Կենսաթոշակի և նպաստների բարձրացումը գազի սակագների բարձրացմանը զուգահեռ թեև մի փոքր դրական քայլ էր, սակայն չի կարող արժեզրկման ճնշման արմատական լուծում լինել: Այս մասին մարտի 5-ին մամլո ասուլիսի ժամանակ ասել է ՀՅԴ անդամ, ֆինանսավարկային և բյուջետային հարցերով խորհրդարանական մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Արծվիկ Մինասյանը:
ՀՀ ֆինանսների նախարարի տեղակալ Վարդան Արամյանն իր հերթին ասել է , որ մայիսի 1-ից նպաստների 3,5 հազ. դրամ բարձրացումը ոչ միայն փոխհատուցում է գազի սակագների բարձրացումը, այլև ծածկում է արժեզրկման հետևանքով առաջացած այլ ապրանքների գների բարձրացման պայմաններում կատարվող ծախսերը:
“Սպառողական նվազագույն զամբյուղից, որը կազմում է 28,8 հազ. դրամ, կոմունալ ծախսերին բաժին է ընկնում 2,6 հազ դրամ, որից էլ գազի ծախսը 500 դրամ էր, իսկ 37,5 տոկոսով գազի սակագների բարձրացումից հետո այդ ծախսը կազմում է 700 դրամ”, – ճշտել է ֆինանսների նախարարի տեղակալը:

The growth in pensions and benefits in connection with the increase in gas rates is a small positive step, however cannot be radical solution to inflationary pressures, Artsvik Minasyan , Deputy Chairman of the NA Standing Committee on Financial, Credit and Budgetary Affairs, ARF Dashnaktsutyun member told a news conference on March 5.
"Inflation has "eaten up" all these increases in pensions and benefits. The government's wish to overcome the crisis are very cautious and superficial, " he stressed.
In turn, RA Deputy Finance Minister Vardan Aramyan objected, saying the expected increase in benefits from May 1 to 3.5 thousand AMD will not only compensates the rise in gas prices, but also cover the increasing prices of other products in the conditions of inflation.
"In the minimum consumer basket, equal to 28.8 thousand AMD the share of utility expenses is 2.6 thousand AMD, including 500 AMD for natural gas; after the 37.5 per cent increase in gas tariffs it will make 700 AMD," RA Deputy Minister of Finance explained.