27 Մարտ 2010 - 12:39 AMT
Իրանցի զբոսաշրջիկների մեծ հոսքը պայմանավորված է ինչպես Հայաստանի քաղաքականությամբ, այնպես էլ պետության եւ մասնավոր հատվածի ակտիվ եւ արդյունավետ համագործակցությամբ, կարծում է Հայաստանի Էկոնոմիկայի նախարարության զբոսաշրջության կառավարման ղեկավար Մեխակ Ապրեսյանը: «Բացի դրանից, զբոսաշրջության մեջ աքսիոմ կա, որը նույն մուլտիպլիկացիոն էֆեկտն է, երբ մատուցվող ծառայություններից գոհ զբոսաշրջիկը իր տպավորությունները է հայտնում տասնյակ իր ծանոթներին եւ ազգականներին, որոնք լավ կարծիք են ունենալու քո երկրի մասին»,- ասել է Ապրեսյանը: Իրանցի զբոսաշրջիկների մեծ հոսքը նշանակում է, որ մեր երկիր մի քանի տարի առաջ այցելած զբոսաշրջիկները գոհ են մնացել մատուցվող ծառայություններից: 2009-ին իրանցի զբոսաշրջիկնեը կազմել են Հայաստանի զբոսաշրջիկների ամբողջ հոսքի 7 տոկոսը:
Իր հերթին, «Տաթեւ» տուրիստական գործակալության տնօրեն Կառլեն Դավթյանը նրանց հոսքը բացատրեց մահմեդական Նոր տարով` Նովրուզ բայրամով, որը տեւում է 13 օր: «Հաշվի առնելով այն փաստը, որ իրանցիները լավ են վերաբերվում իրենց երկրում գտնվող հայկական համայնքին, ապա նրանք վստահություն ունեն մեր նկատմամբ: Բացի դրանից, վիզային ռեժիմի պարզեցումը, ճանապարհների բարեկարգ լինելը եւ ավիաթռիչքների զարգացումը զգալիորեն հեշտացրել են փոխադրումները»,- ասել է նա:
Նրա խոսքերով, «Տաթեւ» գործակալությունում մահմեդական ամանորյան տոների շրջանում զբոսաշրջիկների հոսքն անցյալ տարվա հետ համեմատած աճել է 40 տոկոսով:
Հայաստանի տուրօպերատորների միության նախագահ Ռոբերտ Մինասյանը նշեց, որ երկիրը պատրաստ չէր զբոսաշրջիկների նման հոսքի: «Միջքաղաքային տաքսիները մի քանի անգամ բարձրացրել են գները նրանց պատճառով, իսկ մի քանի ընկերություններ գործում են միայն այս շրջանում, եւ նրանց գործունեությունից միջոցներ չեն մտնում բյուջե, զբոսավարների մեծամասնությունը ծագմամբ իրանցի է, ինչը թերություն է հայկական զբոսաշրջության զարգացման մեջ»,- ասել է նա:

Большой поток туристов из Ирана обусловлен как политикой Армянского государства, так и активным и эффективным сотрудничеством государства и частного сектора, считает начальник управления по туризму Министерства экономики Армении Мехак Апресян. «Кроме того, в туризме есть такая аксиома, это тот мультипликационный эффект, когда один довольный предоставляемыми услугами турист означает десятки его знакомых и родственников, которые будут иметь хорошее мнение о твоей стране», – сказал Апресян. По его словам, нынешний большой приток туристов из Ирана означает то, что те редкие туристы, которые посетили нашу страну несколько лет назад, остались довольны предоставленными услугами. В 2009 году иранские туристы составили 7% от всего потока туристов в Армению.
В свою очередь, директор турагентства «Татев» Карлен Давтян объяснил огромный приток туристов из Ирана наступлением мусульманского Нового года Новруз-Байрам, который длится 13 дней. «Учитывая тот факт, что иранцы хорошо относятся к армянской общине в их стране, то у них есть особое доверие к нам. Кроме того, упрощение визового режима, улучшение состояния дорог и развития авиаперелетов, сделали передвижение гораздо легче», – сказал он.
По его словам, в турагентстве «Татев» за период мусульманских новогодних праздников поток туристов по сравнению с тем же периодом прошлого года вырос на 40%.
Президент Союза туроператоров Армении по въездному туризму Роберт Минасян отметил, что страна не была готова к такому притоку туристов. «Междугородние такси в несколько раз подняли цены из-за притока туристов, а некоторые компании действуют только в этот короткий период, и от их деятельности в бюджет не поступают средства, кроме того, большинство гидов являются иранцами по национальности, что тоже является большим недостатком в развитии армянского туризма», – подчеркнул он.