне республиканского, помимо этого, невысок и уровень показателя выездных работ «По сравнению с другими областями, социально-экономическая ситуация в Араратской области удовлетворительная. Причина, наверное, заключается в том, что 85% населения области свое будущее связывает с областью и не собирается менять место жительства», – отметил глава правительства.
Исполнительная власть поручила соответствующим республиканским властям и главе области Вардгезу Овакимяну, учитывая экономические тенденции и исходя из постоянно меняющихся макроэкономических показателей, в случае необходимости представить в правительство предложения относитесь внесения изменений.