Հայաստանի տնտեսությունը գտնվում է ֆինանսատնտեսական ճգնաժամը հաղթահարելու կորի «հատակում», իսկ երկրորդ ալիքը դեռ չի սպառնում: Մարտի 16-ին Երեւանում մամլո ասուլիսի ժամանակ այդպիսի կարծիք է հայտնել տնտեսագետ Գագիկ Վարդանյանը: Նրա խոսքերով, երկրի պետբյուջեի 1,2 տոկոս տնտեսական աճի ցուցանիշը լրիվ իրական է, հնարավոր է նույնիսկ 2-3 տոկոս տնտեսական աճ: «Խնդիրն այստեղ նրանում է, որ ճգնաժամից դուրս գալուց հետո մենք կարողանանք ապահովել սովորական աճ, սակայն դա չի նշանակում զարգացում»,- ասել է նա:
Այդ առումով Գագիկ Վարդանյանն ավելացրեց, որ Հայաստանի տնտեսության վերականգնման գործընթացը կսկսվի 2010-2011թթ., որին նպաստելու է նաեւ պղնձի եւ մոլիբդենի գների համաշխարհային աճը:

Armenian economy is not threatened with the second wave of crisis, being on its way towards overcoming the downfall, according to economist Gagik Vardanyan.
The expert characterized 1.2% economic growth index stipulated in state budget as a feasible figure, allowing for a possibility of 2-3% growth.
“The matter is that economic growth can be provided after the crisis is overcome; yet the growth doesn’t signify economic development,” Mr. Vardanyan told a news conference in Yerevan.
He forecasted the start of Armenia’s economy restoration in 2010-2011, conditioned by increase of world prices for copper and molybdenum.