17 Մարտ 2010 - 12:02 AMT
Թուրքիայի վարչապետը պետք է ամաչի նման հայտարարություններից: Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ին հայտնեց ՀՀ ԳԱԱ արեւելագիտության ինստիտուտի տնօրեն, պրոֆեսոր Ռուբեն Սաֆրաստյանը` մեկնաբանելով Էրդողանի սպառնալիքը «Թուրքիայից 100 հազար հայ անօրինականներին արտաքսելու» մասին: Սաֆրաստյանի խոսքով, Թուրքիան, հանդիսանալով Հայոց ցեղասպանության մեջ մեղավոր Օսմանյան կայսրության իրավահաջորդը, նման հայտարարություններով հաստատում է, որ վերջին 100 տարվա ընթացքում ոչինչ չի փոխվել: «Հայոց ցեղասպանության` աշխարհի բոլոր հեղինակավոր գիտապատմական կենտրոնների կողմից ճանաչված փաստի ժխտման քաղաքականությունը հանգեցրեց նրան, որ այսօր հարեւան պետության` ստի վրա հիմնված քաղաքականությունը շարունակում է գործել»,- ընդգծեց պրոֆեսորը:
Դրա հետ մեկտեղ նա ասաց, որ Թուրքիայում 100 հազար հայ անօրինականների թիվը չի համապատասխանում իրականությանը: «Զանազան հետազոտություններ են կատարվել, որոնց արդյունքում պարզվել է, որ Թուրքիայում Հայաստանի մոտ 15 հազար անօրինական քաղաքացի կա, ոչ ավել»,- ասաց Սաֆրաստյանը:

17 Март 2010 - 12:02 AMT
Премьер-министру Турции должно быть стыдно за подобные заявления. Об этом PanARMENIAN.Net заявил директор института востоковедения НАН РА профессор Рубен Сафрастян, комментируя угрозу Эрдогана о «высылке из Турции 100 тысяч армянских нелегалов». По словам Сафрастяна, Турция, являясь правопреемницей Оманской империи, повинной в Геноциде армян, делая подобные заявления подтверждают, что за последние 100 лет ничего не изменилось. «Политика отрицания Геноцида армян, факта, признанного всеми авторитетными научно-историческими центрами мира привела к тому, что сегодня политика соседнего государства, основанная на лжи, продолжает действовать», – подчеркнул профессор.
Вместе с тем он сказал, что число в 100 тысяч армянских нелегалов в Турции не соответствует действительности. «Были проведены различные исследования, и в их итоге выяснилось, что в Турции где-то около 15 тысяч нелегальных граждан Армении, не больше», – сказал Сафрастян.