Հայաստանի տնտեսությունը գտնվում է կայունացման փուլում եւ սպասվում է նրա վերականգնումը, լրագրողների մամլո ասուլիսում այդպիսի կարծիք է հայտնել Հայաստանի ֆինանսների նախարար Տիգրան Դավթյանը: «Այսօր մեր հիմնական նպատակն արագ տեմպերով այն պոտենցիալը վերականգնելն է, որը մենք ունենք մինչեւ ճգնաժամը»,- ասել է նա: Բացի դրանից, տնտեսության վերականգնումը պետք է միաժամանակ ուղեկցվի վերաբաշխման հետ: Դրա հետ կապված Տիգրան Դավթյանն ավելացրեց, որ այդ գործընթացն երկրի իշխանություններից հսկայական ջանքեր է պահանջում:
«Իմ կարծիքով, եթե պահպանվեն աճի այժմյան տեմպերը, Հայաստանի տնտեսության վերականգնման համար կպահանջվի 1-1,5 տարի, իսկ 2011-ի վերջում մենք կկարողանանք խոսել աճի նախկին ծավալներին վերադառնալու մասին»,- ասել է նա:
Ինչ վերաբերվում է արժեզրկման ցուցանիշին, կառավարությունը եւ ԿԲ-ը կիրառելու են դրա տեմպերի նվազմանն ուղված մեխանիզմներ, մասնավորապես, պետբյուջեի դեֆիցիտի նվազումը, օրենսդրական դաշտի եւ մրցունակային միջավայրի բարելավումը, վերաֆինանսավորման դրույքների բարձրացումը եւ այլն: «Տարեվերջին մենք ունենալու ենք նախատեսվածին մոտ արժեզրկման ցուցանիշ»,- ասել է նա:
Խոսելով ազգային արժույթի փոխարժեքի մասին` նա նշել է, որ տարվա ընթացքում այն տատանվելու է, իսկ ՀՀ ԿԲ կողմից ձեռնարկվելու են բոլոր միջոցառումները կտրուկ տատանումներից խուսափելու համար:

31 Март 2010 - 09:17 AMT
Экономика Армении находится на последнем этапе стабилизации и ожидается ее восстановление, такое мнение журналистам на пресс-конференции в правительстве высказал министр финансов страны Тигран Давтян. «На сегодняшний день нашей основной задачей является наискорейшими темпами восстановить тот потенциал, который у нас был в докризисный период», – подчеркнул он. Помимо этого, по словам главного финансиста страны, восстановление экономики должно сопровождаться ее одновременной реструктуризацией. В связи с этим Тигран Давтян добавил, что данный процесс потребует от властей страны огромных усилий.
«По моему личному мнению, если нынешние темпы роста сохранятся и с учетом других факторов для восстановления экономики Армении потребуется 1-1,5 года, а к концу 2011 года мы сможем говорить о возврате к прежним объемам роста», – добавил он.
Что же касается показателя инфляции, то, по словам министра, правительство и Центральный банк страны будут применять имеющиеся в арсенале механизмы по снижению ее темпов, в частности, уменьшение дефицита госбюджета, улучшение законодательного поля и конкурентной среды, повышение ставки рефинансирования и другие. «По итогам года мы будем иметь показатель инфляции очень близкий к запланированному», – заверил он.
Говоря об обменном курс нацвалюты, главный финансист страны отметил, что в течение года он будет колебаться, а со стороны ЦБ РА будут предприняты все меры во избежание его резких колебаний.