29 Մարտ 2010 - 09:37 AMT
ՀՀ 2010 թվականի պետական բյուջեի հունվար-փետրվար ամիսների եկամուտները կազմել են ավելի քան 103.1 մլրդ դրամ, իսկ ծախսերը` 106.2 մլրդ դրամ, որոնք ապահովել են ՀՀ կառավարության կողմից առաջին եռամսյակի համար հաստատված ծրագրի համապատասխանաբար 68.3 եւ 57.5 տոկոսը: Պետական բյուջեի տարեկան ծրագրային ցուցանիշները կատարվել են եկամուտների գծով` 14.3 տոկոսով, ծախսերի գծով` 12.6 տոկոսով: Այդ մասին ասվում է 2010-ի հունվար -փետրվար ամիսներին պետբյուջեի կատարման ամփոփման մեջ, որը պատրաստել է Հայաստանի Ֆինանսների նախարարությունը:
Նախորդ տարվահունվար-փետրվար ամիսների համեմատ պետական բյուջեի եկամուտներն աճել են 21.8%-ով կամ 18.5 մլրդ դրամով: Ընդ որում, 19 տոկոսով(12.9 մլրդ դրամով) ավելացել են հարկային եկամուտները եւ պետական տուրքերը, 28.1տոկոսով (3.6 մլրդ դրամով)` պարտադիր սոցիալական ապահովության վճարները, իսկ այլ եկամուտներն աճել են 50.5 տոկոսով կամ 2.1 մլրդ դրամով:
Պետական բյուջեի եկամուտների 78 տոկոսը ձեւավորվել է հարկային եկամուտների եւ պետական տուրքերի, 15.9 տոկոսը` պարտադիր սոցիալական ապահովության վճարների, 6.1տոկոսը` այլ եկամուտների հաշվին:
«Հայաստանի Հանրապետության 2010 թվականի պետական բյուջեի մասին» ՀՀ օրենքի 9-րդ հոդվածի 11-րդ կետին համապատասխան պետական բյուջեում ներառվել են նաեւ պետական հիմնարկների արտաբյուջետային ֆոնդերի միջոցները, որոնց եկամուտները հաշվետու ժամանակահատվածում կազմել են ավելի քան 1.7 մլրդ դրամ:
2010 թվականի հունվար-փետրվար ամիսների ընթացքում պետական բյուջե մուտքագրված հարկային եկամուտներն ու պետական տուրքերը կազմել են շուրջ 80.5 մլրդ դրամ եւ 68.4 տոկոսով ապահովել եռամսյակային ծրագիրը:

Доходы госбюджета Армении за январь-февраль 2010 года составили более 103.1 млрд. драмов, а расходы – 106.2 млрд. драмов, что обеспечило выполнение утвержденной правительственной программы на первый квартал соответственно на 68.3 % и 57.5%. Показатели бюджета, согласно годовой программе, по доходной части выполнены на 14.3%, а по расходной – на 12.6%. Об этом говорится в обобщенном описании выполнения госбюджета за январь-февраль 2010 года, подготовленном Министерством финансов Армении.
Доходы бюджета за январь-февраль 2010 года увеличились на 21.8% или на 18.5 млрд. драмов по сравнению с тем же периодом прошлого года. В частности, на 19% (12.9млрд. драмов) увеличились налоговые поступления и госпошлины За тот же период выплаты обязательного социального страхования и иные доходы возросли соответственно на 28.1% (3.6 млрд. драмов) и на 50.5% (2.1 млрд. драмов).
Доходы госбюджета в основном сформированы за счет налогов и госпошлин – 78%, 15.9% составляют выплаты обязательного социального страхования, 6.1% – иные доходы.
За январь – февраль этого года в госбюджет Армении поступило 80.5 млрд. драмов налогов и госпошлин, обеспечив выполнение квартальной программы на 68.4%.