26 Մարտ 2010 - 14:19 AMT
Քանի որ Հայաստանի տնտեսությունը գերդոլարիզացված է, ապա երկրի առջեւ ծառացած հիմնական խնդիրներից մեկը գնաճի հանդեպ հսկողության իրականացումն է: Այդ մասին այսօր Երեւանում լրագրողներին հայտնեց «HSBC Բանկ Հայաստան» ՓԲԸ գլխավոր գործադիր տնօրեն Աստրիդ Քլիֆորդը:
Նրա խոսքով, Հայաստանում գնաճը ներկա պահին շարունակում է բարձր մնալ: «Երկրում գնաճի ցուցանիշը փոքր-ինչ բարձր է, քան դա ցանկալի կլիներ կառավարության համար, ուստի Հայաստանի կառավարության առջեւ ծառացած հիմնական մարտահրավերը գնաճի հսկողությունն է,- նշեց նա:
Խոսելով տնտեսական աճի մասին` գլխավոր գործադիր տնօրենն ասաց, որ Հայաստանում այդ ցուցանիշը 2010 թվականին տատանվելու է 2%-ի սահմաններում:
Հայաստանի Վիճակագրական ծառայության պաշտոնական տվյալների համաձայն, առաջին երկու ամիսների արդյունքներով գնաճը կազմել է 2%, տնտեսական աճը` 3,1%:

26 Март 2010 - 14:19 AMT
Поскольку экономика Армении сверхдолларизована, то одной из основных задач, стоящих перед правительством страны, становится – осуществление контроля за инфляцией. Об этом журналистам в Ереване сказала генеральный исполнительный директор ЗАО «HSBC Банк Армения» Астрид Клиффорд.
По ее словам, инфляция в Армении на данный момент продолжает оставаться на высоком уровне. «Показатель инфляции в стране немного выше, чем этого хотелось бы правительству, поэтому основным вызовом для правительства Армении остается – контроль за инфляцией», – отметила она.
Говоря об экономическом росте, генеральный исполнительный директор сказала, что этот показатель в Армении в 2010 году будет колебаться в пределах 2%.
Согласно официальным данным Статистической службы Армении, инфляция по итогам первых двух месяцев составила 2%, в экономический рост – 3,1%.