Հայ-բրիտանական միությունը (ABC) հանդես է եկել հայ-բրիտանական առեւտրաարդյունաբերական պալատի (ABCC) բացման նախաձեռնությամբ: Ինչպես հայտնել է ABC նախագահ Հայկ Հարությունյանը, կազմակերպության նպատակն է խթանել հայ-բրիտանական հարաբերությունների զարգացումը հետեւյալ ուղղություններով. համագործակցություն կրթության ոլորտում, կապերի ամրապնդում մշակույթի ոլորտում, ֆինանսական ինտեգրում, տնտեսական համագործակցություն եւ հասարակական կազմակերպությունների փոխազդեցություն:
Նրա խոսքերով, հայ-բրիտանական առեւտրաարդյունաբերական պալատի բացումը կայանալու է Երեւանում առաջիկա երկու շաբաթում, իսկ պալատի ստեղծման համար Լոնդոնում տարվում են ակտիվ աշխատանքներ: «Մեզ համար կարեւոր է բրիտանացի գործարարների ներգրավումը Հայաստանի տնտեսության տարբեր ոլորտներ: Բիզնես-կապերը խթանելու եւ երկու երկրների միջեւ բազմաֆունկցիոնալ սահմաններ ստեղծելու համար մենք հանդես ենք եկել ABCC ստեղծման նախաձեռնությամբ»,- ասել է Հարությունյանը:
ABC-ն շահույթ չհետապնդող, ոչ առեւտրային կազմակերպություն է: Կազմակերպության անդամները հիմնականում Մեծ Բրիտանիայի ուսումնական հաստատությունների շրջանավարտներն են:

Армяно-британский союз (АВС) выступил с инициативой открытия армяно-британской торгово-промышленной палаты (АВСС). Как сообщил председатель АВС Айк Арутюнян, целью организации является стимулирование развития армяно-британских отношений по следующим направлениям: сотрудничество в сфере образования, закрепление связей в сфере культуры, финансовая интеграция, экономическое сотрудничество и взаимодействие общественных организаций.
По его словам, открытие армяно-британской торгово-промышленной палаты в Ереване состоится в ближайшие две недели, а по созданию палаты в Лондоне ведутся активные работы. «Для нас важно привлечение британских предпринимателей и дальнейшие инвестиции в различные сферы экономики Армении. Для стимулирования бизнес-связей и создания разнофункциональных граней сотрудничества между двумя странами мы выступили с инициативой создания АВСС», – сказал Арутюнян.
Армяно-британский союз является неторговой общественной организацией, не преследующей прибыль. Членами организации в основном являются выпускники образовательных учреждений Великобритании.