26 Մարտ 2010 - 14:15 AMT
Հայաստանի ազգային արժույթի փոխարժեքի կտրուկ տատանումները հիմնականում կապված են երկրի դոլարի ներհոսքի հետ, որի պատճառը իրանցի զբոսաշրջիկներն են, որոնք Հայաստանում են տոնում Նովրուզ բայրամը (Նոր տարին): PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին նման կարծիք է հայտնել «Պոլիտէկոնոմիա» հետազոտական կենտրոնի ղեկավար Անդրանիկ Թեւանյանը:
Ըստ նրա, ի տարբերություն մնացած աշխարհի, դոլարի փոխարժեքը Հայաստանում ներքին գործընթաց է, որը կառավարվում է պետության կողմից: Այս պահի դրությամբ, ըստ փորձագետի, դրամի փոխարժեքը մոտ է ամրագրվածին:
Այս առնչությամբ Թեւանյանը հավելել է, որ փոխարժեքի կտրուկ տատանումներ, ինչպես դա եղավ 2009թ. մարտին, երբ ԿԲ-ն հայտարարեց դրամի լողացող կուրսի անցնելու մասին, տեղի չեն ունենա:
Մարտի 17-ին Հայաստանի արժույթի շուկայում դրամի փոխարժեքը ԱՄՆ 1 դոլարի համեմատ գերազանցեց «հոգեբանական» նիշը, կազմելով 400,10 դրամ մեկ դոլարի դիմաց, որից հետո դրամի փոխարժեքը աստիճանաբար արժեզրկվեց: Վերջին օրերին իրավիճակը Հայաստանի արժույթի շուկայում կարեծս սկսեց կայունանալ եւ այսօրվա դրությամբ փոխարժեքը կազմում է 394,62 դրամ 1 դոլարի դիմաց:
Իր հերթին ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության զբոսաշրջության եւ տարածքային տնտեսական զարգացման վարչության պետ Մեխակ Ապրեսյանը հավելեց, որ զբոսաշրջության ոլորտում զգալի աճ է գրանցվել: «Մենք աշխատում ենք զբոսաշրջիկներ ներգրավել տարբեր տարածաշրջաններից եւ ուրախ ենք գրանցել, որ ըստ նախնական տվյալների, միայն մարտին Հայաստան է այցելել Իրանի 15-17 հազար քաղաքացի, ինչն առնվազն 3 անգամ գերազանցում է 2009թ. նույն ժամանակաշրջանի տվայլները»,-ասել է նա:
Բացի այդ, ըստ նրա, ակնկալվում է նոր բազմամարդ հոսք Իրանից, ինչը զգալի ազդեցություն կունենա երկրի տնտեսության վրա:

26 Март 2010 - 14:15 AMT
Резкие колебания курса национальной валюты Армении в основном связаны с притоком долларов в страну, в частности, причиной тому является наплыв туристов из Ирана, приехавших справлять в Армении Новруз Байрам (Новый год). Такое мнение корреспонденту PanARMENIAN.Net высказал глава исследовательского центра “Политэкономия” Андраник Теванян.
По его словам, в отличие от остального мира, курс доллара в Армении является внутренним процессом, управляемым государством. На данный момент, по мнению эксперта, курс драма более близок к фиксированному.
В связи с этим Андраник Теванян добавил, что резких колебаний курса, подобных тому, которые имели место в марте 2009 года, когда Центральный банк объявил о переходе на плавающий курс драма, не произойдет.
17 марта на валютном рынке Армении курса драма к 1 доллару США превысил «психологическую» отметку, составив 400,10 драм/доллар, после чего курс драма постепенно девальвировался. За последние дни ситуация на валютном рынке Армении начала стабилизировался, и на сегодняшний день курс составляет 394,62драм/доллар.
В свою очередь начальник управления туризма и территориального экономического развития министерства экономики Армении Мехак Апресян добавил, что в сфере туризма зафиксирован значительный рост. «Мы стараемся привлекать потоки туристов из различных регионов и рады зафиксировать, по предварительным данным, что только за март в Армению приехало 15-17 тыс. граждан Ирана, что как минимум в три раза превышает данные того же периода 2009 года», – сказал он.
Помимо этого, по его словам, ожидается новый многолюдный туристический поток из Ирана, и это заметным образом повлияет на экономику страны.
С момента наступления весеннего равноденствия, 20-21-22 марта мусульмане отмечают Новруз-Байрам – праздник, знаменующий приход нового астрономического года. По мнению ученых, история этого праздника восходит к Древней Месопотамии, где возникли знаменитые центры культуры – Шумер, Вавилон, Ассирия.