Հայաստանի տնտեսությունը գտնվում է կայունացման փուլում եւ սպասվում է նրա վերականգնումը, լրագրողների մամլո ասուլիսում այդպիսի կարծիք է հայտնել Հայաստանի ֆինանսների նախարար Տիգրան Դավթյանը: «Այսօր մեր հիմնական նպատակն արագ տեմպերով այն պոտենցիալը վերականգնելն է, որը մենք ունենք մինչեւ ճգնաժամը»,- ասել է նա: Բացի դրանից, տնտեսության վերականգնումը պետք է միաժամանակ ուղեկցվի վերաբաշխման հետ: Դրա հետ կապված Տիգրան Դավթյանն ավելացրեց, որ այդ գործընթացն երկրի իշխանություններից հսկայական ջանքեր է պահանջում:
«Իմ կարծիքով, եթե պահպանվեն աճի այժմյան տեմպերը, Հայաստանի տնտեսության վերականգնման համար կպահանջվի 1-1,5 տարի, իսկ 2011-ի վերջում մենք կկարողանանք խոսել աճի նախկին ծավալներին վերադառնալու մասին»,- ասել է նա:
Ինչ վերաբերվում է արժեզրկման ցուցանիշին, կառավարությունը եւ ԿԲ-ը կիրառելու են դրա տեմպերի նվազմանն ուղված մեխանիզմներ, մասնավորապես, պետբյուջեի դեֆիցիտի նվազումը, օրենսդրական դաշտի եւ մրցունակային միջավայրի բարելավումը, վերաֆինանսավորման դրույքների բարձրացումը եւ այլն: «Տարեվերջին մենք ունենալու ենք նախատեսվածին մոտ արժեզրկման ցուցանիշ»,- ասել է նա:
Խոսելով ազգային արժույթի փոխարժեքի մասին` նա նշել է, որ տարվա ընթացքում այն տատանվելու է, իսկ ՀՀ ԿԲ կողմից ձեռնարկվելու են բոլոր միջոցառումները կտրուկ տատանումներից խուսափելու համար:

RA Minister of Finance Tigran Davtyan said that Armenia's economy is at the final stage of stabilization and its recovery is already expected.
“Today, our basic goal is to restore our pre-crisis potential as soon as possible,” Mr. Davtyan told a press conference on March 31.
Besides, according to the Minister, the economy’s recovery shall be accompanied by its simultaneous restructuring. He added that this process will require huge efforts by the Armenian authorities.
“I believe that the current growth rates will be preserved and, taking into consideration other facts, 1-1.5 year will be required for Armenia’s economy recovery, while we will be able to speak about return to previous growth index by the end of 2011,” added Mr. Davtyan.
As for the inflation index, according to the Minister, the Armenian government and Central Bank will apply the available mechanisms to decrease its rates, specifically, reduction of the state budget deficit, improvement of the legislative field and competition environment, increase of the refunding rate, etc. “We will have an inflation index close to the planned one at the year-end,” he stated.
Referring to the national currency exchange rate, the Minister noted that it will keep fluctuating during a year, while the RA Central Bank will undertake all measures to avoid its sharp fluctuations.