25 Մարտ 2010 - 17:08 AMT
Reddit.com-ի եւ Breadpig-ի հիմնադիրը հայկական ՀԿ-ներին պատմեց Ինտերնետում սոցիալական գաղափարի առաջխաղացման մասին
Ամերիկահայ հայտնի սոցիալական ձեռներեց Ալեքսիս Օհանյանը մարտի 25-ին հանդիպեց Հայաստանի հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչների հետ: «Աշխարհում խնդիրները չափազանց շատ են. անհրաժեշտ է ձեր լսարանը կենտրոնացնել կոնկրետ խմբի կամ առանձին մարդու վրա»,- խորհուրդ տվեց նա ներկաներին:
2007 թվականին Ալեքսիս Օհանյանը հիմնադրեց Breadpig սոցիալական ձեռնարկությունը զվարճալի ապրանքներ վաճառելու նպատակով: Վաճառքից ստացված հասույթը նա դպրոցներին շինարարությանն ուղղեց:
Bradpig-ի վերջին արտադրանքը` xkcd գիրքը (xkcd հայտնի վեբկոմիքսի մասին) վաճառվել է 25 000 օրինակից: Վերջին 2 տարիներին ընկերությունը բարեգործական նպատակների համար հատկացրել է մոտ $100 000:
Ալեքսիս Օհանյանը հայտնի է նաեւ որպես reddit.com կայքէջի հիմնադիր:
Հանդիպման կազմակերպիչը «Պրոֆեսիոնալները հանուն քաղաքացիական հասարակության» ՀԿ-ն է, որը ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության (USAID) «Հայաստանում ՀԿ սեկտորի զարգացումը» ծրագրի իրավահաջորդն է:

25 Март 2010 - 17:08 AMT
Основатель reddit.com и Breadpig рассказал армянским общественникам о продвижении социальной идеи в Интернете
Известный социальный предприниматель Алексис Оганян из США встретился 25 марта с представителями неправительственных организаций Армении. “В мире слишком много проблем: необходимо сфокусировать вашу аудиторию на конкретной группе или отдельном человеке”, – посоветовал он присутствующим.
В 2007 году Алексис Оганян основал социальное предприятие Breadpig для продажи забавных изделий. Всю выручку от продаж он направил на строительство школ. Последняя продукция Breadpig – книга xkcd (на основе популярных Интернет-комиксов xkcd) была распродана тиражом 25000 экземпляров. За последние 2 года компания предоставила на благотворительные цели порядка $100000.
Алексис Оганян также известен как сооснователь новостного агрегатора reddit.com. Организатор встречи – НПО «Профессионалы во имя гражданского общества», которая является правопреемником программы “Развития сектора НПО в Армении” Агентствa международного развития США (USAID) .