2 Ապրիլ 2010 - 11:18 AMT
«Ներկայում Հայաստանի կոալիցիոն կառավարումը ծանր վիճակում է գտնվում եւ փոփոխության կարիք ունի», – Երեւանում տեղի ունեցած մամլո ասուլիսի ժամանակ ասել է ՀՀ ԱԺ պաշտպանության, ներքին գործերի եւ անվտանգության հարցերով մշտական հանձնաժողովի նախագահ, ՀՅԴ խորհրդարանական խմբակցության պատգամավոր Հրայր Կարապետյանը:
Կարապետյանի խոսքերի համաձայն, կառավարության վարած սոցիալ-տնտեսական քաղաքականությունից դժգոհ է ե'ւ ժողովուրդը, ե'ւ ղեկավարությունը: >Սոցիալ-տնտեսական կիսախառն միջոցառումները` կենսաթոշակի եւ նպաստների աննշան բարձրացման ուղղությամբ չեն համապատասխանում երկրում տիրող իրավիճակին եւ չեն համապատասխանում երկրի ներկա իրականությանը», – նշել է նա:
Պատգամավորը նշել է, որ Հայաստանի նախագահն այս ամենից պետք է եզրակացություն անի եւ արմատական միջոցներ ձեռք առնի իրավիճակը լավացնելու համար, հակառակ դեպքում երկրում կարող է սոցիալական մեծ ցնցումներ լինեն:
PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի այն հարցին, որ եթե երկրում հետագայում տնտեսական վիճակը չլավանա, ՀՅԴ-ն կպահանջի արդյոք կառավարության հրաժարականը, Կարապետյանը պատասխանեց, որ կառավարության հրաժարականով ոչինչ հնարավոր չէ որոշել, պետք է պայքարել քաղաքական կուրսը փոխելու համար:

“На данный момент коалиционное правление в Армении находится в тяжелом состоянии и нуждается в переменах”, – на пресс-конференции в Ереване заявил председатель постоянной комиссии НС РА по обороне, внутренним делам и безопасности, депутат фракции АРФ Дашнакцутюн (АРФД) Грайр Карапетян.
По словам Карапетяна, проводимой социально-экономической политикой правительства недоволен как народ, так и руководство. “А половинчатые социально-экономические меры по незначительному повышению пенсий и пособий не адекватны существующей ситуации в стране, то есть экономическая политика правительства не соответствует нынешним реалиям страны”, – заметил он.
Депутат подчеркнул, что президент Армении из этого должен делать вывод и предпринять радикальные меры для улучшения ситуации, в противном случае в стране могут произойти большие социальные потрясения.
Отвечая на вопрос корреспондента PanARMENIAN.Net о том, если экономическая ситуация в стране в будущем не будет улучшаться, потребует ли АРФ Дашнакцутюн отставки правительства, Карапетян отметил, что отставкой правительства ничего невозможно решить, нужно бороться за изменение политического курса. “Кончено, если в будущем ничего к лучшему не изменится, тогда можно обсуждать вопрос отставки правительства, но на данный момент нужно достичь изменения политического курса исполнительной власти”, – подчеркнул он.