26 Մարտ 2010 - 12:40 AMT
Համաշխարհային բանկի` (ՀԲ) առաջարկությունը Հայաստանին մոլիբդենի հումք վաճառելու մասին ակտուալ կարող է համարվել միայն հետամնաց երկրի համար, գտնում է կառավարման գծով փորձագետ Հարություն Մեսրոպյանը:
«Տնտեսության մեջ կա սկզբնական մակարդակի, այսինքն` հումքի արտադրության հասկացություն, եւ ավարտուն արտադրություն, որտեղ կա տեխնոլոգիա: Եթե ՀԲ-ն մեզ նման առաջարկ է անում, կնշանակի, նա մեզ շատ հետամնաց երկիր է համարում»,-ասել է նա:
Արտադրող ընկերությունների միության նախագահ Վազգեն Սաֆարյանը հավելել է, որ Խորհրդային Միության տարիներին Հայաստանն արտահանում էր միայն պատրաստի արտադրանք, օրինակ, բամբակ էր գնում Մինջին Ասիայից, հետո, վերածելով այն պատրաստի ապրանքի, արտահանում էր: Ըստ նրա, այժմ յուրաքանչյուր երկիր ձգտում է պատրաստի արտադրանք տալ, ոչ թե հումք արտահանել: «Հայաստանը պետք է ձգտի արտադրել բարձրտեխնոլոգիական ապրանք, քանի որ մենք դրա համար բավականաչափ գիտահետազոտական մշակումներ ունենք, հարկավոր է միայն ներդրումներ անել այդ ոլորտում»,-ասել է նա:

Предложение Всемирного банка (ВБ) о продаже Арменией молибденового сырья может быть актуальным только в африканских странах, считает эксперт по управлению Арутюн Месропян.
«В экономике есть понятие производства первоначального уровня, то есть сырья, и окончательного уровня – производства, где есть технологии. Если ВБ делает нам такие предложения, это означает, что он считает нас очень отсталой страной», – сказал он.
Председатель Союза компаний-производителей Вазген Сафарян добавил, что во времена Советского союза Армения экспортировала только готовую продукцию, например, закупала в Средней Азии хлопок, потом, превратив его в готовую продукцию, экспортировала. По его словам, сейчас каждая страна стремится производить готовую продукцию, а не продавать сырье. «Армения должна стремиться производить высокотехнологичные продукты, так как у нас для этого есть достаточное количество научно-исследовательских разработок, нужны только инвестиции в этой сфере», – добавил он.