30 Մարտ 2010 - 09:50 AMT
Ազգային արժույթով արտահայտված Հայաստանի դրամական բազան սկսեց կրճատվել 2008-ի վերջում եւ այդ գործընթացը շարունակվում է մինչ օրս, մամլո ասուլիսում լրագրողներին է ասել Հայաստանի Կենտրոնական բանկի նախկին նախագահ Բագրատ Ասատրյանը: Հայաստանի արժույթի շուկայում կտրուկ նվազել է դրամի պահանջարկը, որի պատճառը երկու գործոն ունի` քաղաքական, աճող անվստահությունը իշխանությունների հանդեպ, այստեղից էլ բխող անվստահությունն ազգային արժույթի նկատմամբ, ինչպես նաեւ փողերի արտահոսքը արտասահման»,-ասել է նա: Այն երկրների թվում, դեպի ուր «հոսում են մեր միջոցները», մասնագետը նշել է Վրաստանը, որտեղ առավել բարենպաստ պայմաններ են ստեղծվել գործարարների համար:
Բացի այդ, Բագրատ Ասատրյանը հաղորդել է, որ միայն ընթացիկ տարվա առաջին երեք ամսում դրամի քանակը նվազել է 45 մլրդ դրամով: «Եթե 2008-ին կանխիկ դրամական բազան կազմել է 344 մլրդ դրամ, ապա 2009-ին` 320 մլրդ դրամ, իսկ 2010թ. մարտի 25-ի դրությամբ այն կրկին կրճատվեց` հասնելով 274 մլրդ դրամի»,-ասել է նա:
Անդրադառնալով դրամական միջոցների ավելացման հիմնական աղբյուրներին` դրամական փոխանցումներին, ՀՀ ԿԲ նախկին նախագահը հավելել է, որ 2010թ. հունվարին դեպի Հայաստան դրամական փոխանցումների քանակը 2009թ. նույն ժամանակահատվածի համեմատ կրճատվել է 25 տոկոսով:

Денежная база Армении, выраженная в нацвалюте, начала сокращаться с конца 2008 года, и этот процесс продолжается до сих пор, сказал журналистам на пресс-конференции в Ереване экс-председатель Центрального банка Армении Баграт Асатрян. «Спрос на драм на валютном рынке страны резко сократился, и причиной этого являются два фактора: политический – растущее недоверие к властям и отсюда к нацвалюте, утечка денег за границу», – отметил он. Среди стран, куда «уплывают наши деньги», специалист отметил Грузию, где созданы более благоприятные условия для ведения бизнеса.
Помимо этого Баграт Асатрян сообщил, что только за первые три месяца текущего года денежная база в драмовом выражении сократилась на 45 млрд. драмов. «Если в 2008 году наличная денежная база в стране составляла 344 млрд. драмов, в 2009 году она составила 320 млрд. драмов, а по состоянию на 25 марта 2010 года она сократилась, достигнув 274 млрд. драмов», – сказал он.
Говоря об одном из основных источников увеличения денежной базы – трансфертах, экс-председатель ЦБ РА добавил, что объем трансфертов в Армению в январе 2010 года по сравнению с аналогичным периодом 2009 года сократился на 25%.