«ՎՏԲ բանկ (Հայաստան)»-ը, հանդիսանալով Հայաստանի արժեթղթերի շուկայի ակտիվ մասնակիցներից մեկը, 2010 թվականի փետրվարի 19-ին, գործակալի կարգավիճակ ստացավ ՀՀ միջնաժամկետ եւ երկարաժամկետ արժեկտրոնային պետական (գանձապահական) պարտատոմսերի շուկայում: Ինչպես PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին է հայտնել ՎՏԲ բանկ (Հայաստան)»-ի գանձապետական բաժնի պետ Լուսինե Սուսանյանը, եթե մինչեւ վերջերս բանկն առաջատար դիրքեր էր զբաղեցնում ռեպո գործարքների միջոցով ֆինանսական հաստատությունների վարկավորման առումով, ապա անցյալ տարվանից ի վեր լուրջ քայլեր են ձեռնարկվել ակտիվացնելու համար արժեթղթերի հետ կատարվող գործարքները:
«Սկզբի համար մենք աշխատանքներ են տարել արժեթղթերի սեփական թղթապանակի վերաբաշխման, ավելացման ուղղությամբ, որը 2009 թվականի դեկտեմբերի 31-ի դրությամբ կազմել է շուրջ 7,2 մլրդ դրամ, ինչը 30 տոկոսով գերազանցում է 2008թ. ցուցանիշը: Ներկայումս բանկի ռազմավարությունն ուղղված է ներդրումային ծառայությունների շուկա մուտք գործելու եւ այն ձեւավորելու վրա»,-ասել է նա: Մասնավորապես, բանկը մտադիր է համալիր ծառայությունների փաթեթ ձեւակերպել, որոնք կհամադրեն ինչպես ավանդական բանկային ծառայությունները, այնպես էլ ներդրումային:
Բացի այդ, ըստ Լուսինե Սուսանյանի, վերջին տարում որակական փոփոխություններ են կատարվել ներդրումային ծառայությունների տրամադրման ոլորտում, այդպիսով իսկ բոլոր նախադրյալներն են ստեղծվել միջազգային շուկա դուրս գալու համար: Այդ նպատակով, հայրենական շուկայում գործիքների շրջանակի ընդլայնման նպատակով, վերանայվել են ենթակառուցվածքային եւ օրենսդրական ասպեկտները, որոնք ազդում են այդ ոլորտի զարգացման վրա: «Հաշվի առնելով ՎՏԲ բանկի նախորդ փորձը եւ նրա բաժանմունքների մեծ ցանցը Հայաստանում, «ՎՏԲ բանկ (Հայաստան)»-ը մտադիր է առաջատար դիրքեր գրավել Հայաստանի ներդրումային ծառայությունների շուկայում: Ներկայումս, բանկն աշխատում է ներդրումային ծառայությունների տրամադրման արդյունավետ համակարգի ստեծղման համար անհրաժեշտ պայմանների ապահովման ուղղությամբ»,-ասել է Սուսանյանը:
Նա հավելել է նաեւ, որ բանկի կազմում կբացվի բաց ներդրումային բաժին, որի գործունեությունն ուղղված կլինի ժամանակակից տեխնոլոգիաների ներդրմանը, նոր ապրանքի մշակմանը, մրցունակ սակագնային քաղաքականության ապահովմանը, ինչպես նաեւ հաճախորդների սպասարկման գործընթացի բարելավմանը: Այդ նպատակով վերանայվեցին ենթակառուցվածքային եւ օրենսդրական ասպեկտները: «Հաշվի առնելով ՎՏԲ խմբի առկա փորձն ու նրա լայն ցանցը Հայաստանում, «ՎՏԲ բանկ (Հայաստան)»-ը մտադիր է առաջատար դիրքեր զբաղեցնել Հայաստանի ներդրումային ծառայությունների շուկայում: Ներդրումային ծառայությունների տրամադրման շրջանակներում, բանկը նաեւ բանակցում է առաջատար արտասահմանյան բրոկերային ընկերությունների հետ` ապահովելու համար ելքը միջազգային շուկա:
Ինչպես հաղորդել է Լուսինե Սուսանյանը, շուկայի պահանջարկը վերլուծելու նպատակով, անցյալ ամսում բանկը կազմակերպել է հանդիպումներ ֆինանսական շուկայի ակտիվ մասնակիցների հետ: Արդյունքում, պայմանագրեր են կնքվել արժեթղթերի շուկայում միջնորդական ծառայությունների տրամադրման համար ՀՀ ներդրումային ընկերությունների մեծամասնության հետ, ինչպես նաեւ երկրի տարածքում եւ նրանից դուրս գործող այլ ֆինանսական հաստատությունների հետ: «Անցած ամիսը նշանավորվել է նաեւ գործակալության կարգավիճակով առաջին գործարքով»,-ասել է նա:

1 Апрель 2010 - 09:43 AMT
ЗАО «Банк ВТБ (Армения)», являясь одним из активных участников рынка ценных бумаг Армении, 19 февраля 2010 года получил статус Агента на рынке среднесрочных и долгосрочных купонных государственных (казначейских) облигаций РА. Как сообщила корреспонденту PanARMENIAN.Net начальник казначейства Банка ВТБ (Армения) Лусине Сусанян, если до последнего времени банк занимал лидирующие позиции в плане кредитования финансовых учреждений посредством репо-сделок, то начиная с прошлого года были предприняты серьезные шаги с целью активизации сделок с ценными бумагами. «Для начала нами были проведены работы по увеличению, реструктуризации собственного портфеля ценных бумаг, который по состоянию на 31 декабря 2009 года составил около 7,2 млрд. драмов, что на 30% превышает показатель 2008 года. В настоящий момент стратегия Банка направлена на вхождение на рынок инвестиционных услуг и на его формирование», – сказала она. В частности, банк планирует сформировать пакет комплексных услуг, сочетающих в себе как традиционные банковские услуги, так и инвестиционные.
Помимо этого, по словам начальника казначейства банка, в течение последнего года произошли качественные изменения в сфере предоставления инвестиционных услуг, тем самым были созданы все предпосылки для выхода профессиональных участников рынка ценных бумаг на международный рынок. С этой целью, для расширения спектра инструментов на отечественном рынке, были пересмотрены инфраструктурные и законодательные аспекты, воздействующие на развитие данной сферы. «Учитывая имеющийся опыт группы ВТБ и его обширную филиальную сеть в Армении, ЗАО «Банк ВТБ (Армения)» планирует занять лидирующие позиции на рынке инвестиционных услуг Армении. В настоящий момент, Банк осуществляет работы с целью обеспечения условий, направленных на внедрение эффективной системы предоставления инвестиционных услуг», – подчеркнула Сусанян.
В связи с этим специалист добавила, что в составе банка будет открыт инвестиционный отдел, функции которого будут направлены на внедрение современных технологий, разработку новых продуктов, обеспечение конкурентоспособной тарифной политики, а также оптимизацию процесса обслуживания клиентов. В рамках предоставления инвестиционных услуг, банком также ведутся переговоры с ведущими зарубежными брокерскими компаниями, для обеспечения выхода на международный рынок.
Как сообщила Лусине Сусанян, с целью анализа конъектуры рынка и его потребностей, в прошлом месяце банком были организованы встречи с активными участниками финансового рынка. В результате чего, заключил контракты на предоставление посреднических услуг на рынке ценных бумаг с большинством инвестиционных компаний РА, а также с другими финансовыми учреждениями, действующими как на территории страны, так и за ее пределами. «Прошлый месяц также ознаменовался первой клиентской сделкой в рамках статуса Агента», – сказала она.
25 июля 2007 года ВТБ приобрел 30% минус 1 акция у компании «МИКА Армения Трейдинг» и стал единоличным владельцем 100% пакета акций своего дочернего банка – ЗАО «Банк ВТБ (Армения)».