17 Մարտ 2010 - 07:17 AMT
Համաշխարհային բանկը Հայաստանին 9 մլն դոլարի փոխառություն է տրամադրում պետծառայության արդիականցման համար
Համաշխարհային բանկի Գործադիր տնօրենների խորհուրդը հաստատել է Հայաստանին 9 մլն դոլար փոխառություն տրամադրելը պետծառայության որակի բարձրացման երկրորդ նախագծի համար (Public Sector Modernization Project – PSMP II), 25 տարի մարման ժամկետով ներառյալ 10 տարի արտոնյալ շրջանով: Այդ մասին ասվում է ՀԲ պաշտոնական կայքում տեղադրված հայտարարության մեջ: Վարկային միջոցներն ուղորդվելու են Հայաստանի կառավարությանը պետծառայությունների որակը բարձրացնելու միջոցով պետծառայողների վարվելակերպի կոդեքսի եւ աշխատանքի վճարման համակարգը ներմուծելու, ինչպես նաեւ հասարակությանը կառավարության տեղեկատվությունը հասանելի դարձնելու համար:
«Պետծառայությունների որակի լավացման միջոցով կառավարման արդյունավետության բարձացումը բանկի առավելություններից մեկն է»,- ասել է ՀԲ Հարավային Կովկասի գծով տարածաշրջանային տնօրեն Ասադ Ալամը: Նրա խոսքերով, չնայած նրան, որ արդեն նկատվում են որոշ դրական տեղաշարժեր պետական կառավարման համակարգում եւ կաշառակերության դեմ պայքարում, լուրջ խնդիր է օրենսդիր մարմինների շահերի կոնֆլիկտը:
Նոր տնտեսական իրականության պայմաններում, առաջացած տնտեսական ճգնաժամի պատճառով, պետական կառավարման բարեփոխումն ավելի սուր է դրվում:
PSMP II-ը կազմված է երեք հիմնական բաղադրիչներից. կազմակերպչական կառույցի մշակում փորձարարական ինստիտուտների շրջանակներում եւ բիզնես-գործընթացների կատարելագործում գործառույթների օպտիմալացման եւ կոորդինացման հաշվին, մարդկային ռեսուրսների արդյունավետ կառավարման ապահովում եւ պետական ծառայության էթիկայի եւ անձնակազմի աշխատանքի համակարգի ամրապնդում, էլեկտրոնային կառավարման եւ ավտոմատացման համակարգերի արդյունավետության բարձրացում, ինչը դրանք հասանելի է դարձնում հասարակության համար` ապահովելով նրա թափանցիկությունը եւ արդյունավետությունը:
1992-ին Համաշխարհային բանկին եւ 1993-ին Զարգացման միջազգային ասոցիացիային միանալուց ի վեր Հայաստանի պարտավորությունները կազմում են 1, 318, 7 մլն դոլար

Совет Исполнительных директоров Всемирного банка одобрил новый заем для Армении в размере 9 млн. долларов для второго проекта по повышению качества госслужбы (Public Sector Modernization Project – PSMP II), со сроком погашения 25 лет и льготным периодом в 10 лет включительно. Об этом говорится в сообщении, размещенном на официальном сайте ВБ. Кредитные средства будут направлены на оказание содействия правительству Армении по повышению качества государственных услуг путем внедрения основанной на результатах работы системы оплаты труда и кодекса поведения для государственных служащих, а также путем расширения доступа общественности ко всей имеющейся информации правительства.
«Повышение эффективности управления посредством улучшения государственных услуг является одним из приоритетов банка», – сказал региональный директор ВБ по Южному Кавказу Асад Алам. По его словам, несмотря на то, что уже отмечены некоторые улучшения в области государственного управления и борьбе с коррупцией, серьезной проблемой остается конфликт интересов законодательных органов.
В условиях новой экономической реальности, вызванной глобальным экономическим кризисом, реформа государственного управления стоит наиболее остро, так как получение большей отдачи от государственных расходов и повышение качества государственных услуг стало необходимостью.
PSMP II состоит из трех основных компонентов: разработка организационной структуры в рамках экспериментальных институтов и совершенствование управления бизнес-процессами за счет оптимизации и координации функций; обеспечение более эффективного управления человеческим ресурсами и укрепление этики государственной службы и системы работы персонала; повышение эффективности электронного управления и систем автоматизации, что сделает их доступными для широкой общественности, обеспечив ее прозрачность и эффективность.
С момента присоединения к Всемирному банку в 1992 году и Международной ассоциации развития в 1993 году обязательства Армении составляют порядка $1,318, 7 млн.