31 Մարտ 2010 - 12:13 AMT
Համաշխարհային տնտեսական ճգնաժամի պատճառով մեծ անկում է գրանցվել Հայաստանի ակնագործության բնագավառում: Մարտի 31-ին Երեւանում ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության առեւտրի եւ արդյունավետ շուկաների վարչության պետ Գագիկ Քոչարյանը լրագրողներին հայտնել է, որ 2008 թ. ակնագործության բնագավառում աշխատում էր 600 մարդ, իսկ 2009 թ. վերջին նրանց թիվը կրճատվել է մինչեւ 380 մարդու:
«Հաշվի առնելով, որ 2008 թ. դեկտեմբերից մինչեւ 2009 թ. օգոստոս ամիսը «Ալրոսա» ընկերությունը, որից մենք գնում ենք հումքի մեծ մասը, դադարեցրել է վաճառքը եւ դուրս է եկել շուկայից, նաեւ այն, որ շուկայից դուրս են եկել հումք մատակարարող մի շարք այլ ընկերություններ եւս, ապա բնագավառի անկումը հասկանալի է դառնում», – բացատրել է Քոչարյանը: Սրա հետ կապված Գագիկ Քոչարյանն ավելացրել է, որ 2009 թ. սեպտեմբեր-դեկտեմբերին վաճառքը վերականգնելուց հետո, մեկ ամսում գրանցվել է միջինը 21 տոկոս աճ:
Առեւտրի եւ արդյունավետ շուկաների վարչության պետը հաղորդել է, որ 2010 թ. հունվար-փետրվարին այս բնագավառում աճը կազմել է 35 տոկոս, աշխատատեղերն ավելացել են մինչեւ 735-ի, իսկ 2010 թ. հունվար-փետրվարին ներմուծվել է 60 հազ. կարատ ադամանդ` անցյալ տարվա հունվար-փետրվարի 10 հազ. կարատի փոխարեն:

31 Март 2010 - 12:13 AMT
Из-за мирового экономического кризиса был зарегистрирован большой спад в сфере обработки алмазов в Армении. Как сообщил журналистам 31 марта в Ереване начальник управления торговли и эффективных рынков Министерства экономики РА Гагик Кочарян, если в конце 2008 году в сфере работало 600 человек, то в конце 2009 года их количество сократилось до 380 человек.
«Учитывая, что с декабря 2008 года по август 2009 года компания «Алроса», у которой мы закупаем большой объем сырья, остановила продажи и вышла из рынка, который также покинули и многие другие компании поставляющие сырье, то спад сферы становится объяснимым», – пояснил Кочарян. В связи с этим Гагик Кочарян добавил, что после восстановления продаж с сентября по декабрь 2009 года в среднем за месяц был зарегистрирован рост на 21%.
Начальник управления торговли и эффективных рынков также сообщил, что за январь-февраль 2010 года рост в данной сфере составил 35%, количество рабочих мест увеличилось до 735, а в январе-феврале 2010 года в страну было импортировано 60 тыс. карат алмазов, против 10 тыс. карат в январе-феврале прошлого года.