Գնաճը որոշակի տարակուսանք է առաջացրել Հայաստանի կառավարության մոտ, այնուամենայնիվ, դա կառավարության եւ Կենտրոնական բանկի վարած ընդլայնված դրամավարկային ու հարկաբյուջետային քաղաքականության արդյունքն է: Այդ մասին կառավարության նիստում ապրիլի 1-ին ասել է Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը: «Մենք գտնվում ենք բարձր գնաճի փուլում: Մարտին փետրվարի համեմատ, գնաճն երկրում գրանցվել է 0,8 տոկոսի մակարդակով, եւ դա այնքան էլ վատ ցուցանիշ չէ»,-ասել է նա: Ընդ որում, նա հավելել է, որ տարեկան կտրվածքով այդ ցուցանիշն ավելի մեծ է` 8,8 տոկոս: 2010 թվականի կանխատեսումներով գնաճը կկազմի 7 տոկոս:
Այս առնչությամբ վարչապետը վստահություն է հայտնել, որ Հայաստանի կառավարությանն ու Կենտրոնական բանկին կհաջողվի զսպել գնաճային ճնշումները, եւ այդ ցուցանիշները մինչեւ տարեվերջ կնվազեն:
Ըստ Տիգրան Սարգսյանի, գնաճի զսպման հարցում Հայաստանն ու Արժույթի միջազգային հիմնադրամը համաձայնության են եկել, որ 2010 թվականին մակրոտնտեսական ցուցանիշներն աննշան ազդեցություն են ունեցել գնաճի վրա: «Ավելին, եթե մեզ հաջողվի պահպանել հարկերի հավաքագրումն այն մակարդակով, որն արձանագրվել է առաջին եռամսյակում, ապա դա եւս թույլ կտա զսպել գնաճն երկրում»,-ասել է նա:

1 Апрель 2010 - 09:05 AMT
Инфляция вызывает некоторую озадаченность у правительства Армении, тем не менее, она является результатом проводимой правительством и Центральным банком Армении расширенной денежно-кредитной и налогово-бюджетной политики. Об этом на правительственном заседании 1 апреля сказал премьер-министр Армении Тигран Саркисян. «Мы вошли в период высокого уровня инфляции. В марте по отношению к февралю инфляция в стране была зафиксирована на уровне 2,9%, и это неплохой показатель», – подчеркнул он. При этом он добавил, что в годовом разрезе это показатель больше – 8,8%. По прогнозам на 2010 год, инфляция составит 7%.
В связи с этим глава правительства высказал уверенность, что правительству и Центральному банку Армении удастся сдержать инфляционные давления, и эти показатели к концу года немного снизятся.
По словам Тиграна Саркисяна, по вопросу сдерживания инфляции Армения и Международный валютный фонд пришли к соглашению относительно того, что макроэкономические показатели в 2010 году незначительно повлияют на инфляцию. «Более этого, если нам удастся сохранить уровень собираемости налогов на том уровне, который был отмечен в первом квартале, то это также позволит сдержать инфляцию в стране», – добавил он.