2010-ի առաջին երկու ամիսների մակրոտնտեսական ցուցանիշները պետք է ենթարկվեն մանրամասն վերլուծության, Երեւանում մամլո ասուլիսում լրագրողներին հայտնել է Հայաստանի Կենտրոնական բանկի նախկին նախագահ Բագրատ Ասատրյանը: Նա չի կիսում իշխանության կառույցների մեծամասնության կարծիքն այն մասին, որ «2010-ը մենք ավարտելու ենք լավ ցուցանիշներով, եւ այս տարի կյանքն ավելի հեշտ կլինի»:
Տնտեսական աճն, որն ընթացիկ տարվա առաջին երկու ամիսներին կազմել է 3,1 տոկոս, 2009-ի 1,5-2 տոկոսի ֆոնի վրա վստահություն չի առաջացնում ՀՀ ԿԲ նախկին նախագահի մոտ: Նա ընդգծեց, որ անցյալ տարի կառավարությունը, «չիմանալով ուր ծախսել դրամային միջոցները, կրկին ուղորդեց շինարարության ոլորտ»: «2010-ի հունվար-փետրվարի պաշտոնական տվյալները վկայում են այն մասին, որ շինարարության ոլորտում անկումը շարունակվում է, եւ ոչ մի դրական տեղաշարժ չկա»,- ասել է նա:
Նրա խոսքերվ, կասկած են հարուցում նաեւ առեւտրի եւ սպասարկման ոլորտի տվյալները, մասնավորապես, մանրածախ առեւտրի ոլորտում աճ արձանագրվել է միայն ունեցած ռեզերվների հաշվին: Խոսելով գյուղատնտեսության մասին` Ասատրյանը նշեց, որ այս տարի անբարենպաստ բնական պայամանների պատճառով այս ոլորտում աճ պետք չէ ակնկալել:

30 Март 2010 - 09:15 AMT
Макроэкономические показатели за первые два месяца 2010 года должны быть подвержены тщательному анализу, заявил журналистам на пресс-конференции в Ереване экс-председатель Центрального банка Армении Баграт Асатрян. Специалист не разделяет мнение большинства провластных структур относительно того, что «2010 год мы завершим с хорошими показателями, и жить в этом году нам будет легче».
Экономический рост, зафиксированный за первые два месяца текущего года на уровне 3,1%, не вызывает доверия у экс-председателя ЦБ РА на фоне 1,5-2%-ого показателя 2009 года. В этом контексте Баграт Асатрян подчеркнул, что привлеченные денежные средства в прошлом году правительство страны «не знало, куда потратить, и вновь направило в сферу строительства». «Официальные данные в январе-феврале 2010 года свидетельствуют о том, что в сфере строительства спад продолжается, и нет никаких положительных сдвигов», – сказал он.
По его словам, сомнение вызывают и данные в сфере торговли и услуг, в частности, рост в розничной торговле был зафиксирован только лишь за счет имеющихся резервов. Говоря о сельском хозяйстве, Баграт Асатрян отметил, что в этом году за счет неблагоприятных природных условий роста в этой сфере также не стоит ожидать.