26 Մարտ 2010 - 14:15 AMT
Հայաստանի ազգային արժույթի փոխարժեքի կտրուկ տատանումները հիմնականում կապված են երկրի դոլարի ներհոսքի հետ, որի պատճառը իրանցի զբոսաշրջիկներն են, որոնք Հայաստանում են տոնում Նովրուզ բայրամը (Նոր տարին): PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին նման կարծիք է հայտնել «Պոլիտէկոնոմիա» հետազոտական կենտրոնի ղեկավար Անդրանիկ Թեւանյանը:
Ըստ նրա, ի տարբերություն մնացած աշխարհի, դոլարի փոխարժեքը Հայաստանում ներքին գործընթաց է, որը կառավարվում է պետության կողմից: Այս պահի դրությամբ, ըստ փորձագետի, դրամի փոխարժեքը մոտ է ամրագրվածին:
Այս առնչությամբ Թեւանյանը հավելել է, որ փոխարժեքի կտրուկ տատանումներ, ինչպես դա եղավ 2009թ. մարտին, երբ ԿԲ-ն հայտարարեց դրամի լողացող կուրսի անցնելու մասին, տեղի չեն ունենա:
Մարտի 17-ին Հայաստանի արժույթի շուկայում դրամի փոխարժեքը ԱՄՆ 1 դոլարի համեմատ գերազանցեց «հոգեբանական» նիշը, կազմելով 400,10 դրամ մեկ դոլարի դիմաց, որից հետո դրամի փոխարժեքը աստիճանաբար արժեզրկվեց: Վերջին օրերին իրավիճակը Հայաստանի արժույթի շուկայում կարեծս սկսեց կայունանալ եւ այսօրվա դրությամբ փոխարժեքը կազմում է 394,62 դրամ 1 դոլարի դիմաց:
Իր հերթին ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության զբոսաշրջության եւ տարածքային տնտեսական զարգացման վարչության պետ Մեխակ Ապրեսյանը հավելեց, որ զբոսաշրջության ոլորտում զգալի աճ է գրանցվել: «Մենք աշխատում ենք զբոսաշրջիկներ ներգրավել տարբեր տարածաշրջաններից եւ ուրախ ենք գրանցել, որ ըստ նախնական տվյալների, միայն մարտին Հայաստան է այցելել Իրանի 15-17 հազար քաղաքացի, ինչն առնվազն 3 անգամ գերազանցում է 2009թ. նույն ժամանակաշրջանի տվայլները»,-ասել է նա:
Բացի այդ, ըստ նրա, ակնկալվում է նոր բազմամարդ հոսք Իրանից, ինչը զգալի ազդեցություն կունենա երկրի տնտեսության վրա:

Sharp fluctuations in the national currency of Armenia are mainly conditioned by the influx of dollars into the country, in particular, the influx of tourists from Iran who came to celebrate Novruz (New Year) in Armenia, Andranik Tevanyan, head of Political Economy Research Center told PanARMENIAN.Net.
According to him, unlike the rest of the world, the dollar rate in Armenia is an internal process controlled by the state. At this point, in his opinion, the dram rate is closer to the fixed rate.
Sharp fluctuations are not expected, Andranik Tevanyan said.
On March 17 at the foreign exchange market the rate of Armenian dram to U.S. dollar exceeded the “psychological” mark and reached 400.10 dram/dollar, after which the rate of drama gradually devalued. In recent days the situation on the foreign exchange market started to stabilize, and today the rate is 394.62 dram/dollar.
According to the representative of RA Ministry of Economy Mekhak Apresyan , the tourism sector recorded significant growth. “Only within March 15-17 thousands of Iranian citizens arrived in Armenia, at least three times more than during the same period of 2009,” he said.