5 Ապրիլ 2010 - 11:10 AMT
Կառավարության ապրիլի 1-ի նիստի ժամանակ, որը համընկավ գազի սակագների թանկացման հետ, Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանն ամփոփեց հակաճգնաժամային ծրագրի արդյունքները եւ հավաստիացրեց, որ կառավարությանը կհաջողվի գերակատարել տարեկան ծրագիրը եւ նվազեցնել արժեզրկման ներկա մակարդակը: Նա նաև նշեց այն աղբյուրները, որոնց հաշվին կառավարությունը կարող է իրագործել իր տարեկան ծրագիրը, նշելով, որ այդ առումով միջազգային ֆինանսական կառույցները “կանաչ լույս են’’ վառել Հայաստանի համար: Այս հայտարարությունները մեծ կասկած են հարուցում, հնարավոր է` կառավարությունն ուղղակի կատակել է, չէ որ ապրիլի 1-ն էր:
Միակ ճիշտ կանխատեսումը գնաճի մակարդակի մասին էր` 7 տոկոսի չափով: «Մենք գտնվում ենք բարձր գնաճի փուլում: Մարտին փետրվարի համեմատ, գնաճը երկրում գրանցվել է 0,8 տոկոսի մակարդակով, եւ դա այնքան էլ վատ ցուցանիշ չէ»,-ասել է Տիգրան Սարգսյանը: Ընդ որում, նա հավելել է, որ տարեկան կտրվածքով այդ ցուցանիշն ավելի մեծ է` 8,8 տոկոս: 2010 թվականի կանխատեսումներով գնաճը կկազմի 7 տոկոս: Ըստ վարչապետի գազի սակագների բարձրացումն ապրիլի 1-ից անմիջական ազդեցություն է ունենալու գնաճի վրա` 0.5 տոկոսով, ընդ որում անուղղակի ազդեցությունը կազմելու է 0.9 տոկոս: Պաշտոնական տվյալները, ինչպես նաեւ ազգային արժույթի աճող արժեզրկումը վկայում են այն մասին, որ սպառողական շուկայում գները շարունակում են աճել: Մասնավորապես, ալկոհոլային խմիչքների և ծխախոտի գներն աճել են 0.9 տոկոսով, ոչ մթերային ապրանքների գները` 0.8 տոկոսով, սպասարկման ոլորտում` 0.8 տոկոսով: Արժեզրկման վրա զգալի ազդեցություն է ունեցել բենզինի և դիզվառելիքի գնաճը, որը մարտին փետրվարի համեմատ աճել է համապատասխանաբար 4.1 և 4.5 տոկոսով: Ինչպես մեկնաբանել է PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին “Ֆլեշ” ՍՊԸ-ի փոխտնօրեն Մուշեղ Էլչյանը, գնաճը պայմանավորված է ինչպես վառելիքի միջազգային գների աճով, այնպես էլ ԱՄՆ դոլարի համեմատ ազգային արժույթի իջեցմամբ: Երկրի իշխանությունները փորձում են ազդել մարդկանց սպասումների վրա ԶԼՄ-ում տարածվող հայտարարությունների միջոցով այն մասին, որ կենսաթոշակի միջին հավելումը կազմելու է 2 650 դրամ, իսկ նպաստինը` 3 500 դրամ, մոտ 1 մլն անապահով քաղաքացիներ 6-6,5 մլրդ դրամի չափով հատուկ օգնություն են ստանալու պետության կողմից: Բացի դրանից, ՀՀ կառավարությունը սոցիալական նախաձեռնությունների շրջանակներում որոշում է ընդունել փոխհատուցել Հայրենական մեծ պատերազմի 3.5 հազար հայ վետերանների “սառեցված” խորհրդային ավանդները 800 մլն դրամով (շուրջ 2 մլն դոլար): Այնուամենայնիվ, բնակչության մեջ հարցումները ցույց են տալիս, որ մեր քաղաքացիները, մասնավորապես թոշակառուները դժգոհ են կառավարության սոցիալական նախաձեռնությունից և չեն հավատում, որ դրանք կթեթեւացնեն նրանց կյանքը: Դա արտահայտվել է երթուղային տաքսիների վարորդների գործադուլով: Համաձայն աղբյուրի, Հայաստանում գրեթե բոլոր գազալցակայաններում գազի գները կտրուկ աճել են: Նախկինում գազի բալոնները լիցքավորվում էին 1800 դրամով, իսկ հիմա` 2000 դրամով: 64 համարի երթուղային տաքսիների վարորդները մարտի 4-ին հայտարարել էին գործադուլ` բողոքելով ոչ միայն գազի գների դեմ, այլ նաև երթուղային տաքսիների տերերին վճարումների դեմ:
Սոցիալ-տնտեսական ոչ լիարժեք միջոցները, որոնք անցկացվում են երկրի կառավարության կողմից, չեն համապատասխանում գոյություն ունեցող իրողություններին: Ստեղծված իրավիճակում անհրաժեշտ է արմատական միջոցներ ձեռնարկել, հակառակ դեպքում անխուսափելի են սոցիալական լուրջ ցնցումները:

5 Апрель 2010 - 11:10 AMT
В ходе заседания правительства 1 апреля, которое совпало также с днем, когда вступают в силу новые тарифы на газ, премьер-министр Армении Тигран Саркисян подвел итоги результатов антикризисной политики и заверил, что правительству удастся даже перевыполнить годовую программу и максимально снизить нынешний уровень инфляции. Он также отметил источники, за счет которых правительство сможет реализовать свою годовую программу, отметив, что в этом контексте международные финансовые структуры также зажгли «зеленый свет» для Армении. Данные заявления вызывают большое сомнение, может быть, правительство просто пошутило, ведь было 1 апреля!
Единственным реальным прогнозом, сделанным главой правительства, был прогноз относительно уровня инфляции в размере 7%, при том, что в марте 2010 года по сравнению с февралем на потребительском рынке Армении была зафиксирована инфляция в 0,8%, а в годовом разрезе этот показатель составил 8,8%. Показатель же инфляции, который заложен в госбюджете на 2010 год составляет 4±1,5%. По словам Тиграна Саркисяна, повышение тарифов на газ с 1 апреля будет иметь прямое влияние на увеличение уровня инфляции на 0,5%, при этом косвенное воздействие составит 0,9%. При этом он добавил, что, с учетом того, что прогнозируемый сейчас показатель инфляции составляет 7%, то 1% прямого и косвенного воздействия действительно высокий показатель.
Официальные данные, а также постепенная девальвация нацвалюты свидетельствуют о том, что цены на потребительском рынке продолжают расти. В частности, в месячном разрезе цены на продовольственные товары (включая алкогольные напитки и табачные изделия) увеличились на 0,9%, на непродовольственные товары – на 0,8%, тарифы в сфере услуг увеличились на 0,8%. На инфляцию значительное влияние оказало повышение цен на бензин и дизельное топливо, которые в марте по сравнению с февралем возросли на 4,1% и 4,5% соответственно. Как прокомментировал корреспонденту PanARMENIAN.Net заместитель главы одного из крупнейших нефтетрейдеров Армении ООО «Флеш» Мушег Элчян, рост цен обусловлен как повышением международных цен на топливо, так и снижением курса национальной валюты по отношению к доллару США.
Власти страны пытаются оказать воздействие на ожидания людей посредством заявлений в СМИ относительно того, что повышение пенсий на 2650 драмов (11%) и пособий – на 3500 (15%) смягчит социальное бремя для наиболее уязвимых слоев населения, что в свою очередь будет способствовать снижению бедности в стране, поскольку порядка 1 млн. необеспеченных граждан получат социальную помощь со стороны государства в размере 6-6,5 млрд. драмов. Помимо этого, правительство РА в рамках социальных инициатив приняло решение компенсировать 3,5 тыс. армянским ветеранам Великой Отечественной войны «замороженные» советские вклады в размере 800 млн. драмов (около 2 млн. долларов).
Тем не менее, опрос среди населения показывает, что наши граждане, в частности, пенсионеры, недовольны социальными инициативами правительства и не верят в то, что они облегчат им жизнь. Общественное недовольство, согласно опубликованной в армянских СМИ информации, уже проявилось в виде забастовки водителей маршрутных такси. В частности, согласно источнику, в Армении почти на всех автозаправках цены на газ резко подскочили. Газовые баллоны, которые заправлялись за 1800 драмов, теперь стали заправляться за 2000 драмов. Пропорционально подорожала и заправка баллонов других емкостей. Водители 64-го маршрута 4 марта объявили забастовку, протестуя против повышения не только цены на газ, но и повышения выплат владельцам маршрута.
Половинчатые социально-экономические меры, проводимые правительством страны, не адекватны существующим реалиям, поскольку носят разовый характер. В сложившейся ситуации необходимо предпринимать радикальные меры, в противном случае неизбежны серьезные социальные потрясения.