30 Մարտ 2010 - 11:25 AMT
Հայաստանի հսկիչ պալատը (ՀՊ) հիասթափված է տրանսպորտի եւ կապի նախարարության աշխատանքից: Այդ մասին լրագրողներին հայտնել է ՀՀ ՀՊ նախագահ Իշխան Զաքարյանը: Նրա խոսքերով, բյուջեից դուրս է գրվել 795,9 մլն դրամ, որոնցից ստուգվել են 337 մլն դրամի չափով իրականացված աշխատանքները, արդյունքում բացահայտվել են 71,5 մլն դրամի խախտումներ:
Բացի դրանից, Զաքարյանը հաղորդեց, որ ստուգվել են 16 կապալառու ընկերություններ: Նրանց կողմից 5,31 մլրդ դրամի չափով իրականացրած աշխատանքերից ՀՊ-ը ստուգել է 972,4 գումարի իրականացրած աշխատանքները: Արդյունքում բացահայտվել են 201 մլն դրամի հավելագրումներ (գումարը վերադարձվելու է պետբյուջե) եւ 19,8 մլն ` անարդյունավետ ծախսեր:
ՀՊ նախագահը նաեւ հայտնեց, որ տրանսպորտի եւ կապի նախարարության կողմից պատշաճ կերպով չեն իրականացվել պետական նշանակության ճանապարհների պահպանման եւ օգտագործման ծրագրերը: «Աշխատանքներն իրականացվել են ձեւականորեն, նախարարության աշխատակիցները ավտոմատ կերպով առանց ստուգելու ստորագրել են բոլոր ակտերը»,- ասել է Զաքարյանը:
Նա ավելացրեց, որ բոլոր խնդիրները քննարկվել են տրանսպորտի եւ կապի նորանշանակ նախարար Մանուկ Վարդանյանի հետ, որը բավական խիստ է մոտեցել հարցին եւ պատրաստակամություն է հայտնել հարթել գոյություն ունեցող թերությունները:

30 Март 2010 - 11:25 AMT
Контрольная палата (КП) Армении разочарована работой министерства транспорта и связи. Об этом сообщил журналистам председатель КП РА Ишхан Закарян. По его словам, из бюджета было выписано 795,9 млн. драмов, из них были проверены работы на общую сумму 337 млн. драмов, в результате были выявлены нарушения на сумму 71,5 млн. драмов.
Кроме того, Закарян сообщил, что были проверены 16 компаний-подрядчиков. Из проведенных ими работ на общую сумму 5,31 млрд. драмов, со стороны КП проверены работы на сумму 972,4. В результате были выявлены приписки на сумму 201 млн. драмов (сумма будет возвращена в бюджет) и на 19,8 млн. – неэффективных расходов.
Председатель КП также сообщил, что со стороны Министерства транспорта и связи РА ненадлежащим образом были реализованы программы по сохранению и использованию дорог государственного значения. «Работы были осуществлены неформально, сотрудники министерства автоматически подписывали все акты без проверок», – сказал Закарян.
Он добавил, что все проблемы обсуждались с новоназначенным министром транспорта и связи Мануком Варданяном, который довольно строго подошел к вопросу и выразил готовность устранить существующие недостатки.