Կենսաթոշակի և նպաստների բարձրացումը գազի սակագների բարձրացմանը զուգահեռ թեև մի փոքր դրական քայլ էր, սակայն չի կարող արժեզրկման ճնշման արմատական լուծում լինել: Այս մասին մարտի 5-ին մամլո ասուլիսի ժամանակ ասել է ՀՅԴ անդամ, ֆինանսավարկային և բյուջետային հարցերով խորհրդարանական մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Արծվիկ Մինասյանը:
ՀՀ ֆինանսների նախարարի տեղակալ Վարդան Արամյանն իր հերթին ասել է , որ մայիսի 1-ից նպաստների 3,5 հազ. դրամ բարձրացումը ոչ միայն փոխհատուցում է գազի սակագների բարձրացումը, այլև ծածկում է արժեզրկման հետևանքով առաջացած այլ ապրանքների գների բարձրացման պայմաններում կատարվող ծախսերը:
“Սպառողական նվազագույն զամբյուղից, որը կազմում է 28,8 հազ. դրամ, կոմունալ ծախսերին բաժին է ընկնում 2,6 հազ դրամ, որից էլ գազի ծախսը 500 դրամ էր, իսկ 37,5 տոկոսով գազի սակագների բարձրացումից հետո այդ ծախսը կազմում է 700 դրամ”, – ճշտել է ֆինանսների նախարարի տեղակալը:

Повышение пенсий и пособий в связи с ростом тарифа на газ хоть и является маленьким положительным шагом, но не может быть радикальным решением инфляционных давлений. Об этом журналистам на пресс-конференции 5 марта заявил заместитель председателя постоянной парламентской комиссии по финансово-кредитным и бюджетным вопросам, член АРФ Дашнакцутюн Арцвик Минасян.
«Уже сейчас инфляция «сожрала» все эти повышения. А повышение пенсий с 1 ноября говорит о том, что желания правительства преодолеть кризис очень осторожны и поверхностны», – подчеркнул он.
В свою очередь заместитель министра финансов РА Вардан Арамян возразил, сказав, что ожидающееся повышение пособий с 1 мая на 3,5 тыс. драмов не только компенсирует повышение цен на газ, но и перекрывает расходы на повышение цен других продуктов, вызванных инфляцией.
«В минимальной потребительской корзине, которая составляет 28,8 тыс. драм, на долю коммунальных расходов приходится 2,6 тыс. драм, где расходы на газ составляли 500 драмов, а после повышения тарифа на газ на 37,5% они составят 700 драмов», – уточнил замминистра финансов.