Տարեվերջին գնաճը Հայաստանում ավելի նվազ կլինի, քան տարեսկզբին էր: Ակնկալվում է, որ այս տարվա արդյունքում այդ ցուցանիշը կլինի 6-7 տոկոսի մակարդակի վրա: Այդ մասին Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում լրագրողներին է հայտնել Հայաստանի բանկերի միության նախագահ Արարատ Ղուկասյանը: «Գնաճի ցուցանիշը կախված կլինի նրանից, թե ինչպես իրեն կդրսեւորի երկրի տնտեսությունը երկրորդ կիսամյակում եւ ինչպիսին կլինեն մեր երկրին այդքան անհրաժեշտ դրամական փոխանցումների ծավալները, ինչպես նաեւ ագային արժույթի փոխարժեքից»,-ասել է նա:
Ըստ Ղուկասյանի, ՀՀ ԿԲ-ն միջոցներ է ձեռնարկում գնաճը զսպելու համար, սակայն դա եւս կախված է շատ փոփոխական ցուցանիշներից:
Ազգային արժույթի փոխարժեքի վերաբերյալ Ղուկասյանը նշել է, որ նախկինում արված կանխատեսումները ցույց են տալիս, որ անիրատեսական է եւ սխալ կանխատեսումներ անել արժույթների փոխարժեքի վերաբերյալ: «Ես կարող եմ հստակ ասել, որ գինը ձեւավորվում է շուկայում կատարվող գործարքների հիման վրա, եւ առաջարկի ու պահանջարկի արդյունք է: Առավելագույնը, կարելի է կանխատեսել տատանումների միջանցքը եւ ասել, որ հենց այդ սահմաններում կտատանվի փոխրաժեքը»,-գտնում է Բանկերի միության նախագահը:
Ըստ Ա.Ղուկասյանի, այս պահի դրությամբ այդ միջանցքը տատանվում է 380-400 դրամի շրջանակներում եւ դրամի փոխարժեքի կտրուկ տատանումներ այս տարի չեն սպասվում: Բացի այդ, նա նորմալ երեւույթ է համարում արժույթի սահուն արժեզրկումը, ինչը բնորոշ է Հայաստանի տնտեսությանը:

Инфляция в Армении к концу года будет более слабой, по сравнению с началом 2010 года.
Ожидается, что по итогам года этот показатель будет на уровне 6-7%. Об этом на пресс-конференции в Ереване сообщил журналистам председатель Союза банков Армении Арарат Гукасян. «Показатель инфляции будет зависеть от того, как себя проявит экономика страны во втором полугодии и какими будут объемы, таких необходимых для нашей страны трансфертов, а также от формирования курса национальной валюты», – сказал он.
По словам банкира, Центральный банк РА предпринимает меры для сдерживания инфляции, но это также зависит от многих переменчивых показателей.
Относительно поведения курса национальной валюты Гукасян отметил, что сделанные ранее прогнозы показывают, что нереалистично и неправильно предсказывать курсы валют. «Я могу сказать точно, что цена формируется в результате сделок на рынке, и является результатом спроса и предложения. Максимум, можно спрогнозировать коридор, и сказать, что именно в его рамках будет колебаться курс», – считает председатель Союза банков.
По мнению Арарата Гукасяна, на данный момент этот коридор составляет 380-400 драмов, и резких колебаний курса драма в текущем году не ожидается. Кроме того, он считает плавное обесценивание валюты нормальным явлением, свойственным экономике Армении.