31 Մարտ 2010 - 12:13 AMT
Համաշխարհային տնտեսական ճգնաժամի պատճառով մեծ անկում է գրանցվել Հայաստանի ակնագործության բնագավառում: Մարտի 31-ին Երեւանում ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության առեւտրի եւ արդյունավետ շուկաների վարչության պետ Գագիկ Քոչարյանը լրագրողներին հայտնել է, որ 2008 թ. ակնագործության բնագավառում աշխատում էր 600 մարդ, իսկ 2009 թ. վերջին նրանց թիվը կրճատվել է մինչեւ 380 մարդու:
«Հաշվի առնելով, որ 2008 թ. դեկտեմբերից մինչեւ 2009 թ. օգոստոս ամիսը «Ալրոսա» ընկերությունը, որից մենք գնում ենք հումքի մեծ մասը, դադարեցրել է վաճառքը եւ դուրս է եկել շուկայից, նաեւ այն, որ շուկայից դուրս են եկել հումք մատակարարող մի շարք այլ ընկերություններ եւս, ապա բնագավառի անկումը հասկանալի է դառնում», – բացատրել է Քոչարյանը: Սրա հետ կապված Գագիկ Քոչարյանն ավելացրել է, որ 2009 թ. սեպտեմբեր-դեկտեմբերին վաճառքը վերականգնելուց հետո, մեկ ամսում գրանցվել է միջինը 21 տոկոս աճ:
Առեւտրի եւ արդյունավետ շուկաների վարչության պետը հաղորդել է, որ 2010 թ. հունվար-փետրվարին այս բնագավառում աճը կազմել է 35 տոկոս, աշխատատեղերն ավելացել են մինչեւ 735-ի, իսկ 2010 թ. հունվար-փետրվարին ներմուծվել է 60 հազ. կարատ ադամանդ` անցյալ տարվա հունվար-փետրվարի 10 հազ. կարատի փոխարեն:

Due to the global financial crisis, a significant recession was recorded in diamond cutting of Armenia. Head of the Department of Trade and Effective Markets of the RA Ministry of Economy said that 600 people were employed in this field at the end of 2008, while their number decreased to 380 people by the end of 2009.
“Taking into consideration the fact that from December 2008 to August 2009 Alros company, from which we are purchasing huge volume of raw material, suspended the sales and left the market, like many other raw material supplying companies, the recession becomes explainable,” Gagik Kocharyan told journalists in Yerevan on March 31. He added that after the sales restoration from September to December 2009, 21% average monthly increase was recorded.
Mr. Kocharyan also informed that the growth in the field totaled 35% in January-February 2010, the number of jobs increasing to 735. “60 thousand carats of diamond were imported to Armenia against 10 thousand carats during the same period of last year,” he said.