Հայաստանի տնտեսությունը գտնվում է ֆինանսատնտեսական ճգնաժամը հաղթահարելու կորի «հատակում», իսկ երկրորդ ալիքը դեռ չի սպառնում: Մարտի 16-ին Երեւանում մամլո ասուլիսի ժամանակ այդպիսի կարծիք է հայտնել տնտեսագետ Գագիկ Վարդանյանը: Նրա խոսքերով, երկրի պետբյուջեի 1,2 տոկոս տնտեսական աճի ցուցանիշը լրիվ իրական է, հնարավոր է նույնիսկ 2-3 տոկոս տնտեսական աճ: «Խնդիրն այստեղ նրանում է, որ ճգնաժամից դուրս գալուց հետո մենք կարողանանք ապահովել սովորական աճ, սակայն դա չի նշանակում զարգացում»,- ասել է նա:
Այդ առումով Գագիկ Վարդանյանն ավելացրեց, որ Հայաստանի տնտեսության վերականգնման գործընթացը կսկսվի 2010-2011թթ., որին նպաստելու է նաեւ պղնձի եւ մոլիբդենի գների համաշխարհային աճը:

17 Март 2010 - 11:14 AMT
Экономика Армении находится на «дне» кривой по преодолению финансово – экономичсекого кризиса, и второй волны пока что не предвидится. Такое мнение на пресс-конференции 16 марта в Ереване высказал экономист Гагик Варданян. По его словам, показатель экономического роста в 1,2% заложенный в госбюджете страны, вполне реалистичен, возможен даже экономический рост на уровне 2-3%. «Проблема здесь состоит в том, что после выхода из кризиса мы сможем обеспечить обычный рост, однако это не означает развитие», – отметил он.
В этом контексте Гагик Варданян добавил, что процесс восстановления экономики Армении начнется в 2010 -2011 г.г., чему также будет способствовать рост мировых цен на медь и молибден.
Заложенный в бюджете экономический рост Армении на 2010 год запланирован в размере 1,2%, инфляция на уровне 4±1,5%.