26 Մարտ 2010 - 14:45 AMT
2010 թ. Հայաստանի բյուջեում արժեզրկման 4՞1,5% մակարդակը իրական ցուցանիշ չէ, գտնում է «Քաղտնտեսություն» հետազոտական կենտրոնի ղեկավար Անդրանիկ Թեւանյանը: Նրա խոսքերի համաձայն, սպառողական գների աճը կարող է հասնել 10% ցուցանիշի:
«Հայաստանը այնպիսի պետություն է, որտեղ ներմուծումը մի քանի անգամ գերազանցում է արտահանմանը, եւ եթե դոլարի փոխարժեքը շարունակի ամրապնդվել, ապա դրամի արժեզրկման մակարդակը կբարձրանա», – ասել է նա PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցի ընթացքում:
Մեկնաբանելով կենսաթոշակների եւ նպաստների ավելացման ուղղությամբ Հայաստանի կառավարության նախաձեռնությունը, փորձագետը բացատրեց, որ գազի սակագների եւ դրամի արժեզրկման ընդհանուր ֆոնի վրա այն բնակչության սոցիալապես խոցելի խավի վիճակը չի բարելավի:
Կառավարության մարտի 25-ի որոշման համաձայն, բազային կենսաթոշակի չափը Հայաստանում 8 հազարից բարձրանալու է հասնելով 10,5 հազ. դրամի, իսկ նպաստը` 10 հազ. դրամից կբարձրանա մինչեւ 12,5 հազ. դրամ: Որոշումները ուժի մեջ կմտնեն 2010 թ. նոյեմբերի 1-ից եւ մայիսի 1-ից:
Հայաստանի վիճակագրական ծառայության պաշտոնական տվյալների համաձայն, առաջին երկու ամիսներին դրամի արժեզրկումը կազմում էր 2 տոկոս: Հայաստանի պետբյուջեի տվյալների համաձայն, 2010 թ. արժեզրկումը լինելու է 4՞1,5% մակարդակում:

Заложенная в бюджет Армении инфляция в 2010 году на уровне 4±1,5% не является реалистичным показателем, считает глава исследовательского центра “Политэкономия” Андраник Теванян. По его словам рост потребительских цен может достичь показателя в 10%.
«Армения государство, где импорт превышает экспорт в несколько раз, и если курс доллара будет продолжать укрепляться, то уровень инфляции возрастет», – сказал он в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net.
Комментируя же инициативу правительства Армении относительно увеличения размеров пенсий и пособий на общем фоне повышением тарифов на газ и роста инфляции, эксперт заметил, что это не может облегчить социальное бремя населения. По его словам, прибавки в размере 2-3 тыс. драмов не будут играть никакой роли в уровне жизни населения.
Согласно решению правительства от 25 марта, базовый размер пенсий в Армении будет повышен с 8 тыс. до 10,5 тыс. драмов, а размер пособий с 10 тыс. до 12,5 тыс. драмов. Решения, которые вступят в силу с 1 ноября и с 1 мая 2010 года соответственно, были приняты с целью оказания финансовой помощи социально необеспеченным слоям населения, ввиду повышения тарифов на газ.
Согласно официальным данным Статистической службы Армении, инфляция по итогам первых двух месяцев составила 2%. Согласно госбюджету Армении, инфляция в Армении в 2010 году будет на уровне 4±1,5%.