Տարեվերջին գնաճը Հայաստանում ավելի նվազ կլինի, քան տարեսկզբին էր: Ակնկալվում է, որ այս տարվա արդյունքում այդ ցուցանիշը կլինի 6-7 տոկոսի մակարդակի վրա: Այդ մասին Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում լրագրողներին է հայտնել Հայաստանի բանկերի միության նախագահ Արարատ Ղուկասյանը: «Գնաճի ցուցանիշը կախված կլինի նրանից, թե ինչպես իրեն կդրսեւորի երկրի տնտեսությունը երկրորդ կիսամյակում եւ ինչպիսին կլինեն մեր երկրին այդքան անհրաժեշտ դրամական փոխանցումների ծավալները, ինչպես նաեւ ագային արժույթի փոխարժեքից»,-ասել է նա:
Ըստ Ղուկասյանի, ՀՀ ԿԲ-ն միջոցներ է ձեռնարկում գնաճը զսպելու համար, սակայն դա եւս կախված է շատ փոփոխական ցուցանիշներից:
Ազգային արժույթի փոխարժեքի վերաբերյալ Ղուկասյանը նշել է, որ նախկինում արված կանխատեսումները ցույց են տալիս, որ անիրատեսական է եւ սխալ կանխատեսումներ անել արժույթների փոխարժեքի վերաբերյալ: «Ես կարող եմ հստակ ասել, որ գինը ձեւավորվում է շուկայում կատարվող գործարքների հիման վրա, եւ առաջարկի ու պահանջարկի արդյունք է: Առավելագույնը, կարելի է կանխատեսել տատանումների միջանցքը եւ ասել, որ հենց այդ սահմաններում կտատանվի փոխրաժեքը»,-գտնում է Բանկերի միության նախագահը:
Ըստ Ա.Ղուկասյանի, այս պահի դրությամբ այդ միջանցքը տատանվում է 380-400 դրամի շրջանակներում եւ դրամի փոխարժեքի կտրուկ տատանումներ այս տարի չեն սպասվում: Բացի այդ, նա նորմալ երեւույթ է համարում արժույթի սահուն արժեզրկումը, ինչը բնորոշ է Հայաստանի տնտեսությանը:

Chairman of the Union of Armenian Banks Ararat Ghukasyan said that inflation will be weaker by the end of 2010, as compared with its beginning, making 6-7%.
“The inflation index will depend on Armenia’s economy during the second half and the amount of remittances, which are so needed for our country, as well as on formation of the national currency exchange rate,” Mr. Ghukasyan told a press conference in Yerevan.
According to him, the RA Central Bank will undertake measures to restrain inflation, but it depends on many variable indexes as well.
Referring to the national currency exchange rate, Mr. Ghukasyan noted that earlier forecasts proved impossibility to predict a currency exchange rate. “I can say for certain that the price is conditioned by transactions conducted at market and is a result of demand and supply. At most, one can predict possible limits for fluctuations,” he added.
According to Mr. Ghukasyan, currently these limits vary from AMD 380-400 and sharp fluctuations of the national currency are not expected this year. Besides, he eyes gradual currency devaluation as a phenomenon inherent in Armenia’s economy.