30 Մարտ 2010 - 09:50 AMT
Ազգային արժույթով արտահայտված Հայաստանի դրամական բազան սկսեց կրճատվել 2008-ի վերջում եւ այդ գործընթացը շարունակվում է մինչ օրս, մամլո ասուլիսում լրագրողներին է ասել Հայաստանի Կենտրոնական բանկի նախկին նախագահ Բագրատ Ասատրյանը: Հայաստանի արժույթի շուկայում կտրուկ նվազել է դրամի պահանջարկը, որի պատճառը երկու գործոն ունի` քաղաքական, աճող անվստահությունը իշխանությունների հանդեպ, այստեղից էլ բխող անվստահությունն ազգային արժույթի նկատմամբ, ինչպես նաեւ փողերի արտահոսքը արտասահման»,-ասել է նա: Այն երկրների թվում, դեպի ուր «հոսում են մեր միջոցները», մասնագետը նշել է Վրաստանը, որտեղ առավել բարենպաստ պայմաններ են ստեղծվել գործարարների համար:
Բացի այդ, Բագրատ Ասատրյանը հաղորդել է, որ միայն ընթացիկ տարվա առաջին երեք ամսում դրամի քանակը նվազել է 45 մլրդ դրամով: «Եթե 2008-ին կանխիկ դրամական բազան կազմել է 344 մլրդ դրամ, ապա 2009-ին` 320 մլրդ դրամ, իսկ 2010թ. մարտի 25-ի դրությամբ այն կրկին կրճատվեց` հասնելով 274 մլրդ դրամի»,-ասել է նա:
Անդրադառնալով դրամական միջոցների ավելացման հիմնական աղբյուրներին` դրամական փոխանցումներին, ՀՀ ԿԲ նախկին նախագահը հավելել է, որ 2010թ. հունվարին դեպի Հայաստան դրամական փոխանցումների քանակը 2009թ. նույն ժամանակահատվածի համեմատ կրճատվել է 25 տոկոսով:

Bagrat Asatryan, ex-chairman of the RA Central Bank, said that Armenia’s AMD monetary base has started reducing since the end of 2008 and this process is still under way.
“The AMD demand has sharply decreased at Armenian foreign currency market, and there are two reasons for it: political – the growing distrust towards the authorities, thus, to the national currency, and money drain,” he told a news conference in Yerevan.
Among those countries, to which our “funds outflow”, the specialist mentioned Georgia, where favorable business conditions are created.
Besides, Mr. Asatryan said that during the first three months of 2010, the AMD monetary base has decreased by 45 billion. “In 2008, the cash monetary base totaled AMD 344 billion in Armenia, while in 2009 it went down to AMD 320 billion and continued decreasing, totaling AMD 274 billion as of March 25, 2010,” he said.
Speaking about remittances, one of the main sources for the monetary base increase, the ex-chairman of the RA Central Bank noted that the volume of remittances decreased by 20% in January 2010, as compared with the same period of 2009.