Ասիական զարգացման բանկը 40 մլն դոլար վարկ կտրամադրի «Զվարթնոց» օդանավակայանում նոր համալիր կառուցելու համար: «Այս եւ այլ նախագծերի համար առեւտրային ֆինանսավորումը դադարեցվել էր ֆինանսական ճգնաժամի պատճառով: Այս ներդրումը որոշիչ դեր ունի արտաքին ֆինանսական ներդրումների համար: Մենք հույս ունենք, որ այս վարկը կբարձրացնի միջազգային գործարար ընկերությունների վստահությունը` Հայաստանում ներդրումներ կատարելու համար», – ասել է ԱԶԲ-ի մասնավոր սեկտորի հետ տարվող աշխատանքների գործակալության գլխավոր տնօրեն Ֆիլիպ Էրկքուայգան:
ԱԶԲ-ի մամլո ծառայության հաղորդագրության մեջ ասվում է, որ վարկերը հնարավորություն կտան կառուցելու երկհարկանի համալիր, որի ընդհանուր արժեքը կազմում է 173 մլն դոլար, միեւնույն ժամանակ օդանավակայանին հնարավորություն կտրվի ավելացնելու չվերթերի հաճախականությունը, ուղեւորների ընդունման եւ նրանց ծառայություններ մատուցելու հնարավորությունները:
Հայաստանն ունենալով սահմանափակ ճանապարհային ենթակառուցվածք, ճանապարհային համակարգի զարգացման համար կարիք ունի լրացուցիչ ներդրումների: Այս վարկից բացի ԱԶԲ-ն Հայաստանին արդեն տրամադրել է 550 մլն դոլար` երկրում ճանապարհային ենթակառուցվածքի վերականգնմանը աջակցելու համար:
«Հայաստան- միջազգային օդանավակայաններ» ՓԲԸ-ն շահագործում է «Զվարթնոց» օդանավակայանը` համաձայն 2001 թ. ՀՀ կառավարության տրամադրած 30-ամյա կոնցեսիոն կառավարման:
Զարգացման ասիական բանկը հիմնվել է 1966 թվականին` խթանելու համար տնտեսության աճը Ասիայում եւ Հեռավոր Արեւելքում, այդ տարածաշրջաններին տեխնիկական աջակցություն ցուցաբերելով եւ ուղղակի ներդրումներ կատարելով: Կենտրոնակայանը գտնվում է Մանիլայում: Ներդրումների գերակա ոլորտներն են` տրանսպորտն ու կապը, արդյունաբերությունը, էներգետիկան, գյուղատնտեսությունը, ֆինանսական հատվածը:

30 Март 2010 - 11:09 AMT
Азиатский банк развития (АБР) предоставит кредит на сумму до $ 40 млн. на строительство нового терминала в армянском аэропорту «Звартноц». «Коммерческое финансирование для этого и других проектов приостановилось из-за глобального финансового кризиса, поэтому данная ссуда имеет решающее значение для привлечения столь необходимых внешних инвестиций, которые, как мы надеемся, позволят увеличить доверие со стороны международного бизнес-сообщества в осуществление инвестиций в Армении», – сказал генеральный директор департамента по работе с частным сектором АБР Филипп Эркига.
Согласно сообщению пресс-службы АБР, кредитные средства помогут построить двухэтажный терминал общей стоимостью в $173 млн., тем самым позволив аэропорту увеличить частоту рейсов, возможности приема пассажиров и их обслуживания.
Имея ограниченные дорожную инфраструктуру, Армения нуждается в реализации дополнительных вложений в развитие дорожной системы. Помимо этого кредита, АБР уже предоставил Армении $550 млн. на техническое содействие по восстановлению дорожной инфраструктуры в стране.
ЗАО «Армения – Международные аэропорты» эксплуатирует аэропорт “Звартноц” в соответствии с 30-летнем концессионным управлением, предоставленным армянским правительством в 2001 году.