Հաշվի առնելով առաջին եռամսյակում Հայաստանի տնտեսության ոլորտում գրանցված միտումները, ինչպես նաեւ բնակչության դրական ակնկալիքները, Հայաստանի կառավարությունը հուսով է, որ 2010 թվականի ծրագրերը մեզ կհաջողվի գերակատարել, հայտարարել է Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը ապրիլի 1-ի կառավարության նիստում:
Վարչապետը տեղեկացրել է, որ ԱՄՀ-ն հաստատել է համագործակցության ՀՀ կառավարության հաշվետվությունը, որը նշանակում է, որ կանաչ լույս է վառվել մեր ծրագրի շարունակության համար, որ մենք կստանանք ծրագրված ֆինանսական օժանդակությունը: Այս տարի շուրջ 150 մլն դոլար գումարի մասին է խոսքը, որ միայն ԱՄՀ-ից ենք ստանալու, բացի այդ, դա կանաչ լույս է վառում մեր բոլոր միջազգային ծրագրերի իրականացման համար:
Միեւնույն ժամանակ, ըստ վարչապետի, կառավարությունը մեծ պաշար ունի կուտակած Կենտրոնական բանկում (այս թեմայով մամուլում քննադատություն է հնչել): Այս պահին մենք 150 մլրդ դրամից ավելի պաշար ունենք ԿԲ գանձապետական հաշիվներում:
«Ունենք նաեւ Կայունացման հիմնադրամ, որը նույնպես, եթե լինեն ճգնաժամից բխող բացասական անկանխատեսելի հետեւանքներ, կարող ենք ուղղել տնտեսական, սոցիալական խնդիրների լուծմանը: Այսինքն` 2009 թվականի ընթացքում մեր ֆինանսական եւ մակրոտնտեսական կայունությունը չի խաթարվել: Ավելին, մենք ԿԲ-ի մեր պաշարն ավելացրել ենք, եւ դա հույս է ներշնչում: Տնտեսական աճի ապահովման եւ գնաճի զսպման համար չափազանց կարեւոր է երրորդ գործոնը` տնտեսվարող սուբյեկտների եւ մեր քաղաքացիների սպասումները: Մենք տնտեսական աճի վերաբերյալ մի կողմից պետք է ստեղծենք դրական, լավատեսական սպասումներ, որովհետեւ դա խթանում է ներդրումները, մյուս կողմից` ակնհայտ է, որ գնաճի զսպման առումով ձեռնարկած մեր միջոցներն արդյունավետ են: Մենք վստահ ենք, որ առաջիկա ամիսների ընթացքում կարձանագրվի գնաճի նահանջ, եւ մեր ունեցած 8.8 տոկոսը կհաջողվի տարվա ընթացքում նվազեցնել»,-հավելել է նա:

С учетом положительных тенденций, отмеченных в экономике Армении по итогам первого квартала, а также на фоне положительных ожиданий населения, правительство Армении ожидает перевыполнения программ в 2010 году, заявил премьер-министр Армении Тигран Саркисян на правительственном заседании 1 апреля.
Глава правительства проинформировал, что Международный валютный фонд утвердил отчет по сотрудничеству с правительством Армении, что позволит продолжить совместную программу. «Это означает, что зажегся «зеленый свет» для того, чтобы продолжит нашу совместную программу в размере 150 млн. долларов в течение этого года», – сказал он. В этом контексте, по его словам, «зеленый свет» зажигается и для всех международных программ, реализуемых правительством.
Помимо этого, по словам Тиграна Саркисяна, у правительства Армении имеются сбережения на казначейских счетах в Центральном банке в размере более 150 млрд. драмов, есть также Стабилизационный фонд, средства которого, в случае необходимости, могут быть направлены на решение социально-экономических проблем, вызванных кризисом. «Таким образом, в 2009 году наша финансовая и макроэкономическая стабильность не пошатнулась. Более того, мы увеличили наши сбережения в ЦБ, и это внушает надежду в то, что в 2010 году нам удастся перевыполнить наши программы», – подчеркнул он.
Для обеспечения экономического роста и сдерживания инфляции, по мнению премьер-министра, важное значение имеют ожидания хозяйствующих субъектов и граждан страны. «В плане обеспечения экономического роста, с одной стороны, мы должны обеспечить оптимистические ожидания, поскольку это стимулирует инвестиции, с другой стороны, – очевидно, что предпринятые нами меры по сдерживанию инфляции эффективны», – добавил он.